Profesyonel Gitar Anfisi

| Haziran 10, 2023 Tarihinde güncellendi
Profesyonel Gitar Anfisi

Gitar anfisinin tasarımı oldukca iyi hoparlör korumuma 5 bant ekolayzır pre anfi bölümleri bulunuyor anfi katında IRFP240 IRFP9240 mosfetler kullanılmış. Giriş amplifikatörü gerilim kazancı ve kontrol alanı + /-7dB beş bant ayarlama yapılabiliyor. Osiloskop ölçümlerine göre performansı oldukca yüksek. Yazar açıklamalarda devrelerin denendiğini test edildiğini belirtiyor gitar anfisi projesine ait şema, pcb tüm dosyalar var.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Yazarın açıklaması: 50Watt çıkış gücüne sahip bir gitar çıkış aşaması, ancak, genellikle 30-40Watt’ta çalışır ve çoğu zaman aşırı yüke yönlendirilir. Ve sadece güç amplifikatörü daha ağır yüklendiğinden, bileşenler buna uygun olarak boyutlandırılmalıdır: Gitaristler temiz bir sesten bahsettiklerinde, amplifikatörün zaten% 1-5 oranında bozduğundan habersizdirler çünkü diğer ses performansında bozulma ile bağlanırlar. % 0,001 THD ile güç amplifikatörüne ihtiyacı yok,% 0,5 THD’nin gerekenden daha iyi olduğunu söylüyorum. Şimdi ilginç olacak.

Bu amaca ulaşmak için, devre aşırı negatif geri besleme gerektirmez ve bu nedenle karmaşık frekans telafisini ortadan kaldırır. Bu da çok kararlı bir devre sağlar. Zayıf negatif geri besleme, onunla birlikte zayıf bir sönümleme faktörü de getirir ve hepimiz kendi amperini ve ayrıca kötü sönümleme faktörlerini biliriz. Böylece, konuşmacıya, ses tasarımına katkıda bulunan, kendi başına daha fazla ömür sağlıyoruz. Son olarak, bir gitar amperi yumuşak bir şekilde klipslenmelidir.

Bu bilgiyle, transistörlü bir gitar güç amplifikatörünün geliştirilmesine ilgi duydum. Devre, iki aşamalı bir voltaj yükselticisi ve mosfetlere dayanan bir akım yükselticisinden oluşur. Mosfetler son derece sağlamdır, bir IRFP9240 -48amp ile darbeli hale getirilebilir. Bu, kısa bir süre için çok fazla elektrik sağlayabilecekleri anlamına gelir. Bu, kısa çıkışı tam seviyede verirseniz kullanışlıdır.

Bipolar transistörler çok daha az cömerttir ve kısa devre korumasına rağmen çoğu zaman sigara içiyorlar. Bu yüzden hemen dört Mosfets aldım. IRFP9240 ve IRFP240 nispeten ucuz ve yaygın olarak kullanılıyor.

Bireysel voltaj yükselteçleri yerel olarak yüksek akım negatif geri beslemesine sahiptir, böylece düşük bir açık devre kazancı ve sonuç olarak düşük negatif geri besleme faktörü ile sonuçlanır. Bu durumda, açık döngü kazancı, negatif geri besleme yükselticisinin voltaj kazancının sadece biraz üstündedir. Negatif geri beslemedeki diyotlar, Q12, 13 transistörleri etrafındaki kısa devre korumasındaki LED’lerin yanı sıra sert sınırlandırmayı da önler.

Girişteki LED’ler, maksimum giriş seviyesini yaklaşık 2V ile sınırlar. Sıcaklık telafisi için bir IRFP240’a vidalanan sakin akım ayarının çevresinde bir Mosfet Q11 de var.

gitat-anfisi-guitar-amplifier-circuit-pro-moster

Gitar amfisi test sesleri;

Kaynak: xipix.de

profesyonel-gitar-anfisi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2011/09/12 Etiketler: , , , ,7 Yorum “Profesyonel Gitar Anfisi

 1. ali karakusali karakus

  pcb dosyası yokmu proteus çizimi ses kayıtları güzel ellerine sağlık

  CEVAPLA
 2. gevvgevv Yazar

  pcb dosyası var pdf formatında ama proteus yok

  hocam insaf 🙂 pcb olmayınca istek oluyor ama pcb olunca proteus pcb yokmu denirmi 😀

  CEVAPLA
 3. enis akmanenis akman

  bu amfinin beslemesi kaç volt acil cevap verebilirmisiniz

  CEVAPLA
  1. gevvgevv Yazar

   yazar;

   Primär 230V sekundär 2 x 30V und 120Watt Leistung

   demiş yani 2x30v 120w trafo kullanabilirsiniz

   CEVAPLA
 4. ErenEren

  Hocam ellerine sağlık çalışıp üreten bir arkadaşsın teşekkürler

  CEVAPLA
 5. talhatalha

  bu şemanın malzeme listesini çıkartan varsa liste halinde verebilir mi

  CEVAPLA
 6. alperalper

  hocam güzel paylaşım component listesi (devre elemanlarının) değerinide açıklayabilirmisiniz mesela dirençler kaç watt kondansatör değerleri v.s

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir