PCB Laminatör Yapımı

| Mart 22, 2024 Tarihinde güncellendi
PCB Laminatör Yapımı

Hurda Laminatörün PCB laminatör olarak kullanımı için yapılan bir proje. Laminatörün silindirinde ki ısıtıcı rezistans kontrolü BTA12 triyak ile sağlanıyor ısı kontrol devresinde LM339 op amp kullanılıyor trak sürücü için MOC3052 kullanılmış.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

PCB Laminatörün rulo dönüş hızını kontrol etmek için Step motor kullanılıyor. Kontrol için NE555 CD4017 entegreleri pasif komponentler ve TIP122’den oluşan bir devre kullanılıyor.

Kullanılan termistör, laminatörün ısıtıcı füzerindeki orijinal termistör. Her füzerde orijinal olarak bu işlev için kullanılan bir termistör bulunur. Bazı füzerlerde bulunan bi-metalik güvenlik anahtarıyla karıştırılmamalıdır; bu yalnızca termostat arızası durumunda yazıcıyı yakmamak için koruma amaçlıdır.

Multi metre ile sıcaklığı ölçün 180 dereceye ulaştığında NTC’nin direncini ölçün.

Örneğin: NTC 180 derece sıcaklıkta 10K verdiyse trimpotu 30K değerine ayarlayın.

Kabaca söylemek gerekirse trimpot değeri hedef sıcaklıktaki NTC direnç değerinin 2 ila 3 katı olmalıdır.

Rölenin kesme noktası yaklaşık olarak trimpotta ayarlanan NTC değeridir. Örneğin: Trimpot 2K’ya ayarlanmışsa, NTC 2K’ya ulaştığında röle devre dışı kalacaktır.
Bu yüzden NTC direncini hedef sıcaklıkta ölçülmelidir. Daha sonra trimpotu aşağı yukarı aynı değere ayarlayın ve ardından ince ayar yapın.

Pcb Laminator Made With Scrap

Önemli Not! Laminatör ısıtıcısı, halojen lamba (Bir çok model de lamba kullanılıyor.) ve alüminyum tüp kullanan türde olmalıdır. Isıtma için film ve/veya seramik rezistans kullananlar ÇALIŞMAZ! Halojen lamba kullanan bir füzer arayın.

Kaynak: py2bbs.qsl.br/laminador.php#gsc.tab=0

PCB Laminatör Yapımı

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2024/03/22 Etiketler: , , , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir