PIC16F877 İle Termokupl Okuma

| Mart 21, 2021 Tarihinde güncellendi
PIC16F877  İle Termokupl Okuma

Termokupl Okuma devresi pic16f877 mikrodenetleyici üzerine kurulu kaynak C yazılımı proteus isis simülasyon dosyaları ve eagle şema, baskı devre çizimleri var. J veya K tip Termokupl ölçümü yapılabiliyor. Termokupl voltajı 0V (0 °C) ve 42.92mV (760 º C) arasında 4.8mV (5/1024) üzerinde PIC16F877 ADC çözünürlüğü 10bits DAC çözünürlüğü 8 bit.

Termokupl ölçüm devresi S7-300 PLC’ye entegre edilerek kullanılmış farklı projeler içinde kullanılabilir sıcaklığı bir J veya K termokuplundan okur ve daha sonra bu değeri bir PLC’nin analog girişine yazar.

Sistem, LM358 op amp kullanarak termokupl voltajını (mV cinsinden) yükselterek çalışır, daha sonra amplifiye voltaj PIC16F877 mikrodenetleyicinin ADC’si tarafından okunur. Termokupl voltajı ölçülen sıcaklık ile doğrusal olarak ilişkili değildir, PIC üzerinde doğrusal bir regresyon kullanılır; Tip J termokupl için beşinci derece doğrusal regresyon ve K Tipi termokupl için sekizinci derece regresyon kullanılır. Daha sonra, sıcaklık değeri mikrodenetleyici ve dizinin tam portu kullanılır.

ICSP programlama için konektörler, termokupl tipini seçmek için bir jumper (J veya K) ve Seri iletişim için bir konektör (UART) vardır.

pic16f877-adc-pid-plc-s7-300-termokupl

Termokupl Genel Bilgileri

Hazırlayan: EMAR Elektronik Elektrik — Termokupllar -200°’den 2320°C’ye kadar çeşitli proseslerde yaygın olarak kullanılır. Termokupllar iki farklı metal alaşımın uçlarının kaynaklanması ile elde edilen bir sıcaklık ölçü elemanıdır. Kaynatılan nokta SICAK NOKTA, açık kalan iki uç SOĞUK NOKTA olarak adlandırılır.

Termokupl sıcak nokta ile soğuk nokta arasındaki sıcaklık farkından oluşur. Sıcaklık farkına orantılı olarak soğuk nokta uçlarında mV değerlerinde gerilim üretilir. Sıcak nokta ile soğuk nokta sıcaklık dağılımı nasıl olursa olsun üretilen gerilim sıcak ile soğuk nokta arasındaki sıcaklık farkına orantılıdır

Sıcak nokta ile soğuk nokta arasındaki sıcaklık farkı termokupl üzerinde gerilim (EMF) yaratır. Sıcak nokta sıcaklığı aynı kalmak koşulu ile soğuk nokta sıcaklığı değiştiğinde farklı sıcaklıklar okunur. Bu nedenle mV tablolarındaki değerlerde standart sağlamak için ölçülen sıcaklık karşılığı mV değerleri soğuk noktanın 0°C’de tutulması ile elde edilmiştir.

Örneğin 200°C’ye karşılık gelen mV değeri, termokupllun sıcak noktası 200°C’de, soğuk nokta 0°C’de iken uç noktada ölçülen mV değeridir. Termokupllar (Isıl çift) iki farklı metal veya alaşım tel olmasına rağmen endüstride genelde çıplak olarak kullanılmazlar. Prosesin şartları (mekanik darbeler, fiziksel ve kimyasal özellikler) göz önüne alınarak özel koruyucu kılıflar içinde kullanılır. Eleman telleri iki farklı kutuplarda olduğundan birbirlerinden seramik izolatörler ile izole edilirler.

Kaynak: cristpalma.blogspot.com/2011/05/termocupla-simatic-s7-i-parte.html

alternatif Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-18912.zip şifre-pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2012/05/16 Etiketler: , , , ,2 Yorum “PIC16F877 İle Termokupl Okuma

  1. Eyüp

    merhabalar,
    benim yapmaya çalıştığım şeyin karmaşığını anlatmışsınız, programı inceledim ama anlamadım, benim amacım pic’e giren degerin sıcaklık eşdegerini hesaplayıp bunu, 100 C de birinci led, 200 C de ikinci led yansın şeklinde getirmek. burdan biraz bu yönde açıklama rica edebilirmiyim sizden…

    CEVAPLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.