PIC16F877 ile 2 Adet Robot Projesi Lego Robot Engel Robotu

| Mayıs 18, 2023 Tarihinde güncellendi
PIC16F877 ile 2 Adet Robot Projesi Lego Robot Engel Robotu

Robot projelerininin ikiside pic16f877 mikrodenetleyici üzerine kurulu Bariyer robotunda bir çok lego parçası kullanılmış lego robotu denilebilir ayrıca tip31, tip32 transistörleri ile köprü motor sürücü katıda var dahası önünde hareketli kıskaç sayesinde çisimleri tutabiliyor. Diğer robot ise engel robotu denilebilir diğer projeye göre daha basit görünüyor robotun önünde 2 tane anten gibi metal var yazılımlar assembly ile hazırlanmış kaynak kod ve şema dosyaları var.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

lego-robotic-robot-arm-legos-basic-1 robot-lego-robot-barier-robotic-barrier-2

barrier-robot-circuit-lego-arm-robo-3 legodan-robot-araba-bariyer-robotu-4

lego-robot-kol-robotlar-legolar-govde

Proje, Microchip’in PIC 16F877’sinin bir uygulaması olarak inşa edilen bir Lego robotunun gerçekleştirilmesiyle ilgilidir. Robotun görevi, etrafındaki boşluğa yerleştirilmiş bir varili toplamaktır.

PIC, üç Lego motorunu kontrol eder ve üç dokunmatik sensörden ve bir lazer hedef bulucu sensöründen gelen girdileri okur. Namluya dokunulduğunda algılamak için tek dokunuşlu sensör kullanılır; diğer iki dokunmatik sensör kolların konumunu belirlemek için kullanılır. Hedef bulucu sensörü şu şekilde çalışır: namlu, geri yansıtmalı bantla kaplıdır. Lazer ışığı ile aydınlatıldığında, foto diyot bir ışık artışını algılar ve bu, namlunun bireyselleştiği anlamına gelir.

Robot etrafını tarar (robotların hareketini farklı şekillerde kontrol eden motorlar) Namlu bulunduğunda robot namlu yönünde ilerler (her iki motor da aynı şekilde döner), PIC namluya dokunulduğu bilgisini elde etmeyene kadar dokunma sensörünü fırlatır. Namluya dokunulduğunda PIC robotu durdurur ve mekanik koluyla namluyu kaldırır. Kolların hareketi üçüncü motor ile kontrol edilmektedir. Namlu, kolun arkasındaki boşluğa yan yana yerleştirilmiştir.
Bundan sonra kol varsayılan konumuna geri döner ve robot başka bir tarama yapar.

Barrier Robot

The project consists of a robot that can locate and collect a barrel. The robot works using three motorbikes of Lego: two wheels move the robot while the other serves to raise and lower the mechanical arm. Launched the program the robot performs a scan in a clockwise direction, running the scooter in opposite ways. When it detects a barrel the robot stops its rotary motion and moves forward in the direction of the barrel. Reached the barrel stops the robot arm and collects the barrel in question, once obtained the barrel and put into space on the robot arm returns and the robot starts a new scan.

handicap-robot-circuit-robots-engel-robotu

Robot handicap Auto Lug

The robot can be driven by a microcontroller P16F877. It has two switches on the front that can detect obstacles. When struck an obstacle the robot stops, back, turn and continues its march.

The logic of the robot was entrusted to a microcontroller P16F877. The scooter robot are driven through a system of four transistors and two diodes for each motor as a direct link with the microcontroller would have burned the same. All this is powered by a battery.

Kaynak: http://www2.units.it/carrato/didatt/dsp_mcu/relaz_mcu/

pic16f877-ile-2-adet-robot-projesi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/07/26 Etiketler: , , , , , ,2 Yorum “PIC16F877 ile 2 Adet Robot Projesi Lego Robot Engel Robotu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir