Serial Port Terminal

| Haziran 4, 2023 Tarihinde güncellendi
Serial Port Terminal

Tatili meşe oynayarak geçirdiğim şu günlerde C# üzerine çalışmalarımı seri port üzerine yoğunlaştırdım. Bir elektrik ya da elektronikçi olarak, şimdilerde geçmiş yüzyılın teknolojisi kabul edilen fakat yeni başlayanlar için kullanım kolaylığı sağlayan seri port haberleşmesi ile oldukça sık uğraşacaksınız.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Bu sene özellikle robot kol, FFT gibi projelerde sıkça kullandığım seri portu, C# öğrenmem vesilesi ile tekrar ele aldım. Programı yazarken herkes gibi benim de oldukça sık kullandığım Terminal v1.9b programını baz aldım.

Böyle ufak işler için hazır programlar kullanmaktansa, kendi programımı yazmak istediğimden daha önceki yazımda bahsetmiştim. Fakat var olan bir şeyi yenilemeden kopyalamanın da boşa zaman kaybı olacağını düşünmekteyim. Bunun için Terminal v1.9b programının en büyük eksikliği olarak gördüğüm, o an açık COM port’ların yenilenmemesi olayı üzerine yoğunlaştım.

Bunun asıl nedeni ise hepimizin kullandığı USB-COM Port dönüştürücülerini bilgisayara taktığımda, kullandığım seri port programını tekrardan başlatmak istemiyor oluşumdu.

Sonuç olarak ise hem seri port kontrolünü öğrendim hem de işime yarayacak bir program yaptım. Programın özellikleri ise şöyle;

– Eklenen ya da çıkartılan COM portunu hemen tanıma,
– Açık porta bağlanmak istediğinde uyarı çıkartma,
– Terminal v1.9b programında kullanılan bir kaç uygulama dışında bir çok özelliği barındırması,
– Daha hoş arayüz,
– Gelen veri tipini hexadecimal, binary, decimal ve karakter şeklinde görüntüleyebilme,
– Gelen veri pakedini .txt ve .doc şeklinde kaydedilme işlemlerini yapabilmektedir.

Programa ait ekran görüntüleri aşağıdaki gibidir;

Serial_Port_terminal

Program arayüzü yukarıda da göreceğiniz üzere oldukça sadedir. Port, boudrate, parity ve diğer ayarları seçtikten sonra “Connect” butonuna basmanız halinde, eğer port uygunsa bağlantınız sağlanacak ve programı istediğiniz şekilde kullanabileceksiniz.

Ben teslerimi bilgisayarımda seri port bulunmadığından Eltima Software‘nın sunduğu Virtual Serial Port Driver ile sanal iki port oluşturarak yaptım. Programı, eğer böyle bir uygulama yapacaksanız kesinlikle öneririm. Yaptığım bir test uygulamasının görüntüsünü ise aşağıda görebilirsiniz

serial-port-terminal-test

Başta da söylediğim gibi, program Terminal v1.9b’ye alternatif olarak yazılmıştır. İstediğiniz ekstra özellikler için yorum forumundan bana ulaşıp görüş bildirirseniz, en kısa sürede o modülleri eklemeye çalışırım.

Programın çalışması için sisteminizde Microsoft .NET Framework kurulu olması gerekmektedir. Microsoft .NET Framework kurulum dosyasına buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca programı istediğiniz şekilde paylaşıp, kullanabilirsiniz.

Programın 1.0 ßeta versiyonu ve V1.1 sürümü;

seri-port-rs232-terminal-programi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2010/10/13 Etiketler: , ,22 Yorum “Serial Port Terminal

 1. günaygünay

  bu program ile multipic programlaycı kullanarak pic programlanabilir mi?

  CEVAPLA
 2. burakburak

  program ile fpga’e bit gönderebilirmiyim? source kodunu sizin için uygunsa mailime yollaya bilirmisiniz?

  teşekkürler

  CEVAPLA
  1. DushkoDushko

   hi,there guys
   I’m a beginner and would live to learn from scratch how to program –>1)Custom gauge and 2)7-Seg Displays for my Winform in VB.NET 3.5 in Visual Studio 2008 and also the serial port Terminal?

   So I hope you can help me ….
   thank you

   CEVAPLA
 3. CynetronCynetron

  Hocam çok güzel olmuş eline sağlık. Ek olarak hex ve/veya decimal gönderimi de ekleyebilirsen daha da harika olur.

  CEVAPLA
 4. TagliTagli

  Hocam eline sağlık. Yalnız ufak bir hata buldum galiba: 127′den büyük bir değeri görüntülemeyi başaramadım. 127′den büyük her değer nedense 63 olarak görüntüleniyor. Aynı sorun binary ve hex gösteriminde de var. Sen de bir kontrol et istersen.

  CEVAPLA
 5. FxDevFxDev

  @Tagli: Maalesef program Extended ASCII desteklemiyor. Sorunun nedeni bu.

  CEVAPLA
 6. muratmurat

  Selam Hocam,
  Öncelikle eline sağlık. Fakat ben bu programı çalıştıramadım. Takıldığım nokta şu Seri Port’a bağlanabiliyorum fakat Send ettiğim herneyse onu Receive data kısmında göremiyorum. Laptop’umda ve işyerindeki desktopda da denedim aynı sonucu aldım. Sebebi ne olabilir?
  Teşekkürler.

  CEVAPLA
 7. FxDevFxDev

  @Murat: Öncelikle tek bir program ile bunu yapmak imkansızdır. Öncelikle bir seri port açıp atıyorum COM1 den bağlanmalı, sonra ikincisini açıp COM2 den bağlanmalısınız. Bunu da ancak Virtual Seri Port gibi programlarla yapabilirsiniz.

  CEVAPLA
 8. musamusa

  Ben seri portta çalışıyorum daha önceki çalışmalarımda bi yerlerden cut copy ile sistemi çalıştırmışım fakat tıkandım kendim baştan yazmak istiyorum fakat nedense hep text formatında göndermiş eskiler bense dec de göndermenin yolunu arıyorum.

  CEVAPLA
 9. FxDevFxDev

  @Musa: Program hobiciler için olduğu için çok fazla detay eklemedim. Onun için size bu konuda maalesef yardımcı olamayacağım.

  CEVAPLA
 10. DeepTheoremDeepTheorem

  Hocam ellerinize sağlık,güzel bir program.Benim bir önerim olacak program size ait olduğu için Dotfuscator kullanmanızı rica ediyorum.
  Teşekkürler,kolay gelsin

  CEVAPLA
 11. Serdar DemirSerdar Demir

  Hocam programınız çok kullanışlı, emeğinize sağlık. Sizden küçük bir isteğim var.

  com0com gibi sanal port oluşturma programı ile oluşturduğum sanal com portu kabul etmiyor. “Port You Selected is Already in Use!” hatası veriyor. Anladığım kadarıyla portun açık olduğunu düşünüyor. Porta bağlanmayı zorlayacak seçenek eklerseniz sevinirim.

  CEVAPLA
 12. FxDevFxDev

  @Serdar: Yeni sürümünü çıkarmamın güç olduğunu şimdiden söylemek isterim fakat olurda ileride boş vaktimde uğraşmak istediğimde söylediğinizi dikkate alacağım.

  CEVAPLA
 13. sinan KIZILTEPEsinan KIZILTEPE

  Hocam öncelikle emeğine sağlık sanal portuda kurdum. Sizin proğramdan veriyi yolluyorum. sanaldan veri aldığımı görüyorum kb olarak alınan veri artıyor fakat veriyi nereye yazıyor ve sanaldan sizin proğrama nasıl yolluyoruz onu bulamadım yardımcı olursanız sevinirim çözebilirsek uygulama yapıp kendi sitemdede yayınlama kararım var. Saygılar

  CEVAPLA
 14. ÜnsalÜnsal

  merhaba. Bu konuda acemiyim. programla bir GSM modüle nasıl bağlanılır? Modülle haberleşmek için hangi alanlar ve tuşlar kullanılıyor.

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Merhaba, bu programın kaynak kodları yok sadece exe var ama açık kaynak serial port programları bu adreste;

   awesomeopensource.com/projects/serial-ports

   var.

   CEVAPLA
 15. görkem özdengörkem özden

  serial port bağladığımızda program tanıyor evet fakat portun bağlantısını kestiğimizde combobox içerisinde hala com1 portunu bağlıymış gibi görüntülüyoruz her ne kadar listeyi açtığımızda aktif port görünmese de en son bağlı olunan portun ismi ekranda gözüküyor, eğer çalışmalarınızı hala devam ettiriyorsanız göz önünde bulundurabilirsiniz, iyi çalışmalar.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir