PIC16F628A 8 Kanal 24 Amper Triyaklı Animasyon Kartı

| Haziran 13, 2023 Tarihinde güncellendi
PIC16F628A 8 Kanal 24 Amper Triyaklı Animasyon Kartı

Merhaba Arkadaşlar. Uzun zamandır paylaşım yapmıyordum. Biraz arşivimi karıştırınca 6 ay önce bi lunapark için hazırladığım 8 Kanal 24A triyaklı animasyon kartını gördüm. Açıkçası işlerden dolayı unutmuştum. Proje dosyalarını biraz elden geçirdikten sonra sizlerle paylaşayım dedim. Kartı dediğim gibi lunapark için tasarlamıştım. Daha şimdiye kadar animasyon kartından hiç bir şikayet gelmedi. Problemsiz bir şekilde çalışmaktadır.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Genel olarak devreden biraz bahsetmek gerekirse devre üzerinde triyak olarak BTA24 600BW kullandım. Triyakın kataloğ Bilgilerine göre 25A akıma ve 600V gelime kadar dayanabilmektedir. Triyakları sürmek içinde Optik izolatörlü MOC3020 Triyak sürücüsünü kullandım. İşlemci olarakda Pic16F628A var.

Yazılımsal olarakda özel istek üzerine yaptığım için fazla bir animasyon çeşitliliği yoktu. Bugün yazılımı biraz elden geçirip bir iki animasyon daha ekledim. Şimdi biraz daha tatmin edici oldu.

Devre şeması aşağıdaki gibidir.

moc3020-triyak-pic16f628-circuit

Benim devreyi kullandığım yerde epeyce bi yük vardı. Tabi cihazı takmadan önce her kanaldan max. Çekilebilecek akımları ölçtüm. Ortalama kanal başına 7-8A civarı bir akım çekiliyordu. Haliyle bu akımda BTA 24 ler Birazcık ılınıyordu. Aşırı bi ısı değildi yani. Önemsemedim fazla.

PCB de aşağıdaki gibidir

moc3020-triyak-pic16f628-circuit-PCB-Top-View

moc3020-triyak-pic16f628-circuit-PCB-Bottom-View

DİKKAT BTA24’lerin A2 bacağı ile gövdesi birbirinden izole haldedir. Bu yüzden tek soğutucuya arada izolasyon yapmadan bağlayabilirsiniz. Soğutucuya bağlarken mutlaka ısı iletim pastalarından kullanın. Triyak olarak BTB24 de kullanabilirsiniz ama bu triyakların A2 bacağı ile gövdesi birbiriyle iletimdedir.

Bu yüzden Tek soğutucuya bağlamak için mutlaka Triyakları soğutucudan yalıtmanız gerekmektedir. Aksi halde kötü sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca PCB üzerinde özellikle yük kısmını, Daha doğrusu yüksek akım geçen yollar üzerinden mutlaka Kalın bir lehim tabakası ile yolları kalınlaştırmanız gerekmektedir. Aksi halde bakır yol tek başına yüksek akımda buharlaşabilir. 🙂

BTA24 ler biraz pahalı. Bana fazla akım lazım olmaz diyorsanız eğer BTA16 veya BTA12 gibi Triyaklarıda kullanabilirsiniz. Bacak bağlantılarıda aynıdır.

Devrenin yapılmış halinin resimlerini vereyim.

triac-driver-moc3020-DSC09227 triac-driver-moc3020-DSC09225 triac-driver-moc3020-DSC09223 triac-driver-moc3020-DSC09209

Son olarak şunu söyliyeyim. Devre üzerinde eleman baskısını görenler herzaman PCB’yi nerede yaptırdın? diye soruyorlar. Herseferinde nasıl yaptığımı anlatıyorum. Basit aslında alt baskıyı basmakla hemen hemen aynı aşamalardan geçiyor.

Ben şöyle yapıyorum;

Aslında aynen çift katlı PCB basmaya benziyor. İlk başta PCB nin alt yol kısmını normal olarak ütüyle basıp asitten geçirip çıkartıyorum. Daha sonra PCBnin köşelerine veya uygun kısımlarına bana diğer tabakayı basarken Referans olacak delikler deliyorum. Mesela köşede bulunan PCB yi monte etmeye yarıyan 3mm delikler bu iş için uygun oluyor. Malzeme görünümünü basmadan önce deliklerin hepsini delmenizi tavsiye etmem.

Delerken alt bakır yüzeyden delindiği için malzemelerin yerleştirileceği yüzeyde çapaklar oluşuyor. Bu çapaklar çok küçükte olsa eleman yüzeyinin baskısını yaparken problem yaratmaktadır. Bu yüzden Sadece pcb nin köşelerine 4 adet hizalama deliklerini açın. Bu deliklerin çapaklarınıda iyi temizleyin.

Daha sonra yine kuşe kağıda çizdiğim pcb nin eleman görünümünü Mirror Yani ayna görünümlü olarak çıkartıyorum. Sonraki Prosedürler aynı zaten. Yazıcıdan aldığım çıktıyı PCB nin diğer yüzeyine yerleştiriyorum.

PCB nin köşelerine delmiş olduğum hizalama deliklerine bakarak diğer yüzeydeki kağıdı uygun konuma getirdikten sonra, yanlardan ve köşelerden katalayarak kağıdı hiç oynamayacak şekilde sabitliyorum. Bu çok önemlidir. Eğer hizalamayı yanlış yaparsanız diğer tarafta hoş bir görüntü oluşmaz. Yaptığınızın bir anlamı olmaz. Bu ayrıntıya dikkat edin.

Bir sonraki işlem ise yine ütüleme işlemi. Ütüleme işlemindede yine ütüyü orta sıcaklıklarda tutup yaklaşık 4-5 dakika kadar ütülüyorum. Ütüleme işlemi bittikten sonra pcbyi kağıtla birlikte suya atıp kağıdın biraz yumuşamasını bekliyorum.

Zaten kağıt yumuşayınca kendiliğinden tonerden ayrılıyor. Toner olduğu gibi pcb de kalıyor. Kağıdın hepsini kaldırdıktan donra pcbyi kururtursanız eğer yaptığınız baskının beyazladığını göreceksiniz. Bunun sebebi siz nekadar kağıdı tonerden ayırıp temizlesenizde yinede toner üzerinde kağıt kalıntıları kalmaktadır. Bu işinde bir püf noktası var elbet 😀 Beyaz kağıt kalıntılarından kurtulmak için PCByi tamamiyle kurutun.

Tüm tonerler beyaz olacaktır zaten. PCB yi eritmekte kullandığınız asiti içerisine perhidrol eklemeden bir diş fırçası yardımıyla nazikçe yaptığınız baskının üzerine uygulayın. Asit tüm kağıt kalıntılarını temizleyecektir. Herşeyin simsiyah olduğunu gördükten sonra PCByi suyla yıkayın. Bundan sonra artık pcbyi kurutsanızda yaptığınız baskıda kağıt kalıntılarından dolayı beyazlamalar olmayacaktır.

Unutmayın PCB ye ne kadar emek verdiğinize bağlı bu işler. Kimisi için üst baskı çok gereksizdir. Kimisi içinde PCB nin çalışmasından ziyade göze hitap etmeside önemlidir.

Bu dediklerime dikkat ederseniz yaptığınız pcbler hazır yapılmış gibi görünürler..

Şimdilik diyecekerim bukadar. Arşiv temizleme çalışmalarım devam ediyor. Yakında mutlaka yine ayak üstü yaptığım projeler çıkacaktır ortaya 😉

Sağlıcakla kalın..

Mucit23

Triyaklı Animasyon Kartına ait pcb, şema ve kaynak kod dosyaları;

pic16f628a-8-kanal-24-amper-triyakli-animasyon-karti

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2012/05/22 Etiketler: , , , ,6 Yorum “PIC16F628A 8 Kanal 24 Amper Triyaklı Animasyon Kartı

 1. Hakan K.Hakan K.

  Mucit 23 merhaba paylaşımın için çok teşekkür ederim, bu kağıt kalıntıları benim içinde büyük sorun, bazen yoların arasında kalan kağıt tabakası erimiyor ve yolların yapışmasına neden oluyor. Asidin içine peridrol ekleme demişsiniz, zaten asidi hazırlarken peridrol ve tuz ruhu ekliyorum, yani sadece tuz ruhunumu diş fırçasıyla tatbik edicez. fırça darbeleri yolları (toner) kazımazmı. Siz asit olarak neyi hangi oranda kullanıyorsunuz. Tekrar Teşekkür ederim.

  CEVAPLA
 2. ayurdakul18ayurdakul18

  Q çıkışlarına 220 volt ile çalışan lambalar bağalayabilirmiyiz.
  yani akkor flamanlı lamblarla animasyon yaptırabilirmiyiz.

  CEVAPLA
 3. E.ErtasE.Ertas

  Paylaşımınız için teşekkürler. Devreyi gerçekleştirmeyi düşünmüyorum ama PCB tasarımı hoşuma gitti. Oldukça hoş.

  CEVAPLA
 4. reeree

  Mucit23 elinize sağlık paylaşım için teşekkürler animasyonlar nasıl acaba ? bir video ekleyebilirseniz sevinirim ayrıca animasyonlar nasıl seçiliyor otomatikmi kendi kendinemi değişiyor teşekkürler

  CEVAPLA
 5. İsmetİsmet

  Mucit23 ben moc3020 yerine moc3021 kullandım.Bir sıkıntı olur mu?

  CEVAPLA
 6. Beytullah KılıçBeytullah Kılıç

  MERABA KARDEŞİM BEN BTA24 BULAMADIM 16 ALDIM ARASINDAKİ FARK NEKADAR AYNISI GİBİ OLURMU TRAFO KAÇLIK BİDE O KLEMENSİN ORDA SOGUTUCU ARKADA FALAN VİDALAR VAR NE AMAÇLI ONLAR SÖYLEBİLİRSENİZ SEVİNİRİM

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir