RMS 250W Transistörlü Anfi Devresi 2SC3858

| Haziran 13, 2023 Tarihinde güncellendi
RMS 250W Transistörlü Anfi Devresi 2SC3858

250 Watt anfi devresi daha önce paylaşılan 2x100w devrenin geliştirilip güçlendirilmiş hali besleme voltajı 2x75v dc simetrik toplamda 150v ile çalışıyor çıkış transistöleri 2SC3858 bu transistör bulunmazsa yerine 2sc5200 kullanılabilir bu durumda transistör sayısını arttırmak gerekebilir ya da çok iyi bir soğutma yapmalı devrenin pcb çizimi yerleşimi montajı besleme devresi dahil tüm bilgiler verilmiş.. Ayrıca kritik bölgelerde olması gereken voltaj değerleri ölçüm yapılarak resimler ile gösterilmiş

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

250w-amp-250watt-amplifier

Harika performansa ve iyi bas yapısına sahip bir ses yükselticisi arayanlar, Kolombiya kıyılarında inşa edilen ” Picós ” adlı ünlü ses kalıntıları en çok kullanılan amplifikatörlerden birini sunuyoruz. Bize bu diyagramı gösteren Kolombiyalı meslektaşımız Justo Beleño sayesinde yarı tamamlama 250 watt’lık bir monofonik amplifikatör geliştirmeyi başardık . Yani sadeces NPN transistörleri kullanır.

Bu çoğaltıcı Kolombiya kıyılarımızda halk arasında “La spektrum” olarak bilinir. Mükemmel koruyuculuğu, büyük gücü ve düşük frekanslara mükemmel tepkisi, un yüksek güçlü seslerde subwoofer’ları elde etmek için ideal hale getirir.Bir başka büyük avantaj da, sadece daha fazla transistör yerleştirme ve trafo Voltajını artırmanın mümkün kılınabilmesinin artırılabilmesidir.

2SC3858 gibi yüksek güçlü transistörlerin kullanımı sayesinde bu amfi 4 ohm yük ile çalışma imkanına sahiptir. Bu, iki adet 8 ohm hoparlörü paralel veya bir adet 4 ohm hoparlörü yerleştirebileceğimiz anlam gelir. 18 inç ve 500 watt’a kadar hoparlörlerle kullanılabilir. Bir diğer büyük avantaj ise 6 kişilik amplifikasyona sahip olmasıdır. Bu amfiyi diğer 250W mono amfi ile karşılaştırırsak üç aşamalı daha var. Bu, ona aynı güce sahip diğer amplifikatörlerden daha fazla güç ve tanım verir.

Ses girişi ile başlama. Ses sinyali, ayırma kapasitörü adı verilen 4.7 uF’lik bir kapasitörden ( C1 ) geçer. Bu kondansatör, destekleyici oynatıcıyı veya preamplifikatörü amplifikatörden sınırlamadan sorumludur . DC yayınlarının bir devreden geçişini engelleme. Negatif kutbun sinyal girişine bakması gerektiğini unutmayın. Sonra 120pF’lik bir kapasitör görüşü ( C2), sinyal girişi ile paraleldir.

Bu kapasitörün işlevi, halk arasında “tıslama” olarak kontrollü gürültü gibi ultra yüksek frekansları yoğunlaştırma tahliyesini sürdürür. Bu kapasitör ne kadar yüksek olursa, o kadar yüksek frekanslı kesim olacaktır. Tam frekans aralığını istiyorsanız, bu kapasitör 470pF’yi geçmemelidir. Öte yandan, fikir bu amplifikatörü düşük geçişli bir filtreyle birlikte kullanmak ve bu şekilde bir subwoofer amplifikatörü elde etmekse, bu kapasitörün0.1 uF ( 104 ) değeri n biri için değiştirmeni öneririz.

Şimdi 100K’lık bir direnç ( R1) paralel. Bu yansıtma, giriş empedansını ayarlamaktan sorumludur. Değeri artırılırsa giriş empedansı artar. Ancak dış ortam gürültüsünü çoğaltma. Ve değerlerini ayarlarsanız, daha temizdir. aşağıdaki sınır 20K’dır . Daha düşük ayarlarsa, amplifikatör daha az ses çıkarır.

DİKKAT 250w amfi devresi yüksek voltaj ile çalışmaktadır dikkatli olun kondansatör bağlantılarına dikkat edin + – kutupları ters bağlarsanız yüksek voltajda büyük patlamalar olabilir devreyi çalıştırmadan önce Sigortalı Elektrik Hattı, koruyucu gözlük kullanın

Kaynak: construyasuvideorockola.com/proyect_amp_spectrum_1.php

rms-250w-transistorlu-anfi-devresi-2sc3858

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2012/05/20 Etiketler: , ,8 Yorum “RMS 250W Transistörlü Anfi Devresi 2SC3858

 1. BurakBurak

  Merhaba 6 tane kondansatörün olduğu kartta sağda kare bişey var onun adı nedir? ne yazarak internetten bulabiliriz ? 🙂

  CEVAPLA
 2. RuzgarRuzgar

  @burak kardeş köprü diyot olarak bilinir Ac akımı doğrultmak için kullanılır 🙂

  CEVAPLA
 3. Orhan KaraliOrhan Karali

  Bu Devreyı Yapıpta Calıstıran Varmı ? Sogutucu- Transıstor Arası Olcum Yapınca Kısa Devre Gorunuyor 47 Ohm LArı Cıkartınca Sorun Ortadan Kalkıyor Ne yapmalaıyım Bılgısı Olan Soylermı Sımdıden Tesekurler

  CEVAPLA
  1. tahsintahsin

   kardeşim transistör ve soğutucu arasını yalıt temas etmesin birde ısı silikonu kullan

   CEVAPLA
 4. Ekrem YartaşıEkrem Yartaşı

  köprü diyotun yanındakiler mercimek dirençmi? değerleri nedir acaba?

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir