Toyota Hilux Vigo Tavan Lambası LED Modifikasyonu (Fortuner, Hiace, Tacoma)

| Haziran 18, 2023 Tarihinde güncellendi
Toyota Hilux Vigo Tavan Lambası LED Modifikasyonu (Fortuner, Hiace, Tacoma)

Hilux iç aydınlatma Orijinal 8W ampul sönük olduğu için Tavan Lambasına LED Modifikasyonu yapılmış. Bu LED kartı Hilux için tasarlamış olmama rağmen, diğer Toyota modellerine, örneğin Fortuner, Hiace ve Tacoma’ya da uyabilir. Ayrıca birçok Corolla modeli aynı görünümlü iç aydınlatmaya sahiptir. Karşılaştırma yaparak veya PCB düzenlemesi ile kullanabilirsiniz.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

LED sürücü devresi

LED’leri sabit akımda sürmek gereklidir. Bunu başarmanın birçok farklı yolu var. İyi bir verimlilik istiyorsanız, birçok LED’i seri olarak bağlayabilir ve diziyi akım düzenleyici yükseltici dönüştürücü ile çalıştırabilirsiniz.

NPN transistörleri kullanarak basit sabit akım kaynağı kullanılıyor. Devre aşağıda gösterilmiştir. Q15’in Vbe’si ve R1’in direnci, 0,6 V / 22 Ω = 27 mA olan akımı ayarlar. Beyaz LED’in ileri voltajı tipik olarak 3 V civarında olduğundan, 12 V’luk bir sistemde 3 LED’den fazlasını seri bağlayamazsınız. Bu devre ile araç akü voltajı değişirse LED akımı sabit kalır. Akü voltajı 10 V … 14 V arasında değişir.

constant-current-led-driver-using-npn-transistors-sabit-akim-led-surucusu

Aşırı voltaj Q1 transistörü tarafından harcanır, dolayısıyla ısıyı dağıtabilmelidir. 42 LED kullanıldı bu yüzden aşağıdaki devrede toplam 14 adet birleştirildi. Isı yükü birçok bileşen arasında paylaşılır.

Gecikme devresi: Hilux iç aydınlatmasında gecikme yok. Bu yüzden aşağıda gösterilen bir gecikme devresi eklenmiş. +12V, GND ve KAPI sinyalleri halihazırda tavanda mevcuttur.

Kapı açıldığında, KAPI sinyali toprağa çekilir. Bu, Q32 ve Q33 tarafından oluşturulan ve C1 kondansatörü ile şarj eden akım kaynağını etkinleştirir. 27 µA akım. İki verici takipçisi Q30 ve Q31, C1 voltajını tamponlar ve yukarıda açıklanan LED sürücü devresine LED_DRIVE sinyalini sağlar. Verici takipçileri akımı yükseltir ve bu nedenle C1’in yüklenmesini azaltır. Aksi takdirde LED devrelerinin çektiği akım C1’i hemen boşaltacaktır.

Kapı kapatıldığında, Q33 kapanır ve C1 kondansatörü R35 üzerinden deşarj olur. C1 gerilimi düştükçe LED_DRIVE sinyali de düşer. LED’ler birkaç saniye sabit parlaklıkta kalacak ve ardından yavaşça sönecektir.

car-interior-led-light-delay-circuit-with-delay-cancel-acc-arac-ici-isik-gecikme-devresi

ACC bağlantısı isteğe bağlıdır. Bu sinyal tavanda mevcut değil. Kontak anahtarı ACC veya ON konumundayken +12V olan bir yerden kablo çekmelisiniz. Bu sinyalin amacı, kontak açıkken gecikmeyi iptal etmektir. ACC +12V olduğunda ve KAPI GND’de olduğunda, Q33’ten gelen akım R33’ten geçer. 100k direnç üzerinden 27µA akım, C1’deki voltajı yaklaşık olarak ayarlar. LED’lerin neredeyse tam parlaklıkta yanması için yeterli olan 2,7 V. Kapı kapatıldığında ışıklar ek bir gecikme olmaksızın yavaşça söner. Bu, yeni arabalarda iç aydınlatmanın çalışmasını taklit eder. Arabanızda zaten bir gecikme varsa veya başka bir şekilde gecikmeyi devre dışı bırakmak istiyorsanız, C1’i atlayabilirsiniz.

PCB Kartın Kenar alanları, BCX55-16 orta güç transistörleri için soğutma alanı olarak kullanılır. Tüm dirençler ve kapasitörler 0805 boyutundadır.

led-board-toyota-hilux-vigo-ceiling-light-led-pcb

Sonuç ve karşılaştırmalar: Karşılaştırma fotoğrafı dijital kameramla gece yarısı çekilmiş, sadece iç kubbe ışığından ışık geliyor. ISO100’de flaşsız net resim. Ardından, orijinal filamanlı ampul ve ucuz LED yükseltmesiyle nasıl karşılaştırıldığını göstermeye çalışan birkaç resim. üç çekim, aynı deklanşör hızı ve diyafram ayarlarıyla çekilmiştir. Aşağıdaki iki çekim, 36 LED dizisi ile tasarımım arasındaki ışık dağılımını karşılaştırıyor. Giriş voltajı, tek tek LED’leri görebilmek için yeterince düşük olarak ayarlandı.

led-fortuner-hiace-tacoma-corolla-toyota-hilux-led-light-diy

Kaynak: kair.us/projects/hilux_ceiling_light/index.html

Toyota LED tavan aydınlatma projesine aiy eagle cad pcb, şema, gerber ve diğer çizimler;

toyota-tavan-lambasi-led-modifikasyonu

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2023/04/05 Etiketler: ,3 Yorum “Toyota Hilux Vigo Tavan Lambası LED Modifikasyonu (Fortuner, Hiace, Tacoma)

  1. 658396658396

    Böyle birşey yapmayı düşünüyordum denemek lazım.

    CEVAPLA
  2. ÜnalanÜnalan

    Sistem her türlü araç içi aydınlatmada kullanılabilir hatta araç dışı düşük güçlü lambalar için! Fakat böyle kaliteli baskı devre tasarımı yapmak herkesin elinden gelmez. Tebrik ederim çok iyi iş çıkartmış. 👍

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir