Multimetreler için Profesyonel Hassas Akım Adaptörü

| Haziran 26, 2023 Tarihinde güncellendi
Multimetreler için Profesyonel Hassas Akım Adaptörü

Dijital multimetreniz ile çok küçük akımları ölçmek (0..300ma) için akım adaptörü düşük voltajlarda akımları ölçebiliyor..

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Tüm modern multimetreler akımı ölçmek için uygundur, düşük voltajda (örn. 3.3V) ölçmek bir sorundur, çünkü multimetredeki voltaj devrenin çalışmasını etkiler sonucu doğru vermez.

Multimetre üzerindeki voltaj tipten tipe değişir, burada sadece maksimum değer verilir, örneğin 300mV maks ve diğer zamanlarda akımla orantılı değer. Örneğin Fluke77 için bu 6mV / mA’dır. Örneğin, 100mA’lık bir akımı ölçersek, 600mV’luk bir voltaj düşüşü anlamına gelir. Bunun, devremizin besleme gerilimi ile karşılaştırılması 3.3 veya 5V’de, yakında bunun devre çalışma şeklimizi önemli ölçüde değiştirebileceğini anlayacağız ve gerçek akımı kesinlikle ölçmeyeceğiz.

Bu devre, yukarıdaki sorunu önlemek için multimetreler için bir akım adaptördür. Çıkışı, multimetre mA voltaj ölçümü girişine bağlanmalı ve girişi ölçülecek devreye bağlanmalıdır.

Devre ile, voltaj düşüşü ölçüm aralığına bağlı olarak aşağıdaki üç değerdir: 70μV / mA (anahtara bağlı olarak maksimum), 10μV / μA ve 10μV / nA. Yukarıdaki 100mA örneğinde, 600mV yerine 7mV voltaj düşmesine neden olur.

Çoğu multimetre, mevcut ölçüm aralıkları ile oldukça rahatsız edici iki sorundan muzdariptir – yük voltajı ve düşük doğruluk. Yük Gerilimi Akım ölçüm aralıkları ile ilgili en büyük soruna “yük gerilimi” denir. Bu, devre akımınızı içinden geçirirken dahili akım şönt direncinin düşürdüğü voltajdır. Yük gerilimi tipik olarak Amper başına milivolt (mV/A) olarak belirtilir. Değer farklı akım aralıkları için değişecektir, bu nedenle örneğin 1mV / A, 1mV / mA veya 1mV / μA.

DİKKAT: Yük voltajını düşük tutma ihtiyacı nedeniyle, aşırı yük koruması tasarıma DAHİL DEĞİLDİR. SİGORTA YOK anlamına gelir. Aşırı yüklenmeleri önlemek için ünitenin kullanılmasına özen gösterilmelidir

u-current-measure-current-micro-kucuk-akim-olcumu

Akım ölçüm adaptörü özellikleri

3 Akım aralıkları:

+/- 0-300mA (tipik 70µV / mA yük voltajı)
+/- 0-1000µA (10µV / uA yük gerilimi)
+/- 0-100 0nA (10µV / nA yük gerilimi)

Çıkış Gerilimi Birimleri:

1mV / mA
1mV / uA
1mV / nA

Çözünürlük (nA aralığı): 100pA (3.5digit metre), 10pA (4.5 haneli metre)
Doğruluk (tipik): µA ve nA aralıklarında <% 0.2, mA aralığında <% 0.5. Çıkış Ofset Gerilimi: 4,5 haneli sayaçta ihmal edilebilir Bant genişliği: 2KHz nominal (+/- 0.1dB) Sıcaklık Kayması: Normal ortam aralığında önemsiz Gürültü: <-90dBV THD: <-60dB Pil: CR2032 Lityum düğme pil Pil Ömrü:> 200 saat (LED KAPALI),> 50 saat (LED AÇIK)

Düşük akım ölçümleri için tasarlanan modülün detaylı açıklaması ve pcb gerber dosyaları paylaşılmı.

Mikro akım ölçer devre şeması

micro-current-meter-schematic-diagram

Kaynak: users.atw.hu

multimetre-akim-adaptoru

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2020/05/312 Yorum “Multimetreler için Profesyonel Hassas Akım Adaptörü

  1. KadirKadir

    Milimetrede gördüğümüz 18.1 değeri saatin çektiği akım değerinimi veriyor yani saat 18.1 mikro amper akım mı çekiyor tam anlayamadım yardımcı olurmusunuz

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir