Tak Tak Şifreli Kilit

| Haziran 18, 2023 Tarihinde güncellendi
Tak Tak Şifreli Kilit

Daha önce paylaşılan şifreli kilit devrelerine göre oldukca ilginç bir devre. Devrenin kalbi PIC12F675 mikro denetleyici şifre girişi için buton, keypad vb. kullanılmıyor. Vuruş ile oluşan darbelere göre sistem çalışıyor. Piezo buzzer vuruşlarda oluşan manyetik titreşimleri elektrik akımına dönüştürüyor. PIC12F675 Mikrodenetleyicinin analog dijital dönüştürücüsü ile voltaj bilgisi işlenip buna göre çıkış veriliyor.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Kullanılan mikrodenetleyici sadece 8 pinli bir PIC12F75 olup bu proje için fazlasıyla yeterlidir. Kapı çalma seslerini yakalamak için basit bir piezoelektrik buzzer kullanılıyor. Çeşitli ebatlarda üretildiği için bulması kolay ve ucuzdur. Devrede 20mm çapında piezo kullanılmıştır. Yüzeyinde mekanik titreşimler aldığında bunlar elektrik akımına dönüşür. PIC, 2. kanaldaki (an2) dahili analog / dijital dönüştürücüyü kullanarak vuruşlarda oluşan bu küçük voltajı algılar.

PIC üzerinde çalışan program, oluşturacak vuruşlar arasındaki süreyi algılar ve sayar. Bu bilgiler dahili EEprom’a kaydedilir ve daha sonra kullanıcı tarafından yapılan erişimlerle karşılaştırmak için kullanılır.

Doğru şifre girildiğinde bir elektrikli kilidi açacak olan bir röleyi etkinleştirerek açılır. Aktivasyon süresi 5 saniye olarak ayarlanmıştır ve programda değiştirilebilir.

 

Tak Tak Şifreli Kilit Devre Şeması

tak-tak-sifreli-kilit-devre-semasi-knock-hand-door-combination-lock-circuit-diagram

pcb-baski-devre-karti-sifreli-kilit-devre-semasi-knock-hand-door-combination-lock-pcb

Devreye voltaj verin Pin 7’deki butona basın basın. Pin 3’teki kayıt ledi yanacak. İstediğiniz sırayla vurarak şifreyi girin. Kayıt süresinin dolup ledlerin sönmesini bekleyin.

Kaydın başarılı olduğunu onaylamak için şifreyi girin. Program zaman toleransına izin verir, ancak nispeten küçüktür.

Parola maksimum 20 vuruşla kaydedilebilir. Ancak, uzun parolaların zamanında tekrarlanması çok zordur. Bu yüzden 5 veya 6 vuruşlu birini seçin. Bir vuruş ile diğeri arasındaki maksimum süre 3 saniyeyi geçemez.

Not: Şifreli kilit devresini bredboard üzerine kurdum. PCB tasarımı kontrol edildi ama test etmedim. Devrede 12v kullanmak için PIC12F675 5v kaynağı için 78L05 regülatör eklendi 12v 10A röle kullanabilirsiniz.

Kaynak: picsource.com.br

Şifreli kilit PCB, Şema, kod dosyaları;

tak-tak-sifreli-kilit

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2023/03/24 Etiketler: , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir