TEA2025B İle Stereo Mini Amfi

| Haziran 22, 2023 Tarihinde güncellendi
TEA2025B İle Stereo Mini Amfi

TEA2025B anfi devresini yapma amacım 6V akü ile çalışacak stereo pratik ve nispeten yeterli gücü verebilecek bir amfi idi.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Esasında bu tarife daha çok D sınıfı amfiler uymakta fakat elde yapma imkanım olmadığı ve hazır da kullanmak istemediğim için elimde olan bu Tea2025B ye yöneldim.

TEA2025B Devre Şeması

tea2025b-devre-tea2025b-isis-tea2025b-schematic-v1

TEA2025B Datasheet Bilgileri

tea2025b-datasheet

TEA2025B Test Videosu

Uygun bir kutu da bulunca oldukça sade bir şema ve pcb ile kutulama aşaması tamamlandı.Şu haliyle dip gürültüsü gece dahi duyulmuyor ve sesi usb ile pek yetmese de 5-12v aralığında tabiki güç artışı ile çalışabiliyor.

Ufak bir soğutucuya ihtiyaç duyuluyor, bunun için eski anakartlardaki soğutuculardan keserek sığdığı kadarını termal macun ve istemeyerek de olsa sıcak silikon ile oynamayacak seviyede sabitlendi.

tea2025b-kutulu

1-tea2025b-anfi-tea2025b-datasheet-tea2025b-driver 2-tea2025b-anfi-tea2025b-datasheet-tea2025b-driver 3-tea2025b-anfi-tea2025b-datasheet-tea2025b-driver 4-tea2025b-anfi-tea2025b-datasheet-tea2025b-driver

tea2025b-pcb

tea2025b-pcb-2

tea2025b-pcb-3

TEA2025B Anfi devresine ait PCB, şema dosyaları:

tea2025b-ile-stereo-mini-amfi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2015/08/24 Etiketler: , , , ,25 Yorum “TEA2025B İle Stereo Mini Amfi

 1. Hüseyin Alperen CanbazoğluHüseyin Alperen Canbazoğlu

  Enerji girişi nereden alıyor devre şemada göremedim yazmıyor ?

  CEVAPLA
  1. oktay kandemiroktay kandemir

   Dikkatli bakın.
   Sıralı 4 ped üzerinde semboller var; şase (gnd) , + ve normalde açık anahtar sembolleri.
   Şemadan 1N4001 ve 470uF kondansatörü takip etmeniz de yeterli. 😉

   CEVAPLA
  1. olcolc

   Sevgili Ahmed Yerli datasheet sayfasından alıntı yapıp burada paylaşmış.Gücü orada yazar.

   CEVAPLA
 2. onuronur

  erdal-hüseyin siz bu dikkatle devreyi yapamazsınız zaten şemada j2 yazıyor 5v…12v data resmindede kac w oldugu yazyor

  CEVAPLA
 3. yolgezeryolgezer

  tea2025 cacık amfidir. ısınır çok enerji götürür o nedenle. la4182 ile değiştirin. daha iyi sonuç alacaksınız.
  btl yaptığınızda 3 kat fazla güç alırsınız.

  CEVAPLA
  1. yolgezeryolgezer

   admin baktım da devrede sıkıntı var. ki data da hatalı 🙂
   ilk defa farkediyorum datada 1 numara nc olarak işaretlenmiş. ancak o bacak stereo da şase, btl modda 6 numaradki kondansatore bağlanıyor. bu nedenle sıkıntı çıkabilir.

   CEVAPLA
   1. Ahmed YerliAhmed Yerli

    Merhaba, bu konuyu uygulamaları yapmadan önce farkındaydım ancak bazı yerlerde gnd bazı yerlerde ise boş bırakılmış.Ben datayı baz aldım ve henüz bir sıkıntı yaşamadım.Eğer sıkıntı çıkarsa burada gerekli güncelleme zaten yapılır.Yinede ilginiz için teşekkürler.

    CEVAPLA
    1. yolgezeryolgezer

     hocam cevabınız için teşekkürler. ben sizin tasarımınıza laf atmıyorum. anlaşılan bu entegre o bacağı cidden nc olan bir entegre:) ancak bu arkadaşın muadillerinin tamamında o bacakları şaseli. ka2206 la4180 bilirsin.
     https://www.youtube.com/watch?v=kguSX_Sw9kk
     zamanında benim yaptığım ve kullandığım bir amfi de bu. içinde ka2206 var. ankara pazarından kalan son ka2206 lardı daha gelmeyecek:)
     senin tasarımın ciddenhoş olmuş aslında beğendim. ama seçilen entegre cidden cacık. siz de farkındasınızdır boşta iken bile ısı sorunu yaşar. o ısı nedeni ile verimi hep düşük olur. ve durduk yere de çıkışlarını yakıverir. hiçbir sebep yokken yanan çok 2025 gördüm. o nedenle gıcığım bu entegreye:)
     acaba bu bcak 2206 gibi muadilleri takılırsa soru çıkmasın diye şaseli yapıldığı için çıkış yakıyor olabilir mi hocam? çünkü cidden sorun olmadığı halde çok ısınıyor bu entegre. ben çok denk geldim.

    2. Ahmed YerliAhmed Yerli

     Ka2206 yı denemedim o yüzden yorum yapamam ancak ortalama aynı sınıf diye biliyorum.
     Kullandığım Tea2025b’de boşta ısı sorunu ile karşılaşmadım ki bundan önce iki farklı uygulama daha yapmıştım onlarda da olmadı.Eğer osilasyon olursa bu dediğiniz gerçekleşebilir.

    3. yolgezeryolgezer

     bilmiyorum. ben de 2 yıl kullandım 1. yılın sonunda tek çıkışı yandı. ben de ka2206 ile değiştirdim.ama artık piyasada nkalmadı.:) ben o diyotu doğrultma sanmıştım kusura bakmayın.
     iyi bir tasarım olmuş ama.

    4. Yilmaz KanburYilmaz Kanbur

     Merhaba Ahmet Bey,
     Proteus dosyasını paylaşabilirmisiniz lutfen.?ayrıca proteusda tea 2025 opamp yok nerden bulabilirim kütü[email protected]

   2. yolgezeryolgezer

    usta işine karışmak gibi olmasın ama dip gürültüsü varsa redresörü amfi kartından ayır. farketmemiştim. orda yapmışsın anlaşılan redresörü ve yarım dalga sanırım. tam dalga 9 v regüleli güç verirsen dip gürültüsü diye bir şey kalmamalı o hoparlörle.

    CEVAPLA
    1. Ahmed YerliAhmed Yerli

     Merhaba,yazıda dip gürültüsü olmadığını ve akü ile beslediğimi belirtmiştim.Sanırım yanlış anladınız, diyot ise sadece ters gerilimi önlemek için bir opsiyon.

 4. Ali KörükmezAli Körükmez

  Şemada bulunan kutupsuz kondansatörlerin birimlerini öğrenebilirmiyim

  CEVAPLA
  1. Ahmed YerliAhmed Yerli

   Merhaba, bir örnek ile açıklayayım. 154=15x10000pf=150000pf=150nf.Birler basamağındaki değer kadar sıfır konuluyor.

   CEVAPLA
    1. Ali KörükmezAli Körükmez

     anladım şimdi kusura bakmayın son iki basamak değer ilk basamak katsayı oluyor.devre için ayrıca teşekkürler üniversite ödevimde kullanacağım.devrenin çektiği akımı öğrenebilirmiyim ona göre devreye pil modülü ekleyip enerji olmayan yerde pil ile kullanmayı düşünüyorum.teşekkürler

    2. Ali KörükmezAli Körükmez

     Bir sorum daha olacak.Ekte bulunan ressimdeki kırmızı dairede bulunan pin numarası nedir?Ayrıca entegrenin datasheetinde 11 nolu bacak feedback 5 nolu bacak toprak olarak gözüküyor şemanızda bulunan bağlantı doğrumudur? Son olarak mavi dairedeki semboller toprak anlamınamı geliyor ? Teşekkürler.

    3. KapibaraKapibara

     Kırmızı yuvarlak 8 nolu pin olsa gerek.
     Mavi dairedeki semboller de evet şase bağlantısı.

    4. Ahmed YerliAhmed Yerli

     Uyardığınız için teşekkürler.Açık şemayı pcbden sonra çizdiğim için dikkatimden kaçırmışım.Düzeltirsek, 9’un altındaki 6.bacak ve boş olan da 8.bacak.Devrede iki farklı gnd hattı(sinyal ve güç gnd)olduğunu belirtmek için ayrı semboller kullandım.Toplanma yeri(yıldız gnd) ise C13 yani ana filtre kondansatörünün – sidir. Not=Şema güncellenecektir.

 5. Ağaç KurduAğaç Kurdu

  s.a lise öğrencisiyim sembollerden anlamıyorum elimde tea 2025b ve birsürü malzeme var radyodan cıkardım .:) ama yapamıyorum basit bi şekilde anlatabilirmisin kardeşim saol…

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir