Baskılı Devre Kartı Üretimi için Laminatör Modifiyesi

| Haziran 25, 2023 Tarihinde güncellendi
Baskılı Devre Kartı Üretimi için Laminatör Modifiyesi

Etiket kağıdı ve laminatör ile pcb basma (0.25mm pad)” yazısında bahsettiğim gibi Laminatör PCB baskı işlerini oldukca kolaylaştırıyor ve daha kaliteli el yapımı PCB üretebiliyoruz. Fakat piyasada ki bir çok laminatör PCB için uygun sıcaklığı sağlamıyor bu durumda cihazın kontrol devresine müdehale edip istenilen şekle getirmek gerekiyor. Gerçi kullanılan kağıt çok önemli fakat bulması zor her üretim bir birini tutmuyor yüksek sıcaklık her zaman gerekli..

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Bazen direkt laminatörün kontrol devresini modifiye ederek kullanmak mümkün olmuyor veya kartın büyük arızası vb. bu tip durumlarda kullanılabilecek bir devre. PCB Laminasyon kontrol devresi için ATmega8535 mikrodenetleyici kullanılıyor. Sıcaklık sensörü 1N4148 diyot bir çok firma diyot veya benzer sensör kullanılıyor uygulamada direkt laminatör üzerindeki sensör kullanılmış. Diyot parametreleri uyuşmuyorsa sıcaklığı ayarlamak gerekebilir, kaynak .asm kodunda ADCtoGradus bölümü veya diyot değiştirlebilir.

Sıcaklık sensöründe bir sorun olması durumunda, ısıtıcı kapatılır devrede ki buzzer sürekli olarak bip sesi verir.

Laminatörün çalışma sıcaklığı arttırıldığı için, koruyucu termostatı 200-210 derece ile değiştirilmeli veya arasına bir conta yerleştirilerek ısı algılaması ayarlanmalı. Sıcaklık bilgisi Ortak bir anodlu LED display üzerinde gösteriliyor

pcb-laminator-1n4148-termostat-pcb

Göstergeler; Kırmızı led ısınmanın başladığını yeşil led istenilen çalışma sıcaklığına geldiğini bildiriyor. Rezistans kontrolü için kullanılan Btb24-600 triyağın ufak bir soğutucuya bağlanması gerekli yerine BT138 kullanılabilir.

Kontrol butonları iki aşamalı MOTOR anahtarı ile motorun kaç saniye arayla yön değiştireceği ayarlanıyor HOT anahtarı ile sıcaklık ayarı yapılıyor.

Laminatör kontrol devre şeması

pcb-laminator-schematic

Projeye ait kaynak .asm, .hex kodları sprint layout pcb çizimleri ve panel çizimleri var.

Kaynak: radiokot.ru/lab/hardwork/34/

pcb-laminator

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2020/02/23 Etiketler:Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir