Tasarruflu ampul’e beyaz led modifikasyonu

| Mart 31, 2020 Tarihinde güncellendi
Tasarruflu ampul’e beyaz led modifikasyonu

Daha önce “Beyaz Led ile Gece Lambası, 20 adet beyaz led ile ekonomik lamba projesi ve 19 Adet beyaz led ile 220volt enerji tasarruflu lamba uygulamaları paylaşılmıştı bahsedeceğim uygulama ise Tasarruflu ampul üzerine orjinal parçalar sökülerek yapılmış.

beyaz-led-devre-semasi beyaz-led-masa-lambasi beyaz-led-sema-lamba tasarruflu-ampul-direnc-led-yerlesim

Devrede 6 adet beyaz led kullanılmış ledler besleme voltajını direkt 220v şebeke voltajı üzerinden alıyor 220v şebeke voltajı 2 adet 3.9k 5w direnç ile sınırlanıp köprü diyotlara ile doğrultuluyor 4.7uf 400volt kondansatör ile filtre ediliyor ve 2.7k 5w taş direnç ile sınırlanıp ledlere uygulanıyor.

DİKKAT Devre yüksek voltaj ile çalışmaktadır dikkatli olun kondansatör bağlantılarına dikkat edin + – kutupları ters bağlarsanız yüksek voltajda büyük patlamalar olabilir devreyi çalıştırmadan önce Sigortalı Elektrik Hattı,koruyucu gözlük kullanın

Kaynak: http://www.neoteo.com/diy-lampara-de-bajo-consumo-led.neo

Yayım tarihi: 2010/05/20 Etiketler: , , , ,13 Yorum “Tasarruflu ampul’e beyaz led modifikasyonu

 1. Hayrettin Demir

  Uygulama videosunda Ledleri akü ile yakmış görünüyor.
  Akü üzerindeki devre de Ledler ile akü voltajını gösteriyor gibi.

  CEVAPLA
 2. ahmet orhan

  5W direnc yerine kondansatörü direnc niyetine kullanmak daha mantıklı sanki 3,9 k direnc yerine XC degeri 3,9 k eden ac kondansatör hem ısınmaz

  CEVAPLA
 3. himmet uslu

  tasarruflu ampul—-
  0.3 w led ışığı için 10 w direnç ısıtmak pek akıllıca değil.
  bunun için giriş dirençleri yerine 0.22 uf aynı akımı kayıpsız sağlayacaktır

  CEVAPLA
 4. Tufan

  Merhaba Bu led devreden 5 adet satın aldım kırmızı ışık yanıyor aracımda stop ve fren lambalarında kullanmak istiyorum araçta 12V ile deneme yaptığımda aşırı ısınma oldu besleme kabloları bile ısındı stop lambasını devrenin içinden geçirip deneme yaptım sırada devrenin alt tarafı biyere temas etti bir kısa devre oldu alt tarafta heralde bir 4lü grup led söndü yanmadı bir daha bir aksilik ihtimalini göze alarak 5 adet almıştım Soruma geleyim ben devreyi sorunsuz aracımda nasıl kullanırım nereye ne eklemeli yada ne yapmalıyım aracıma alternatif led aydinlatma bulamadığımdan ampül duylarının üstüne tam sığacak boyutta ve tüm ledler reflektor icinde kaldığından gayet iyi bir aydınlatma oldu aslinda ama bu ledleri çift duylu stop fren ampülü gibi çift kademe nasıl yakabilirim ?Bilen varsa ve yardımcı olursa memnun olurum. Bu arada ben 5V 6V gibi kaynaklarla besleme yapmayı denedim hiçbir led yanmadı ama 12 V (araçta) gayet iyi göz alıcı bir ışık şiddeti oluştu satıcı(bit pazarı) Bu ledleri 220 ile çalışan alarm sirenlerinden söküldüğü söyledi.

  https://ibb.co/tHQhcTP

  https://ibb.co/0y8spBY

  CEVAPLA
  1. gevv Yazar

   Merhaba,

   Led kartlarında bir sorun görünmüyor üç adet dörtlü seri led bağlantısı yapılmış ledlerin + hattına 2.2ohm direnç bağlanmış 12v ile çalışır.

   Büyük ihtimal bağlantı veya kısa devre sorunu oldu

   CEVAPLA
   1. Tufan

    Merhaba Bu ledleri çift kademe stop fren şeklinde enerji beslemesi alarak nasıl calıstirabilirim ne eklemem gerekir? Çift duy P21 ampülün duyunu kullanarak camı cikartip tellerinin üstüne lehimle bağlantı yapmayı planlıyorum ampülun icinden 2 tel hattındanda baglantı alsam olur mu cift yanma durumu ?

    CEVAPLA
    1. gevv Yazar

     Merhaba,

     söylediğiniz şekilde olur ekleme yapmak zorunda kalmazsınız

  2. asma

   Merhaba
   Led leri 12V ile çok parlak yakıyor olabilirsiniz. P21 duy ile fren ve park lambası olarak kullanacaksanız farklı parlaklık elde etmelisiniz. Benim önerim frende ve parkta ışık şiddetini azaltın.
   Duydan alacağınız iki teli birer direnç ile LED grubunun artısına bağlamalısız. Bu dirençler fren için 100 ohm , park için 390 ohm olabilir. Deneme yapmak için farklı dirençler alın. 47 ohm , 100 ohm 150 ohm 220 ohm 390 ohm ve 470 ohm. Ucuz oldukları için ikişer tane alabilirsiniz. Fren lambası için kullanacağınız direnç yarım watt olmalı. Diğeri 1/4W olabilir,
   Kolay gelsin.

   CEVAPLA
   1. Tufan

    Anliyorum evet ledler normal p21 ampülden bile çok daha fazla ışık vermişti ve ısındı uzun vadede yanardı sanırım elektronik bilgim az mazur görün sorularımı p21 ampülün stop ve freninden birer teli dirençle led grunun artısına bağlamadan araya koprü diyot gibi bir seye ihtiyacım olurmu akım bir telden digerine bu bağlantıdan geri geçmezmi? Son olarak (-)yi şaseye bağlamam gerek diye biliyorum dogrumu? Teşekkür ederim

    CEVAPLA
 5. Tufan

  Anliyorum evet ledler normal p21 ampülden bile çok daha fazla ışık vermişti ve ısındı uzun vadede yanardı sanırım elektronik bilgim az mazur görün sorularımı p21 ampülün stop ve freninden birer teli dirençle led grunun artısına bağlamadan araya koprü diyot gibi bir seye ihtiyacım olurmu akım bir telden digerine bu bağlantıdan geri geçmezmi? Son olarak (-)yi şaseye bağlamam gerek diye biliyorum dogrumu? Teşekkür ederim

  CEVAPLA
  1. asma

   Sondan başlayalım.
   (-) şaseye bağlanacak. Doğru. Duyun gövdesinden alabilirsiniz.
   İki bağlantı birleştiğinde , biri diğerini etkilemesin diye her birine diyot eklemek gerekir. Ancak fren lambası park tan etkilenmez. Frene basıldığında ön park lambalarının yanması istenmez.
   İki LED için park ışıklarına eklediğin direç gibi seri diyot eklemelisin. Diyotun anodu P21 duyuna , katotu (çizgili olan) dirençle birlikte LED in artısına bağlanmalı. 1N4001 gibi sıradan ucuz, bol bulunan bir diyot kullanabilirsin.
   Önemli bir ayrıntıyı yakalamışsın .
   Kolay gelsin.

   CEVAPLA
   1. Tufan

    Çok.tesekkür ederim verdiğiniz bilgiler için piyasadaki p21 led ampüller stop fren şeklinde değil çakarlı yandığı icin uymadı bana bu işe kalkıştım insallah yapabilirim bitirdiğimde burdan paylasacağım çok güzel bir sayfa buldum sanırım kibirsiz seviyeme göre açıklama yapan herkese teşekkür ederim Allah’a emanet olun sağliklı günler dilerim.

    CEVAPLA
 6. gevv Yazar

  @asma hocam doğru söylemiş park ışık şiddeti ve fazla parlaklık için + hatta seri direnç bağlayabilirsiniz

  örnek bağlantı şeması;

  araba-direnc-led-baglantisi

  direnç güçleri @asma hocamın yazdığı gibi olur

  iyi çalışmalar

  CEVAPLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir