Motor Başlatma Kondansatörünün Yarı Otomatik Bağlantısı

| Kasım 2, 2023 Tarihinde güncellendi
Motor Başlatma Kondansatörünün Yarı Otomatik Bağlantısı

İlk Hareket Kondansatörü, Start Kondansatörü, Motor Çalıştırma Kondansatörü vb farklı isimleri var. 1 fazlı motorda kondansatör bağlantısının yarı otomatik modda olması ve motor çalışırken mevcut sensörden gelen sinyale göre daha güvenli, sağlıklı bir çalışma sağlanmış.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Örnek; Motor rölantide çalışıyor, her hangi bir iş için motru zorluyoruz motor gücü yeterli değilse devremiz burada akım artışını takip edip ek kondansatör bağlayarak otomatik olarak devreye alıyor. motor gücünü doğru zamanda arttırıyor.

Herhangi bir devre çözümüyle uğraşamazsanız, yalnızca çalıştırma kapasitörlerini tüm çalışma süresi boyunca motora kalıcı olarak bağlayabilirsiniz prensip olarak sorun yok.

Daha sonra, enerji tüketimi sürekli arttığı için motor aşırı ısınacaktır, ve uzun süreli çalışmaya ihtiyacınız varsa, bu modda motor uzun süre çalışmayacaktır,

Devrenin amacı motoru koruyarak çalışma süresini uzatmaktır.

Operation Asynchronous Motor Semi Automatic Connection Starting Capacitors

Devrenin bu ilk açılması P1 rölesinin açılmasıyla aynı anda başlayacak ve başlatma kapasitörlerinin ilk açılması olacak ve ardından yüke bağlı olarak her şey otomatik olarak gerçekleşecek. ( süre R2 kullanılarak ayarlanır )

Devre kurulduktan sonra ilk ayar aşağıdaki sırayla gerçekleştirilir, dirençler R1 maksimum – R2 minimum olarak ayarlanır.
Devreye güç verdikten ve motoru rölanti modunda çalıştırdıktan sonra Turbo LED’i ışık verir, turbo LED’i sönene kadar R1’i yanıt eşiğini azaltacak şekilde ayarlayın.

Motorun hafif yükte daha fazla çalıştırılması turbo LED’ini yakar, bu da gücü artırmaya yönelik hassasiyet eşiğinin doğru çalıştığı anlamına gelir.

Bundan sonra R2 ile başlatma kapasitörlerinin tutma süresine ayarlayın.

Ilk Hareket Kondansatoru Start Kondansatoru Motor Calistirma Kondansatoru

 

Kaynak: sxem.org

Projeye ait proteus simülasyon ve sprint layout PCB dosyası:

Motor Başlatma Kondansatörünün Yarı Otomatik Bağlantısı

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2023/11/02 Etiketler:Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir