SMD5050 Led Spot Lamba Projesi

| Haziran 21, 2023 Tarihinde güncellendi
SMD5050 Led Spot Lamba Projesi

Epeydir aklımda fakat yapması yeni kısmet olan, banyodaki 20W halojenlerin yerlerine düşündüğüm ve sonunda gerçekleşen smd5050`li led spotları paylaşmak istedim.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Malum halojenler her ne kadar ışığı hoş olsa da ısı ve güç tüketimi yüksek. Ben de en yakın olacak şekilde ancak açı farkıyla (110-120 derece) smd5050 gündüz ışığı ledleri ile yaptım.

lad-lamba-pcb-smd-leds-light

Esasında 220v ile düşünüyodum ama kalıp vs. uğraşmak istemediğim için halojenlerin trafosuna çok kısa sürede ve elime ilk gelen eski bir sony cd çaların boş adaptör kutusunu değerlendireyim dedim. 7812 ile basit bir regüle kullandım, elde led adaptörü varsa onlar da kullanılabilir tabiki.

Plaket için ütüden sonra ocakta ısıtarak kabalarını aldım ve eğeleyerek yuvaya tam oturacak seviyeye geldi. Standart halojenler için tam uyumlu yuvaya.

smd5050-led-light-ledli-lamba

Son olarak da genelde 3 led seri yapılır ancak ben 4 ü tercih ettim ve 2R2 dirençler ile daha uzun ömürlü olması için akımı ayarladım. Tercihler değişebilir lakin yinede dirençsiz kullanılmamalı

SMD5050 Led Lamba projesine ait PCB dosyası;

smd5050-led-spot-lamba-projesi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2014/07/12 Etiketler: , , ,8 Yorum “SMD5050 Led Spot Lamba Projesi

 1. hakan beyhakan bey

  devrenin aydınlatması ne kadar dır acaba ? çalışma görüntüsü ekleye bilirmisiniz

  CEVAPLA
 2. sinansinan

  elektronik spot trafosu kullandıysanız, nasıl bir doğrultma yaptınız? Bu trafolar, çıkışta yük olmadan gerilim vermezler ve 12 V AC çıkışı, çok yüksek frekanstadır ,1N5408 gibi ultra fast diyot ile doğrultarak gerilim almış olmalısınız.

  CEVAPLA
  1. Ahmed YERLİAhmed YERLİ

   Merhaba, elektronik trafo demedim sanırım yanlış anladınız.Klasik saclı trafo.Elektronik trafo ile doğrudan çalışmaz evet.Yapacak arkadaşlar bu bilgiyi göz ardı etmesinler.

   CEVAPLA
 3. Ahmed YERLİAhmed YERLİ

  Arkadaşlar bu arada bir ekleme yapmak istiyorum, hatta yöneticimiz bunu yazıya da eklerse iyi olur.

  Burada kullanmış olduğum ledlerin teknik özelliklerini vermeyi unutmuşum.Esasında çok önemli.Zira piyasada, ‘üç çipli abi diğerinden çok daha parlak yanar’ diye satıyorlar ama neye göre kime göre?

  Nationstar SMD 5050-60mA-3.2V-Sıcak Beyaz(2800-3200K)-110′-10000mcd Ledlerin teknik özeti bu, daha ayrıntılı bilgi için datasheeti de mevcuttur.

  CEVAPLA
 4. Nafiz ÇiftciNafiz Çiftci

  hocam elimde 5watt higt power led var buna nasıl bır surucu yapmam gerekyor

  CEVAPLA
  1. Ahmed YerliAhmed Yerli

   Merhaba, yapmanızdan ziyade almanız daha karlı ve bana kalırsa mantıklı olacaktır.Link veremem ancak ufak bir araştırma ile bulabilirsiniz.

   CEVAPLA
 5. sEZERsEZER

  Merhaba Sorum olucaktır 6 adet power led ve kaç waat adaptör kulanmamız gereklidir ledleri Rgb olarak 3 ayrı ayrı yanar otomatık led yapmak ısyorum

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir