Uzaktan Kumanda İle Röle Kontrolü CD4017 CD4069

| Haziran 13, 2023 Tarihinde güncellendi
Uzaktan Kumanda İle Röle Kontrolü CD4017 CD4069

Her hangi bir uzaktan kumanda ile röle kontrolü için hazırlanmış basit bir devre uygulama CD4017 CD4069 entegreleri üzerine kurulu mikrodenetleyici kullanılmıyor bunun dez avantajları da var ama programlama işi ile uğraşmak istemeyen kişiler için ideal bir devre dikat edilmesi gereken TFME5260 IR alıcı sensörü iyi konumlandırmak yazar devreyi tavan lambasını açıp kapamak için kullanmış CD4017 çıkışında röle kullanıldığı için farklı cihazlarda kontrol edilebilir.. Projeye ait eagle şema ve pcb çizimleri var..

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

ir-remote-circuit-TFME5260-simple

Kızılötesi uzaktan kumanda ile odadaki aydınlatmayı uzaktan kontrol edecek bir sistem yapma… Sahip olduğumuz uzaktan kumandaların çoğu (örneğin kule, TV, bilgisayar için) 36kHz’de çalışır, düğmeye bastıktan sonra, uzaktan kumanda alıcıya bu frekansta bir karakter dizisi gönderir. Ancak tek tek okuyabilmek için bir mikrodenetleyici üzerinde devre yapıp ona bir program yazmak (mesela C de) ve programlamak gerekiyor.

Ancak, CMOS CD4017 yongası (ondalık sayaç) üzerinde, yalnızca uzaktan kumandadan gelen sinyale tepki verecek ve verilen sinyal sayısına göre uygun röleleri açacak daha basit bir devre yapmaya karar verdim. Bu devreyi çeşitli projelerde kullanmanın çeşitli olasılıklarına baktım ve aşağıdaki diyagramı çizdim: Eagle’ta şematik

Nasıl çalışır:

Uzaktan kumandadan gönderilen sinyal, TFM5360 kızılötesi alıcıya gider (herhangi bir ikamesini de kullanabilirsiniz). Bu sinyal 4069 invertörü tarafından dönüştürülerek 4017 sisteminin CLK girişine giden bir sinyal gönderir.Bu, iki sayan olarak çalışacak şekilde bağlanmıştır.

Uzaktan kumandadan gelen darbeleri sayar ve buna göre Q1, Q2, Q3 çıkışlarını kontrol eder. Çıkışlardan gelen sinyal uygun transistörlere gider ve bunlar zaten röleleri kontrol eder. Ayrıca sistemin zarar görmemesi için tüm çıkışlar diyotlarla korunmuştur. Röleler, açık ve kapalı rölelerin mevcut durumu hakkında bilgi veren LED diyotlarla paralel bağlanır.

Uzaktan kumanda düğmesine bir kez basın ve bırakın – her iki röle de etkinleştirilir.

Tekrar basın ve bırakın – rölelerden biri kapanır.

Başka bir pals veriyoruz – şu anda açık olan röle kapatılır ve daha önce kapatılan röle açılır.

Başka bir palsde – tüm röleler kapanır.

Yani sistem 2 rölenin tüm özelliklerini kullanan 4 seçeneğe sahiptir CD4017 sistemi 9 adede kadar çıkışa sahiptir, bu nedenle daha fazla röle ekleyerek genişletilebilir, benim durumumda amacı bozar.

Kaynak: dakki.byethost31.com/podstrony/elektronika/zdalne.html

uzaktan-kumanda-ile-role-kontrolu-cd4017-cd4069

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2012/05/22 Etiketler: , ,1 Yorum “Uzaktan Kumanda İle Röle Kontrolü CD4017 CD4069

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir