TDA2003 Class A Yüksek Performanslı Kulaklık Amfisi

| Haziran 25, 2023 Tarihinde güncellendi
TDA2003 Class A Yüksek Performanslı Kulaklık Amfisi

TDA2003 farklı bir tasarım ile Class A modunda çalıştırılmış ve kaliteli Hifi kulaklık amfisi yapılmış.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Yazarın açıklaması; Bu çok basit devre, TDA2003 entegresine dayanıyor ve yüzlerce kiloya mal olan en iyi ticari tasarımlara eşit mükemmel performans veriyor.

Uygulamada genel geri besleme oranı ve güç çıkışı artırılarak voltaj kazancı 18’e düşürülmüştür. yaklaşık 10mW’a düşürülür. Sonuç olarak, harmonik bozulma% 0.006’ya indirilir, bu gerçekten çok düşük bir rakamdır. Kazanç, nominal 200mV kaynağından sürülen amplifikatör ile Sennheiser HD25SP kulaklıklarıma uyacak şekilde bu seviyede ayarlandı. Gerekirse, ses kontrolü olarak 10k’lık bir günlük potu kullanılabilir. Güç kaynağı 18V’a kadar artırılabilir ve aynı bozulma seviyesinde daha yüksek çıkış gücü sağlar. Bu, daha az hassas kulaklıklar kullanılıyorsa uygun olabilir.

Kararsızlık problemlerinden kaçınmak için titiz bir tek noktalı topraklama şeması kullanılmalıdır. Ortak toprak noktası pim 3’e mümkün olduğunca yakın olmalıdır.

Spektrum, 1kHz’de 1Vpk çıkışa göre gürültü ve bozulma gösterir, bu Sennheisers’ta çok yüksek bir sinyaldir. İkinci harmonik -90dB ve üçüncü 3. -88dB’dir. Bu,% 0.006’lık bir toplam harmonik bozulma rakamına karşılık gelir. Gürültü -100dB seviyesinin altında, ancak -84dB’de bir uğultu artışı ile gösterilir.

1kHz kare dalgaya geçici tepki de gösterilir. Amplifikatörün sonlu bant genişliği tarafından ima edilenin ötesinde bir zil, aşma veya geçici bozulma belirtisi yoktur.

Bant genişliği 10Hz ve 50kHz’de 3dB noktalarına sahiptir. Tüm performans rakamları kulaklık takılıyken ölçüldü.

Nesnel olarak bu amplifikatörün performansı kusursuzdur. Kısacası, özellikle benim gibi, objektif performansın bir audiophile ürününün değerlendirilmesi için iyi bir başlangıç ​​noktası olduğunu düşünüyorsanız şiddetle tavsiye edilir.

Spektrum analiz yazılımı Wolfgang Buescher (DL4YHF) tarafından geliştirilen Spectrum Lab’dir.

TDA2003 Class A Kulaklık Amfi Devre Şeması

high-performance-headphone-amplifier-class-a-tda-2003-schematic

spectrum-lab

osiloskop-olcumu-class-a

Ayrıca devrenin Rus elektronik dergisinde yayımlanan versiyonu da bulunuyor stabil besleme devre şemasıda var ayrıca forumda uzunca bir konusu geçmiş pcb çizimde bulunuyor ama önce bredboard üzerinde denemenizi öneririm

hifi-kulaklisk-amp-tda2003

Kaynaklar:
http://www.tehnari.ru/f170/t75933/
http://g4oep.atspace.com/index.htm

tda2003-class-a

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2020/04/07 Etiketler: , ,2 Yorum “TDA2003 Class A Yüksek Performanslı Kulaklık Amfisi

 1. Dinçer SakarDinçer Sakar

  Devreyi yaptım. Kalitesiz malzemedenmidir bilmem dip gürultü çok yüksek kesebileceğimiz bir yöntem var mıdir? Birde besleme girişindeki 1000uF devreden çıkartınca çalıştırabildim.

  CEVAPLA
  1. gevvgevv Yazar

   besleme girişindeki 1000uF devreden çıkartınca çalıştırabildim.

   Merhaba, aklıma gelen kondansatörü ters takmanız oldu veya kondansatör arızalı bu durumda tda2003 entegreside bozulmuş olabilir. güç kaynağı türü nedir ? 7812 regüle kullandınız mı + devrenin alt-üst net resimlerini yükleyin kontrol edelim.

   İyi çalışmalar

   CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir