Serial Port Terminal V1.1

| Haziran 9, 2023 Tarihinde güncellendi
Serial Port Terminal V1.1

Daha önce burada ilk versiyonunu çıkardığım seri port terminal programı her ne kadar çok büyük bir ilgi görse de bazı eksiklikleri olduğunu farkettiğimden bugün üzerinde bir kaç değişiklik yapıp versiyon 1.1’i çıkardım.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Özellikle tez çalışmalarım sırasında, C # ile bilgisayar arayüzü geliştirirken bir yazı dizisini, belirli süreyle seri porttan göndermem gerekti. Bunun gibi ihtiyaçları Terminal v1.9b programını geliştirenler görmüş olacaklar ki, programa 3 adet makro tanımlama bölgesi koymuşlar. Her ne kadar bu programı sevmesem de, programı tez geliştirme süresince kullanıyor olmak beni ayrıca sinirlendirdi ve beni seri port terminal programımın 1.1 sürümünü çıkarmaya zorladı.

Bu sürümde programa eklenen özellikleri ise aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

– 6 adet farklı makro tanımlayabilme,
– Makroları 200 ile 20000ms arasında süreyle gönderebilme,
– Boyutlandırmaya açılmış görünüm,
– Daha hoş arayüz,
– Gelen veri tipi hexadecimal, binary, decimal şeklinde görüntülenirken her karakterden sonra bir alt satıra geçme,
– İstenilen anda makronun butona basarak gönderebilme.

Programın yeni sürümüne ait görüntüyü aşağıdan görebilirsiniz.

serial_port_terminal_v1_1

Herkese çalışmalarında başarılar dilerim.

Serial Port Terminal Programın son sürümü;

serial-port-terminal-v1-1

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2011/07/0715 Yorum “Serial Port Terminal V1.1

 1. Metin KOÇMetin KOÇ

  Fırat Selamlar;

  Geçen gün programı kullanırken bir bug buldum, sana ileteyim dedim.

  Usb-Rs232 dönüştürücü ile seri port kullanıyordum. Port’a bağlandıktan sonra dönüştürücüyü çıkarıp bağlantıyı kapatmak istersen program hata veriyor.

  Selamlar…

  CEVAPLA
 2. FxDevFxDev

  @Metin: Bu hatayı ben de bir kaç kere gördüm. Şu aralar biraz sıkışık olduğumdan programla ilgilenemiyorum fakat programın 1.2 versiyonunda bu “gıcık” sorunu gidermeye çalışacağım, teşekkürler.

  CEVAPLA
 3. MustafaMustafa

  Hocam bu programa View menüsü koyup altında Transmit görüntüle, Receive görüntüle, Transmit&Receive görüntüle yapsanız, bir de time menüsü ekleyip, 1 dakikada, 10 dakikada, 30 dakikada gibi veya kendimizin girdiği kadar dakikada kayıt yapma özelliği olsa. Bu yılki bilgi zekatınıza bunu da dahil edebilir misiniz 🙁 .

  CEVAPLA
 4. FxDevFxDev

  V1.2′de bu dediklerini yapmaya çalışacağım 🙂

  CEVAPLA
 5. Orhan YILMAZOrhan YILMAZ

  Merhaba hocam. Gerçekten güzel bir uygulama olmuş gibi. Öncekini mcu-turkey yarışmasında kullanmıştım ve çok hoşuma gitmişti. Bu programda muhakkak işime yarayacak.

  Hocam bu arada kitap çekilişi varmış. Alan arkadaşlara hayırlı olsun. 🙂 C,C++ veya C# ile ilgili nesne tabanlı kitap olsa bende katılabilirdim.

  CEVAPLA
 6. FxDevFxDev

  @Orhan: Kullanışlı bir program yapmak her zaman hoşuma gidiyor. Siteni tam olarak hazırladığında link değişimi yapmamız elbette mümkündür.

  CEVAPLA
 7. SerhatSerhat

  Merhaba hocam. Benim bir sorum olacaktı programda aldığımız mesajı string hex decimal binary gibi ifadelerle görebiliyoruz fakat göndereceğimiz mesajı sadece string olarak girebiliyoruz programı karıştırdım fakat bulamadım acaba bu konuda bilgi verirmisiniz iyi çalışmalar dilerim emeklerinize sağlık…

  CEVAPLA
 8. yiğityiğit

  Merhaba öncelikle bu tarz programlar bizim gibi insanların eli ayağı bu yüzden saygılar…

  Size sunmak istediğim fikir şu, daha önce kullandığım bir logger programım vardı ve gelen data içerisinde sürekli tekrar eden bir veri varsa ve ben bunu filtrelemesini istersem otomatik bunu bir alt satıra yazıyordu, yani bütün gelen verileri ard arda sıralamıyordu…

  Bu özelliğiyle birçok protokolü çözmemi ve yüksek paralar ödeyerek alacağım özel kartları kendimin yapmasını sağladı…

  CEVAPLA
 9. FxDevFxDev

  @Yiğit: Öncelikle teşekkürler.
  Bu tür yazılımları çok fazla boşluğum olduğu sıralar yazmayı yeğliyorum ve açıkçası ihtiyacım oldukça güncelliyorum. İlk programda da belirttiğim gibi terminal programının bir kaç eksik özelliğinden programı yazmıştım. Güncelleme yapmam güç ama yapmaya çalışırsam dediklerinizi referans alacağım 😉

  CEVAPLA
 10. Ferhat YOLFerhat YOL

  Merhabalar Fırat bey.

  Sorunu açıkçası tam kestiremedim ama seri portta sizin terminal programı ile veri alırken 7 bitten fazlasını almıyor. Örneğin desimal olarak rahatlıkla 127 ye kadar gönderebiliyorum. gelen veri 128 olduğu zaman 63 olarak görünüyor. Gönderici tarafı başka bir terminal programı ile denedim. Bir sıkıntı çıkmadı. Bi inceleyebilirmisiniz.

  CEVAPLA
 11. FxDevFxDev

  @Ferhat: Şu an için bu programı geliştirecek süreyi bulamayacağım için şimdilik böyle kalacak.

  CEVAPLA
 12. SerhatSerhat

  Hocam güzel bir program ellerinize sağlık . Sadece bir şey söylemek istiyorum. Programa CR+LF kodları ekleyebilecek çıkarabilecek bir rutin yaparsanız tadından yenmez 🙂

  Sadece bir görüş .

  İyi çalışmalar …

  CEVAPLA
 13. Bülent sertelBülent sertel

  Birde hex kod yollama menüsü olsa mesela 0 ila 1f arasını nasıl yollayacağız.

  CEVAPLA
 14. ABDULLAH DOĞANABDULLAH DOĞAN

  paylaşımınız için çok teşekür ederim.
  com6 portuna takılı usb to ttl dönüştürücüme bağlanmaya calısırken “port your selected is already in use!” hatası alıyorum ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz?

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Merhaba, “seçtiğiniz bağlantı noktası zaten kullanımda!” diyor ya başka bir program o portu kullanıyor ya da kullandığınız programı iki kere açtınız

   CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir