Smart Fortwo Start-Stop Kapatma

| Mart 9, 2021 Tarihinde güncellendi
Smart Fortwo Start-Stop Kapatma

Bir okurumuzun isteği üzerine Smart Fortwo 451 için uygulanan otomatik start-stop kapatma devresi. Devre için verdiği kaynak sitede malzemeler hakkında detaylı açıklama yapmış.

Ek olarak çalışması hakkında kısa bir not var: Devre takıldığında, araç MHD döndürülerek başlar kapalı, ancak standart anahtar, MHD’yi normal olarak açıp kapatmanıza izin vererek amaçlandığı gibi çalışır. Kontağı hızlı bir şekilde açıp kapatırsanız, araç MHD açık olarak başlayacaktır. Denilmiş..

MHD nedir hakkında biraz araştırma yaptım; Smart Fortwo MHD, Ekim 2007’den beri Avrupa’da mevcuttur. MHD, bir durdurma / başlatma sistemi için akıllı sistemdir ve Micro Hybrid Drive’ın kısaltmasıdır. deniliyor…

Okurumuzun açıklaması; 2008-2015 arası çıkan Smart Fortwo 451 Araçta Start-Stop aracı çok salladığı için motor takozlarına zarar veriyor. Genellikle pek kullanılması önerilmiyor o yüzden hemen hemen herkes ilk açılışta hemen düğmesinden kapatıyor.

Devre ve araba hakkında hiç bilgim olmadığı için garanti vermedim okurumuz kaynağa güvenerek devreyi uyguladı gayet güzel çalışmış. Devre fazla karmaşık değil delikli plakete kurdum mosfet için 50N06 kullandım bu mosfet devreye göre baya güçlü ama daha düşük güçte N-kanal mosfet yoktu devre için PCB hazırladım (kontrol edildi ama test edilmedi)

Smart Fortwo Start-Stop Devre Şeması

circuit-schematic-smart-451-deactivation-start-stop-mhd-function

pcb-smart-451-deactivation-start-stop-mhd-function-board

PCB üzerinde 1 numara Gri kablo (pembe çizgili) 2 numara turuncu (mavi çizgili) 4 numara kahve rengi kabloya bağlanacak. Aracınızda ki kablo renkleri tutmuyorsa hiç denemeyin versiyon farkları olabilir.

Okurumuzun görderdiği resimler ve test videosu

smart-451-deactivation-start-stop-mhd-1

smart-451-deactivation-start-stop-mhd

smart-451-deactivation-start-stop-mhd

Kaynak: evilution.co.uk/electrical/mhd_eco_off_at_start.htm

Dikkat: Devre test edildi fakat garantisi yok sorumluluk uyguluyan kişiye aittir. Sprint layout PCB dosyası: 27554a.zip

Yayım tarihi: 2020/12/11Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir