PIC18F2550 LM335Z 4 Kanal USB Fan Kontrol Devresi

| Mart 21, 2021 Tarihinde güncellendi
PIC18F2550 LM335Z 4 Kanal USB Fan Kontrol Devresi

Fan kontrol devresi PIC18F2550 mikrodenetleyicisi üzerinde kurulu bilgisayara kurulan kontrol programı üzerinden 4 kanala bağlı olan fanların dönme hızı birbirinden bağımsız ayarlanabiliyor. Isı sensörü olarak LM335Z kullanılıyor. Programın çalışması için Microsoft. NET framework 3.5 kurulu olmalı zaten program kurulumda gerekli dosyaları indiriyor USB fan kontrol bilgisayar yazılımı Visual Basic Express 2008 ile hazırlanmış kurulum ve kaynak dosyaları var.

PIC18F2550 mikrodenetleyici yazılımı ise Microchip C18 Compiler Lite ile hazırlanmış hex ve kaynak C kdları verilmiş

Not: Fan kontrol devresine pc kasalarında kullanılan standart fanlar ya da cpu oğutucu fanları bağlanabilir (100-250ma)

The Intelligent Fan Controller is designed to control the noise generated by the fans inside your computer. It does this by varying their speed based on temperatures measured inside the case. When it is cool the fans will run slowly and they will only speed up when needed… when your computer is running hot.

Anyone with a noisy computer, especially a Media Centre system in the lounge room, will benefit from this project. After installing this device, my computer is now so quiet that I can hardly tell that it is running – and that is a blessed relief.

The main features are:

Configurable speed control based on temperatures measured inside your computer
Control up to eight fans and measure up to four temperatures
USB interface and Windows software for setup and monitoring
It will run independently without the Windows software (once it has been configured)

intelligent-fan-controller-monitoring-pic18f2550-usb-lm335z

Kyanka: geoffg.net/fancontroller.html

alternatif Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-19566.zip şifre-pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2012/08/27 Etiketler: , , ,3 Yorum “PIC18F2550 LM335Z 4 Kanal USB Fan Kontrol Devresi

 1. TFN

  Yapmak isteyipte tereddütte kalanlar var ise gönül rahatlığıyla yapabilirler, sıkıntısız çalışıyor. 30-35 liraya malzemeler alınıp kutulanabilir. Yukarıda da yazdığı gibi; USB’den tanıttıktan sonra çalışma kriterlerini ayarlayıp kaydedince USB’siz de çalışmaya devam ediyor. Elimde tek LM335z ve birer tane 3pin – 4pin fan olduğu için tüm kanalları aynı anda çalıştıramadım, tek tek denedim sorunsuz.

  CEVAPLA
 2. muhammet

  yalnız sıcaklığı 5-10 derece düşük gösteriyor, win7 tamam da win8 de sürücüsü çalışmıyor, ama sorun değil, birde lm35z in bir pinini niye kullanmamış onu anlamadım, hani ntc sensör kullansa o da olurdu. ama bu haliyle 6 aydır bilgisayarın fanlarını kontrol ediyor, başka bir problemini görmedim.

  CEVAPLA
 3. UDNPERT

  Arkdaşlar devreyi yapmaya çalıştık yandı proje ödevimiz var yapıpta satmak isteyenler veya yardımcı olmak isteyenler varmı acaba çok makbule geçer okul bitmiyor yapmazsak.

  CEVAPLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir