SHT11 ile nem kontrol devresi (pic16f88 picbasic pro)

| Haziran 6, 2023 Tarihinde güncellendi
SHT11 ile nem kontrol devresi (pic16f88 picbasic pro)

Seenserion firmasının ürettiği ısı ve nem snsörü olan SHT11 ile yapılmış nem ölçüm ve kontrol devresi. Devre çok farlı amaçlarla kullanılabilir. Örneğin zirai sulamada toprağın nem oranına göre toprak sulaması yapmak için ya da günlük hayatta bulunduğumuz ortamın nemini kontrol etmek için (normal koşullarda bulunduğumuz ortamın %45-55 oranında nemli olması lazım)

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Özetle; Ortamadaki nem, ayarlanan nem oranının üstünde iken röle açık. Nem değeri bizim ayarladığımız değerin altına düşerse röle çekiyor ve sulama başlıyor.

SHT11 PIC16F88 Devre Şeması

humidity-control-circuit-with-sht11-pic16f88-picbasic-pro

Uygulamasını gerçeleştirdiğimiz devrede sadece nem ölçümü gerçekleştirdik. Sensörün diğer bir özelliğide sıcaklık ölçümü de yapıyor olmasıdır. Devrenin tüm kaynak kodları açık isteyen arkdaşlar devreyi geliştirebilir.

SHT11 Nem kontrol devresine ait proteus ares baskı devre, isis simülasyon, picbasic pro pbp ve hex kod dosyaları;

sht11-ile-nem-kontrol-devresi-pic16f88-picbasic-pro

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2011/02/13 Etiketler: , , , ,22 Yorum “SHT11 ile nem kontrol devresi (pic16f88 picbasic pro)

 1. estest

  yazmış olduğunuz

  “Örneğin zirai sulamada toprağın nem oranına göre toprak sulaması yapmak için ya da günlük hayatta bulunduğumuz ortamın nemini kontrol etmek için”

  ifadesi yanlış anlaşılmalara neden olabilir. İnsanlar toprağın nemini ölçmek için sensörü toprağa gömmek gerektiğini düşünebilirler ve bu durum sensörün bozulmasına neden olacaktır.Lütfen bunu küçük bir not olarak belirtelim,sensör de zaten oldukça pahalı bir sensör(25-35tl aralığında).

  CEVAPLA
 2. özgürözgür

  bu devreyi nereden temin edebilirim acaba yeriniz neresi

  CEVAPLA
 3. sezginsezgin

  merhaba, 12m2 de 7 adet çiçek var.burayı otomatik sulama yapmak istiyorum acaba böle bir devreniz varmı? Yardımcı olurmusunuz?

  CEVAPLA
 4. RamazanRamazan

  @sezgin

  yapmış olduğumuz bu devre ile sulama sistemini kontrol ediyoruz. 7 adet çiçeğin bulunduğu saksıyı/saksıları sulamak için küçük bir sulama düzeneği gerekiyor. Yukarıdaki videoda görünmüyor ama akvaryum pompası ile bu iş çok güzel oluyor.

  CEVAPLA
 5. abdullahabdullah

  Selamün aleyküm kardeşim nem kontrol devresini senden alma şansım varmı acaba

  CEVAPLA
 6. orhanorhan

  Ramazan bey acaba ares dosyasını 7.6 ile verebilirmisiniz?

  CEVAPLA
 7. nazimnazim

  Devreyi yaptım gerçekten çok güzel çalışıyor.

  Nem sensoru devrede olmadığında hata moduna geçiyordu. fakat hata modunda mevcut nem değeri 0 olduğundan role çekili kalıyordu.
  biraz modifiye ettim. hata moduna geçtiğinde röle çıkışı 0 oluyor + tuşuna basılı tutulduğunda nem sensörünü kontrol ediliyor. problem yoksa normal çalışmaya devam ediyor

  Teşekkürler..

  CEVAPLA
 8. hakanhakan

  sht 11 ile topraktaki nemi nasıl ölçebiliriz sensörü bozmadan, nasıl önlem alıp toprağa sokabiliriz sensörü, bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz…

  CEVAPLA
 9. RIDVANRIDVAN

  Selam arkadaşlar benim yapacak olduğum sistemde toprağın nemini ölçerek selenoid vanaları harakete geçirmem gerekiyor. bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

  CEVAPLA
 10. beratberat

  ben bu sensörle toprağın nemini ölçerek yapacaktım nasıl olur toprağa gömülmez demişsiniz

  CEVAPLA
 11. nuraynuray

  7.0lık sürüm için verilen link geçersiz olmuş yeniden paylaşabilir misiniz ?

  CEVAPLA
  1. Ramazan SubaşiRamazan Subaşi

   devrenin ana malzemeleri Pic ve SHT11. Pic’in fiyatı bir çok yerde hemen hemen aynı ama sht11’in fiyatı çok değişken. diğer malzemleri toplasan 10lira falan yapar.

   CEVAPLA
 12. Hasan IzHasan Iz

  merhabalar bu devreyi arkadaşımın projesi için tasarlayacağım fakat sht11 yerine dht 11 sensörü almış sht yerıne dht kullanılabılı mı?

  CEVAPLA
 13. tahir erkantahir erkan

  bu devrede nem azlığında role çekiyor nem yükseltmesi sağlanıyor. aynı şekilde nem yüksek olduğunda nem azaltması sağlıyor mu ? yani alçakken çekilen role gibi ikinci bir role ile yükselince çekiyor mu?
  sensörün kablosu en fazla kaç cm olabilir ?

  CEVAPLA
 14. mert cihanmert cihan

  ramazan abi ben devreyi kurdum ve calıştırdım ama program baslarken resin adın ve hotmailin geliyo sonra program devam etmiyo yardımcı olursan sevinirim

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir