SIM900 PCB Modül ve AVR Uygulamaları

| Haziran 20, 2023 Tarihinde güncellendi
SIM900 PCB Modül ve AVR Uygulamaları

Simcom firmasının ürettiği Sim900 GSM modülü için hazırlanmış PCB modül ve ATMEGA32 mikrodenetleyici üzerine kurulu Nokia 3310 lcd göstergeli GSM modülü SIM900D için uzaktan kumanda uygulaması (SIM900 proteus isis devreside var), ücretsiz PuTTY programı ile Linux, tarzı işletim sistemleri ile SSH protokolü üzerinden bağlantı yapılarak kullanılan bir uygulama daha var. PCB dosyaları Diptrace ile hazırlanmış kaynak “.dip” uzantılı çizim dosyaları var..

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

simcom-pcb-sim900-gsm-pcb-modul-sim900-proteus-sim900-circuit

SIM900D için kontrol kartı

SIM900D GSM modülü için kontrol kartı üretimi tamamlandı . Her şeyin nasıl görünmesi gerektiğini düşündükten sonra, seçim kompakt bir katlı tasarıma düştü – alttan denetleyicili ve güç devreli bir kart ve yukarıdan tüm kabloları olan bir SIM900 . ATMega32a mikrodenetleyici, kontrol için beyin olarak seçildi. Mega, gelecekte bilgileri görüntülemek için Nokia3310’dan bir ekran eklenmesi planlandığı için seçildi ve kitaplığın onunla çalışmasının ne kadar sürdüğünü bildiğim için, onu bir farkla almaya karar verdim. Güç devresi, LM2596’lı Düşürme Dönüştürücüsünü temel alır .

Bir devre çizmenin mantıklı olduğunu düşünmüyorum, devre basit ve baskılı devre kartında anlaşılması kolaydır – devrede mikrodenetleyici ve güç modülüne ek olarak kuvars, birkaç akım sınırlayıcı direnç, filtre kapasitörler ve bir çift LED.

LED’ler _ Burada iki adet led var SIM900D ile karta takılan 4 adet led ile birlikte toplanan devre yılbaşı ağacı çelengi gibi görünmek zorunda kalacak 🙂 Ama bu bir zevk meselesi. Led1 , PortA.2’nin ayağına takılır ve emrimizdedir, hata ayıklama sırasında yanıp sönebilir. Led2 konvertörün girişinde voltaj olduğunu gösterir ve girişteki voltaj farklı olabileceğinden R1 direnci belirli bir besleme durumundan seçilir.

GSM modülü SIM900D üzerinde uzaktan kumanda sistemi

SIM900D GSM modülüyle çalışmanın inceliklerini uzun süre aydınlattıktan sonra, bir güvenlik sistemini uzaktan kumanda imkanıyla birleştiren ilk çalışan projeyi duyuruyoruz. Kısacası cihaz, izinsiz giriş sensörü durumunda bilgilendirme SMS’i gönderebilmekte, odanın sesli kontrolünü sağlamak için arama yapabilmekte, sıcaklığı izleyip istek üzerine SMS ile gönderebilmekte ve ayrıca SMS ile gönderilen komut ile bir miktar yükü kontrol edebilmektedir. .

Bu konuyu takip edenler, bir GSM modülüm ve bunun için bir kontrol modülüm olduğunun farkındalar – bir sandviçle birbirine bağlı iki farklı kart (bkz. SIM900D’li kart ve kontrol kartı ). Kontrol kartı üzerinde ATmega32a mikrodenetleyiciye ek olarak LM2596 dönüştürücü üzerine yapılmış güç modülü bulunmakta olup , devreyi 3.5 volt sabit voltaj ile besler. Prensip olarak, başka herhangi bir güç kaynağı yapacaktır, asıl mesele kısa bir süre için 2 amper çekebilmesidir (bu tam olarak kayıt sırasındaki GSM modülünün tüketimidir).

Kolaylık sağlamak için, kontrol panosuna bir Nokia3310 telefonunun ekranı bağlanır, çalışma yöntemleri bu sitede birden fazla kez açıklanmıştır. Ekran sayesinde cihazın durumunu ve sensörlerin değerini hızlıca belirleyebilirsiniz.

SIM900D modülü için kart

GSM modülü ile ilgili son giriş makalesinde , modülün şebekede tam olarak çalışması için gerekli olan çemberlemenin ana unsurları ele alınmıştır. Konunun devamında sim900d için aldığım anakartın açıklamasını paylaşacağım.

60×80 mm ölçülerinde çift taraflı fiberglastan yapılmıştır. Neyse ki, SIM900D, 1,5 mm’lik kurşun aralığına sahip, iyi lehimlenebilir bir paket içinde gelir. Bu nedenle, bunun için bir baskılı devre kartı yapmak zor değildir.

Modülün kendisi üst katmana, güç düğmesine, SIM kart yuvasına, gösterge LED’lerine ve görüntülenen pin konektörlerine lehimlenmiştir: ADC girişi, mikrofon girişi, hoparlör çıkışı, Halka çıkışı, Güç çıkışı (açmak için) mikrodenetleyiciden gelen bir sinyal ile modül), UART (RX ve TX). Ayrıca 0805 boyutunda gerekli herhangi bir SMD önemsiz şey. Güç kaynağını bağlamak için üçlü bir terminal konektörü kullanılır, artı ve toprağa ek olarak, Li-Ion pil şarj işlemini kontrol edebilmek için Temp_bat girişi buna bağlanır. (kendim için, cihazı çalıştırmak için kullanmaya karar verdim). İkinci terminal konnektörü, pilin şarj edileceği bir şarj cihazını bağlamak için tasarlanmıştır.

Gösterge ile: Led1 LED, besleme voltajının varlığını gösterir;
Modül açıldığında Led2 yanar;
Modül açıldığında ağ bağlantı durumunu gösteren Led3 yanıp söner;
Led4 Ring çıkışını çoğaltır, modül kapalıyken sürekli yanar, açıldığında söner ve gelen arama olduğunda yanıp söner.

+ SIM900D ile çalışmak için AT komutları

Kaynak: avrproject.ru/search/SIM900D/

sim900-pcb-modul-ve-avr-uygulamalari

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2013/11/06 Etiketler: , , , , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir