Teknik Servis Masa Lambası Şerit Led Modifiyesi

| Ocak 14, 2021 Tarihinde güncellendi
Teknik Servis Masa Lambası Şerit Led Modifiyesi

Atölye de kullandığım 16 yıllık mercekli akrobat masa lambası için uzun süredir led aydınlatma çözümü araştırıyordum aydınlatması yeterli gelmiyordu, bazen starter geç ateşliyordu 22W simit floresan ampul yerine alternatif, uygun ölçülerde Led ürünü bulamadım. Power led taksam şu bu derken baya zaman geçti bilirsiniz nasılsa çalışıyor, idare ediyor acelesi yok hesabı..

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Geçenlerde lambanın balastı yandı tamda hafta sonuna denk gelince işi hızlandırmak zorunda kaldım 🙂 hurda Led ampüllerden 12V 1W power ledler ile uğraşmaya karar vermişken şerit led daha kolay uygulanır ve iyi aydınlatma sağlar diyerekten şerit led kullanmaya karar verdim zaten led lamba hurdalarından yeteri kadar sağlam power led çıkmazdı.

Şerit ledin 3 lü seri bağlantısını bozmadan kesip parçaları simit floresanın takıldığı bölüme yapıştırdım üzerindeki yapışkan iyi tutmadığı için ek olarak yapıştırıcıda sürdüm toplamda 38 parça şerit led kullanıldı

Sonrasında ethernet kablosu teli ile tüm şerit led parçalarının artı ve eksilerini birleştirdim 12V 2A SMPS adaptörün 220v giriş bölümünü kesip balastın yerleştirildiği bölüme koydum umduğumdan çok daha iyi ışık verdi hızlı çalışmasıda güzel oldu..

Ertesi gün uzun süreli kullanmında hiç sorun çıkartmadı ısınınca yapışkan atar diye düşündüm ama şimdiye kadar bir şey olmadı.

mercekli-masa-lambasi-serit-led-1

beyaz-serit-led-mercekli-masa-lambasi-2

masa-lambasi-adaptor-smps-12v-2a-3

atolye-masa-lambası-4

Yayım tarihi: 2021/01/14 Etiketler: ,14 Yorum “Teknik Servis Masa Lambası Şerit Led Modifiyesi

 1. seronseron

  Harika bir çözüm eline sağlık.
  Yeterli seri oluşturabilirsen direkt 220yle bile çalışırdı aslında.
  Güle güle kullan.

  CEVAPLA
 2. MericMeric

  12V – 2A guc kaynagi yetersiz gelmez mi bu baglantiya? Her serit LED parcasi 150mA cekiyor olsa 38×0,15=~5,7A yapar.

  CEVAPLA
  1. MericMeric

   Kendi sorumu kendim yanıtlayayım. LED şeritlerde tek çipli olanların metrede çektiği akım 0,4A, 3 çipli olanların 1.2A imiş. Metrede 20×3 LED olmak üzere 20 LED parçası var. 38 LED parçasını 2metre kabul etsek tek çipli LED’ler ile 0,8A, 3 çipli LED’ler ile 2,4A akım değeri elde ederiz. Devre sorun çıkarmadığına göre herhalde tek çipli LED kullanılmış.

   CEVAPLA
 3. mehmet soyaslanmehmet soyaslan

  Çok güzel olmuş Eline saglık . Bende 1994 , 96 yıllında 3 adet Hollandadan getirmiştim Florasanlar Kararıyor ç Fazlada Bulunmuyordu ? Şerit ledler çıkınaca Tek çipliden Şerit şeklinde sarıp yapıştırdım . 10 yıldır Kullanıyorum .. 3 lü çipler daha güzel olmuş .. Bilgi belge Parmaklarımız ucunda Herkes Beceri bilgisine göre Güzel işler yapıyor . Yeterki Paylaşıp Araştıralım Hz Mhmmd s.a.v. Vesa hutbesinde dedikleri gibi Burda olanlar olmıyanlara Anlatsın ? Olaki Burda olanlardan olmıyanlar Daha güzel anlarda anlatır demişti .. Fikir fikir dogurur . Dahada güçleniz Maşaallah . Nice Saglıklı sihatli günlere inşaallah ..Maskesiz Mesafesiz Olmayın Temizliğe dikkat edelim Gerisine ALLAH Kerim ..Ecel pahane Müddet dolunca kimse Mani olamaz ..

  CEVAPLA
 4. gevvgevv

  @seron böylesi daha kolay, temiz oldu 🙂

  @Meric hiç hesap yapmadım şerit ledi kesmeden ayarlı güç kaynağına bağladım sanırım 1.5 veya 1.7a çekiyordu smps gücü yeterli diyerek işe koyuldum piyadasa sürekli malzemeler değişiyor (belli markalar dışında) yeniler hep daha kalitesiz ne tür led kullanıldığını markasını modelini bilsek tam hesap yaparız ama kullandığım led oem 🙂 + biri birini tutmuyor en iyisi ölçüp görmek..

  @mehmet soyaslan iyi dilekleriniz için teşekkürler.

  İyi çalışmalar.

  CEVAPLA
 5. Denizli12Denizli12

  Simit florasan ararken bu sayfaya geldim 😂 beyaz şerit led vardı sizinki gibi kesmeden halka tek tur 2 adet yaptım montesi uraştırdı ama sonuç iyi fikir için sağol masrafsız hazırdaki led ile iş oldu

  CEVAPLA
 6. FerhatFerhat

  Güzel olmuş ama çok uğraştırıcı hazır lamba al daha iyi

  CEVAPLA
 7. 658396658396

  2 modlu renk değiştiren led kontrolcü kullanıp gün ışığı led ve beyaz led kullanarak değişken tonlarda ışık elde edebilirdin.

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Evet şuan gün ışığı yapsaydım diyorum lehim bölgelerinde parlama bu sıralar rahatsız etmeye başladı ilk başlarda yoktu garip…

   Floresan led döünüşümü gibi bu gün yaparım yarın derken biraz zaman geçecek 😀

   2 modlu renk değiştiren led kontrolcü kullanıp

   Kullandığım yapıya göre önereceğiniz bir led kontrolcü var mı ? (rgb led için)

   veya difüzörü açık sarıyamı boyasam daha kolay ve masrafsız olcak 🙂

   CEVAPLA
   1. 658396658396

    Hazır ledli masa büyüteci almıştım gün ışığı-beyaz ayrı ayrı ve tek tek kontrol edilebiliyor çipin üzerini kazımışlar ne olduğu belli değil Girişi 5 volt çıkışında 3 kablo vermişler gün ışığı ve beyaza 2.5volt,2.5 volt bölmüşler.

    https://ibb.co/nCQVZ6P

    CEVAPLA
    1. 658396658396

     Veya basitinden rgb led kontrolcü ve yeterli miktarda rgb şerit led alıp 12v kullanmak olabilir muhtemelen sitede işe yarayabilicek rgb kontrolcü şeması vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir