PIC18F252 Renk Algılama Devresi (10 renk)

| Haziran 21, 2023 Tarihinde güncellendi
PIC18F252 Renk Algılama Devresi (10 renk)

Renk Algılayıcı Yıllar önce yaptığım 3 renkli algılama devresinin geliştirilmiş halidir. Yeni versiyonda renk sayısı 10’a çıkarılmış, renk tanımlama özelliği eklenmiş ve renk ayrımı için kullanılan yöntem geliştirilerek hassasiyet arttırılmıştır. Ayrıca kalibrasyon ve hassasiyet özelliği ile algılanacak yüzeye tam temas zorunluluğu kaldırılmıştır. Renk algılama işlemi sensör devresi üzerinde bulunan 5 adet farklı renkte ki LED’in 16 farklı kombinasyonla aktif edilerek algılanacak yüzeyin farklı renk tonlarında ışıkla aydınlatılması ve yansıyan ışığın LDR üzerinde ki etkisinin değerlendirilerek renk ayrımı yapılması şeklinde çalışır.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

pic18f252-renk-algilama-devresi-proteus-isis-sema

Sensör devresinde şeffaf kılıfta parlak LED kullanılmıştır. Ayrıca algılama işleminin verimliliğini arttırmak için sensör devresi siyah kutu içine alınarak dış ortam aydınlığından minimum şekilde etkilenmesi sağlanmıştır. Sensör devresi ile kontrol devresi 9 pin Seri Port kablosu ile birbirine bağlanmaktadır. Sensör devresi üzerinde ki LED’lerin çalışma şekli aşağıda ki gibi düzenlenmiştir. 2^5=32 farklı şekilde kullanımı öngörülmüş, ancak diğer olasılıklarda ölçülen değerlerin toplamda renk ayrımına etkisi küçük olduğundan ve algılama süresini arttırdığından etkisi düşük olasılıklar da çalışma elenmiştir. LDR’nin ortamda ki ışığa uyum sağlaması zaman aldığından sonuca etkisi büyük olan çalışma şekilleri kullanılmıştır.

 

Kırmızı

Yeşil

Mavi

Sarı

Beyaz

1.Adım

Aktif

Pasif

Pasif

Pasif

Pasif

2.Adım

Pasif

Aktif

Pasif

Pasif

Pasif

3.Adım

Pasif

Pasif

Aktif

Pasif

Pasif

4.Adım

Pasif

Pasif

Pasif

Aktif

Pasif

5.Adım

Pasif

Pasif

Pasif

Pasif

Aktif

6.Adım

Aktif

Aktif

Pasif

Pasif

Pasif

7.Adım

Pasif

Aktif

Aktif

Pasif

Pasif

8.Adım

Pasif

Pasif

Aktif

Aktif

Pasif

9.Adım

Pasif

Pasif

Pasif

Aktif

Aktif

10.Adım

Aktif

Pasif

Pasif

Pasif

Aktif

11.Adım

Aktif

Pasif

Aktif

Pasif

Pasif

12.Adım

Pasif

Aktif

Pasif

Aktif

Pasif

13.Adım

Pasif

Pasif

Aktif

Pasif

Aktif

14.Adım

Aktif

Pasif

Pasif

Aktif

Pasif

15.Adım

Pasif

Aktif

Pasif

Pasif

Aktif

16.Adım

Aktif

Aktif

Aktif

Aktif

Aktif

Renk algılayıcının doğru sonuçlara ulaşabilmesi için yapılması gerekenler aşağıda adım adım anlatılmıştır;

• Menüye girilerek CALIBRATION ekranı açılır,

CALIBRATION ekranında iken sensör devresi temas yüzeyine tam temas ettirilerek, kontrol kartı üzerinde ki POT kullanılarak 160 değerine eşitlenir,

DEFINE COLOUR ekranı açılır, UP/DOWN butonları ile tanıtılacak renk seçilir. ENTER butonuna basılarak tanıtma işlemi başlatılır. Tanıtma işlemi bittiğinde ekranda o renge ait ölçüm değeri gösterilir. Bu değer hassasiyet değerinin tespiti için bir tabloya kaydedilmelidir.

• Kullanılacak tüm renkler bu şekilde tanıtıldıktan sonra renk değerleri EEPROM’a otomatik kaydedilir.

• Renk değerlerinden elde edilen tablo kullanılarak hassasiyet değerinin hesaplanması için oluşturulan tablo büyükten küçüğe sıralanır. Tablonun her satırından bir altında ki değer çıkarılarak fark değer bulunur. Bulunan bu değerlerin en küçüğünün yarısı hassasiyet değerimizdir. Bu değer SENSITIVITY ekranı açılarak girilmelidir. Örnek olarak proje dosyası içinde ki Renkler.xlsx dosyası incelenebilir.

• EXIT seçeneği ile menüden çıkılır.

Renk Değerinin Hesaplanması

Renk değeri LED ışığının algılama yüzeyinden yansıması ve bu yansımanın LDR üzerinde ki etkisinin hesaplanması ile bulunur. Bu işlem için her renk değişiminde LDR üzerinde ki etki ölçülür ve bir dizide saklanır. LED’lerin sıra ile yanıp, sönmesi sırasında LDR’nin bir süre karanlıkta kalması sağlanarak, bir önceki ölçümün o an ki ölçüme etkisi azaltılmıştır. LDR değeri LED’in aktif olmasından belli bir süre sonra ölçülerek LDR’nin mevcut duruma uyum sağlaması amaçlanmıştır.

LED durumunu belirten tabloda son yedi durumun etkisinin sonuca olan katkısı diğerlerinden büyük olduğundan, bu değerler kendi aralarında toplandıktan ve 15 ile çarpıldıktan sonra sonuca eklenmektedir. Böylece renk değerleri arasında ki fark yazılımsal olarak arttırılmaya çalışılmıştır. Sonuçta renk değerini tespit için kullanılan formül şu şekilde yazılabilir.

renk-degerlerinin-hesaplanmasi-formul

pic18f252-renk-algilama-devresi-color-sens-1

pic18f252-renk-algilama-devresi-color-sens-2

pic18f252-renk-algilama-devresi-color-sens-3

pic18f252-renk-algilama-devresi-color-sens-4 pic18f252-renk-algilama-devresi-color-sens-5 pic18f252-renk-algilama-devresi-color-sens-6 pic18f252-renk-algilama-devresi-color-sens-7

PIC18F252 Renk Algılama Devresine ait proteus ares pcb, simülasyon ve kaynak kod dosyaları;

pic18f252-renk-algilama-devresi-10-renk

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2014/10/17 Etiketler: , , ,6 Yorum “PIC18F252 Renk Algılama Devresi (10 renk)

 1. Yalova OtoelektronikYalova Otoelektronik

  teşekkürler. emeğinize sağlık çok güzel olmuş

  CEVAPLA
 2. Cemal Can KaracaCemal Can Karaca

  Öncelikle paylaşım için teşekkürler, elinize sağkıl. Ben bu devreyi proje dersi icin aldim ve yaptim ama hex dosyasinda hata verdi 331.satirinda sorun verdi bu yuzden entegreye hex dosyasi yuklenemedi bana tekrardan hex dosyasini atabilirsen cok iyi olacak

  CEVAPLA
 3. tuna.caglartuna.caglar

  bitirme projesi olarak bu devreyi yapmaya başladım.Cemal Can Karaca’nın da söylediği gibi yazılım problemi var mı? Varsa lütfen yardımcı olurmusunuz?Benim için gerçekten çok önemli

  CEVAPLA
 4. orhanorhan

  Paylaşımınız için çok teşekkürler.
  kodlar swordfish derleyicide yazılmış galiba.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir