Propeller Clock Havada Saat Uzaktan Kumandalı Analog Dijital Mod

| Haziran 11, 2023 Tarihinde güncellendi
Propeller Clock Havada Saat Uzaktan Kumandalı Analog Dijital Mod

Daha önce havada saat “Propeller Clock ” projelerini paylaşmıştım bu projede kumanda ile mod seçimide yapılabiliyor hem analog saat hemde dijital saat görünüm modu var kumanda için Sony kumanda protokolü kullanılmış kontrol katında Atmel AT90S2313 mikroişlemci var (16mhz) çıkşında ledleri (18 led) sürmek için ULN2803 kullanılmış ayrıca AT90S2313 RES pininde MC34064 var bu entegre düşük voltaj algılamada kullanılıyor tahminimce pil ile kullanımda bir nevi koruma ne kadar gerekli bilemiyorum…

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

propeller-clock-circuit-havada-saat-devresi-led

propeller-clock-analog-havada-saat-led

Analog/Dijital Saat

Bu fikre internette gezinerek ulaştım. İlk pervaneli saati yapan Bay Bob Blick’in sayfasını tesadüfen buldum. Kendim nasıl bir tane yapabilirim diye kontrol etmeye başladım. AVR AT90S2313’e dayalı olarak, LED’leri doğru yerde yakmak için gereken tüm hesaplamaları yapmak için MCU’mun çok hızlı çalıştırılması gerektiğini hızla gördüm. Hız 16Mhz’de, Atmel’in özelliklerinden 4 kat daha hızlı. Sorunsuz çalışıyor.

PCB saat 12.00’de her geçtiğinde, bir hall etkisi sensörü mıknatısı algıladı ve bir kesinti oluşturdu. Bu esnada son dönüş bu değeri aldığından beri bu dönüşten kaç tık geçtiğini görmek için sayaca bakmamız ve 360’a bölmemiz gerekiyor. Bu hesaplama size dereceler arasındaki süreyi verecektir. Şimdi her derecede bir kesinti olacak şekilde ayarlamanız gerekiyor ve sonrasında ledleri 360 dereceden istediğiniz zaman yakabileceksiniz. Bu MCU hızında titreme yok, her şey DÜZELTİLDİ!!!

Uzaktan kumandadan sinyal almak için basit bir IR sensörü kullanılır (bir Sony protokolüne ayarlıdır). YÜKSEK PARLAKLIK LED’LERİ 1600mcd kullanmayı unutmayın. Ledler çok uzun süre yanmadığından mcd’nin gücü yüksek olmalıdır.

Özellikler

Analog saat modu

Dijital saat modu

Standart evrensel uzaktan kumanda ile kızılötesi saat ayarı

propeller-clock-digital-havada-saat-led

Kaynak: http://www.microsyl.com/clock/clock.html

propeller-clock-havada-saat-uzaktan-kumandali-analog-dijital-mod

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2011/11/19 Etiketler: , , , ,2 Yorum “Propeller Clock Havada Saat Uzaktan Kumandalı Analog Dijital Mod

  1. receprecep

    malzemelerini falan aldım yardımcı olursanız çok sevinirim, saatini nasıl ayarlarız bu devrenın hiç buton falan yok yardımcı olursanız…

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir