Otomatik Kümes Kapısı

| Haziran 22, 2023 Tarihinde güncellendi
Otomatik Kümes Kapısı

Daha önce Kümes Yapımı yazısında amatör olarak yaptığım kümes hakkında bilgi vermiştim kümese otomatik kapı yapmam gerekti en basitinden bir sistem kurdum elektronik kısmı olmasada mekanik bölümü ilgilenen kişilere feyz verebilir.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Otomatik kümes kapısı yapımın da @ETE hocamın katkıları büyük kontol devresi ve yazılımını hazırladı kendisine teşekkür ederim.

Zamanlayıcı devre olabildiğince basit olsun istedim saat, tarih, vb. ayarları picbasic yazılımı üzerinden belirlenip pic12f675 mikrodenetleyicisine yükleniyor sürekli değişiklik yapmayacağım, devreden emin olduğum için 🙂 en basit şekilde olsun istedim.

En çok uğraştığım kısım kümes kapısını açacak mekanizma oldu ilk olarak elektrikli sürgülü kilit düşündüm sonrasında elimde ki çıkma dc motorla yaparım dedim örneklere baktım genelde kayar kapı yapmışlar o da çok uğraştıracaktı ayrıca aküden çok güç çeker vb. sonunda en uygun olanı; oto merkezi kilit motorunu kullandım

picproje forumlarında @argeman önermişti sağ olsun kilit işimi gördü su geçirmiyor, press kalıp ve çok ucuz (10tl)

otomatik-kumes-otomatik-kapi

otomatik-kapi-sistemi-chicken-door-opener otomatik-kapi-acma-automatic-door-operator automatic-chicken-house-door-opener-kumes-elektronik

Kod üzerinde ayarlama yapılan bölümler

satır 52 57 arası güncel saat tarih bilgileri yazılacak entegre programlanıp karta takılma süresi vb. uzun sürecekse DAK yani dakika bölümünü ona göre belirlemek gerekli

 saat=20
 DAK=33
 SN=0
 AY=6
 AYGun=11  'AYIN KAÇI İSE BURAYA YAZILACAK
 YIL=16   'YIL 2016 NIN YALNIZCA 16 SI YAZILACAK

satır 74 …. 76 arası rölenin çalışma zamanı ve ne kadar süre çekili kalacağının ayarlandığı bölüm merkezi kilit motoru için 250ms kullanıldı

ACSAAT=20
ACDAK=35
ACSURE=6000 'ms CİNSİNDEN VERİLECEK (5000ms=5 SN DİR )

zamanlama devresinde LCD, display vb. yok dediğim gibi kod üzerinden güncel saat bilgilerini ve açılış zamanını girip hex oluşturup pike yüklüyoruz entegreyi devreye takıp 3v pili takıp devreye enerji verince bilgiler pike yazılıyor 3v pil çıkartılmadığı,bitmediği sürece ayarlar enerji kesilsede silinmiyor

Dosya ve DETAYLAR: http://etepic.com/index.php/topic,3216.0.html

otomatik-kumes-kapisi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2016/09/28 Etiketler: , , ,8 Yorum “Otomatik Kümes Kapısı

  1. asmaasma

   Cevap yazmak , yazmamak arasında kaldım.
   O konuya bakıyorum , Sezai GÜNGÖR yok.
   Bu konuya bakıyorum , motor yön değiştirme işlemi yok.
   chesser_7 sen isen uygun bir cevap almışsın.
   Kontak yapısı dpdt olursa tek anahtar , tek röle , tek limit sw. motor yönünü değiştirmeye yeter.
   Çift röle kullanılacak ise spdt tipinde olması yeterli.
   Tek röle tek bobin , çift röle de çift bobin demektir. yani iki farklı şart ile kumanda edilebilir. İki adet ikili değişken ile 4 konum elde edersiniz. Saat yönünde dön , dur , ters yönde dön ve dur.
   Tek röle ile saat yönüne veya tersine dönüş olur.
   Devre şeması olmadan ben aklımdakini yorumlarım , siz aklınızdakine yorarsınız. Faydamı zarar mı olur bilinmez.
   Ben bahsi geçen iş için ldr li , ve röleli bir devre kurdum. Çift röle kullandım , limit sw ve paralel ters diyot yöntemini kullandım. Ufak ışık oyunlarından etkilenmemek için ‘pencere karşılaştırıcı’ devre kullandım. O devrede komparatör kullanılmış ama histerisiz oluşturularak benzer bir önlem alınmış.
   Motor yön değişimini bir kenara bırakacak olursak , kontrol devresi yerine astronomik zaman saati kullanmak en sağlıklı yöntem olur.
   Yazı uzun ,cevap belirsiz oldu maalesef.
   Kolay gelsin.

   CEVAPLA
 1. Sezai GÜNGÖRSezai GÜNGÖR

  Merhaba çok kıymetli asma, ilgine teşekkürler. Bu meseleye uzun zamandır cevap bulamadım. Ne forumlarda ne yakınımdaki METEM in elektronik hocası ne de başkaları… Takdir edersin ki yazdıklarından pek bişey anlamadım. Öncelikle o ikisi aynı kişi. Cevap aldıysam da anlamamışım demektir. Sketchtoy çizimlerine baktıysanız, limbesh üstad çift kontak rölede 2. Çift bacağı 4. Çifte bağlamış bunu anlayamadım, yani 2 ve 4. Çift bacaklar bağlantılanırsa giriş ve çıkış bağlandığından kısa devre olmaz mı?. Benim çizimimde gösterdiğim gibi 1. Çift bacağa zaman saatinden gelen akım kontaklama ile 2. Çifte giren akımın 3 ve 4. Çiftlerden sırayla ve ters yönlü çıktığını biliyorum. Karafetva üstad sağolsun tersleme ve kısa devreyi önlemek için 2. Röle kullanıldığını belirtmiş ama bağlantı nereden nereye nasıl olacak bilmiyorum. Bir çizimle sade anlaşılır gösterirseniz çok sevinirim. Geçen seneden beri bekliyor projem.

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Merhaba,

   Sorunu direkt detaylı olarak yorumunuzda belirtseniz daha iyi olurdu burayı oku diğer siteyi oku uzun iş 😀

   olay yön değiştirme ise daha önce paylaştığım yazıda ki animasyonlar durumu daha iyi anlamanızı sağlar https://320volt.com/iki-konumlu-anahtar-ile-dc-motor-yonunu-degistirme/
   röle ile olacaksa çift kontaklı röle lazım rölenin orta kontaklarına artı ve eksi verilecek

   ek olarak https://320volt.com/role-ve-roleli-devreler/ yazı sonunda ki animasyonlar fikir verebilir.

   CEVAPLA
 2. Sezai GÜNGÖRSezai GÜNGÖR

  Bi mübarek te bahane yerine cevap üretse, lakin asma üstadımdan ümitliyim.

  CEVAPLA
  1. asmaasma

   İğneyi kendine batır ilk önce sonra çuvaldızı eline alırsın.
   Verilenler yeterli ama standart röle bağlantısına göre yanlış görünen bir çizim var o sitede. *
   Arama motoruna yazsanız çıkacak sonuçları soruyorsunuz , hatta oradan oku buradan cevap yaz hatta çizerek anlat diyorsunuz. Üslup hiç hoş değil.
   İki röle ile motor kontrol:
   https://www.homebuiltrovs.com/howtos/controloptions/relay_hookup.gif
   Tek röle ile motor kontrol:
   https://cdn.shopify.com/s/files/1/0615/2193/files/DPDT_relay_double_throw_double_throw_wiring_diagram_2_4a74951f-c5f9-46b1-a87c-2735d2b7cf39_large.png?v=1590080832

   Gevv size link vermiş , dpdt anahtar ile motor yön kontrolü gösteriliyor. Röle için dpdt (8pinli) önerilmiş. Tek farkı bobin uçları var.
   * Bir elemanın pinleri gösterilirken ya marka model belirtilmeli ya da isimlendirilmelidir. Com / NC ve NO ifadelerini ve anlamlarını bilirsiniz.

   Kolay gelsin.

   relay_double_diagram_reverse_motor

   relay-motor-reverse

   CEVAPLA
   1. Sezai GÜNGÖRSezai GÜNGÖR

    Saygıdeğer asma; görüyorum ki gereksiz alınganlık yapmışsın. “Bi mübarek te bahane yerine cevap üretse, lakin asma üstadımdan ümitliyim.” cümlesini gevv rumuzuna hitaben yazdım, gördüğün üzere cevabın senden geleceği beklentimi de paylaşmışım.

    Sizler forumda soru soranlara yardımcı olmak için mi varsınız yoksa bilginizle karşınızdakini küçümseyip ego mu tatmin ediyorsunuz?

    Eğer maksat eleştirmekse ben de şöyle eleştireyim. İlk mesajımda konuyu hiç bilmeyen biri olarak sorum açık 8 pinli çift kontak röle bir adet kullanıldığında bağlantı şekli nasıl iki adet kullanılırsa ne şekil olmalı? Ayrıntı için başka sitede chesser_7 rumuzuyla yazışmamın linkini paylaştım.

    Çünkü hem uzun uzun oradaki ifadeleri buraya doldurmak istemedim hem de uğraşmak. Rumuz farklılığını düşünemedim haklısınız fakat link doğruca röle kullanımı ile alakalı daha ayrıntılı mesajı açıyor. Anlaşılmadığını görünce 2. mesajımda iki rumuzun da aynı kişi yani ben olduğumu belirtip diğer rumuzların cevaplarına atıfta bulunarak sorunumu detaylandırdım zaten.

    gevv arkadaşın sağolsun paylaştığı animasyon ve devrelerden hiç bir şey anlamadım, sizin eklediğiniz resimlerden de maalesef. Neyi mi anlamadım? 1. resimde relay coil signal ne oluyor? motor wire motora bağlanacak pinler mi? Aküden veya adaptörden gelen 12v DC akım +’ sı kırmızı çizgili, -‘ si siyah çizgi olan pinlere paralel mi bağlanacak? 2. resimde ise bende 8 pinli röle mevcutken bu çizim de 12 pin varmış gibi geldi bana gerçekten birşey anlamadım.

    dpdt, spdt nedir motor wire, bobin ne demek bilseydim zaten böyle bir soru sormazdım muhtemelen. 2. mesajımda değindiğim (4. çift bacak) üzere bende 4,5 veya 6 pin değil 8 pin yani benim tabirimle 8 bacaklı çift kontak röleler var. Şimdi bu rölenin + ve – verilecek orta kontakları neresi oluyor? Ortada kalan sağlı sollu 2 şer pinin hangilerine + hangilerine – vereceğim? 1 senedir kafamı kurcalayan sorunun cevabını aramadığımı düşünmüyorsunuzdur sanırım.

    Ayrıca şu cümleniz dikkatimi çekti; “Verilenler yeterli ama standart röle bağlantısına göre yanlış görünen bir çizim var o sitede. *” Hangisi yanlış? limbesh in çizimi mi chesser_7 nin çizimi mi çok merak ediyorum? Nitekim orada henüz bir cevap gelmemiş.

    Şimdi ben yanlış anlaşılmaları düzeltmek ve gerçekten çözüm bulabilmek adına sıfırdan başlayıp diğer sitedeki tüm içeriği de buraya taşıyıp yeniden bir mesaj olustursam mı bilemedim, siz ne dersiniz?… Hayırlı akşamlar…

    CEVAPLA
 3. asmaasma

  Basit bir sorun için çetrefilli, aktarmalı, kinayeli, uzun ve anlamsız bir sürü şey yazmışsın.
  Derdin üzüm yemek mi bağcıyı dövmek mi anlayamadım.
  Linklere baktınız resimleri incelediniz ve anlamadınız öyle mi.
  Relay röle
  Relay coil röle bobini
  Relay coil signal röle bobinini uygulayacağız elektriksel kuvvet.
  Soru: Bu röleyi motora bağlamayı öğrenince rölenin çekmesini nasıl sağlayacaksınız.
  Motor wire motor kablosu.
  2. resimde 2 adet 8 pin röle var ve bobin uçlarına bağlantı yapılmamış.
  Soru: coil yazan yerin bobin olduğunu bilmek için İngilizceniz mi yetersiz, yoksa arama motoruna yazmayamı üşendiniz.
  Dpdt spst nedir bilemeyebilirsin. İngilizce kısaltma ve mesleki dil kullanılmış.
  Sana verilen linklerde anlatılıyor, açılımı açıklaması ve örnek uygulaması var.
  Yani dpdt, çift kontak çift konumlu demektir. Bunu başka dille anlatamam bilmiyorum.
  Elinizdeki rölenin pin dağılımını bilmediğimden 4. 5. diye yazamam. Orta kontak dediğiniz ortak uç yani C veya Com veya Common
  Bu rölede belirtilir. Ya pin numarası yazar, üzerinde diagram vardır, Com ucunun hangi pin olduğunu gösterir ya da Com NC veya NO kısaltmaları yazar. Sabırla düzgün yazıyorum ama Gevv bunların anlatıldığı iki link verdi ve siz anlamadım diyorsunuz.
  Çizimde mantık doğru, pin sıralaması standart olmadığı için sizi yanıltabilir. Size verilen cevaptaki hatayı bildirmek istedim. Ama siz benim çizimim mi onun çizimi mi diye sorarken bile sanki farklı iki kişiden bahseder gibi yazıyorsunuz. Amacınız nedir?
  O sitenin tıklanma sayısını mı arttırıyorsunuz.
  Sabır testi mi yapıyorsunuz.

  Bu blok ve daha fazlasında emeği geçen O mübarek insan yardımlaşma ve paylaşım adına tanıdığım en mütevazi ve sabırlı insandır.
  Sen kalkıp egodan bahsediyorsun.

  Ben alınmadım. Misafir olduğum mekanda ev sahibine haksızlık eden diğer misafire cevap yazdım.
  Ama sen onu da anlamamışsın.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir