Mosfetli Elektronik Yük Devresi LM358

| Haziran 27, 2023 Tarihinde güncellendi
Mosfetli Elektronik Yük Devresi LM358

Direnç, rezistans vb. elektronik yük konusunda idare ediyorum ama bazen ayarlı yük çok lazım oluyor. Sonunda işimi görecek bir elektronik yük devresi yaptım. Daha öncede benzer devreler yaptım ama pek derli toplu değillerdi malzemelerini söküp kullandım vs.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Uygulanan devre piyasada satılan bir kitin klonu orjinali 4 mosfetli 150W 10A 72V ben 2 mosfet kullandım çok yüksek voltajlarda kullanmayacağım için 2 adet SSH70N10A mosfet yeterli olur tahminen 30V 8..10A çeker. Lion Pil testleri için de baya lazım oluyordu..

Elektronik Yük Devre Şeması

circuit-schematic-electronic-load-circuit-elektronik-yuk-devresi

electronic-load-circuit-schematic-diagram-kit

Orjinal devrede LM324 dörtlü opamp kullanılıyor her mosfet ayrı opamp ile sürülüyor Referans voltajı 1 adet TL431 üzerinden opamlara dağıtılmış. LM324 yenine LM358 kullandım. Orjinal devrede yük dirençleri 1 adet 0.22 ohm 5w ben ilk başta 2×0.47 ohm kullandım fazla akım çekmeyince 2 adet daha ekledim kule kule gibi oldu 🙂

lm358-electronic-load-circuit-elektronik-yuk-devresi

70N10 Mosfetleri termal macun sürüp eski AMD işlemci soğutucusuna monte ettim. PCB yollarında yüksek akım akan bölümleri lehim ile doldurdum mosfetlerin source bacaklarının yolları yeterince kalın ama drain yollarına ek olarak tel lehimledim ayrıca montaj öncesinde soğutucunun alt kısmına termal bant yapıştırdım gerçi PCB temas etmiyor ama yinede önlem olsun. PCB çizimi Sprint Layout PCB Programı ile yapıldı boyutları 60X54.5mm

cpu-cooler-mosfet-1

cpu-cooler-mosfet-termal

cooler-thermal-tape-filler-soğutucu-termal-bant-lehim-dolgusu-mosfet

Elektronik yük devresinin çalışma voltajı 12V DC 12V SMPS güç kaynağı kullanacaktım fakat SMPS yük testlerinde sorun olabilir diyerekten trafolu besleme kullandım regüle için LM2596 DC DC dönüştürücü modül kullanıldı köprü diyotu direkt LM2596 modül girişine lehimledim 1000uf filtre kondansatörüde ekledim. 7812 regülatörde iş görürdü fakat fan güçlü 250ma çekiyor ek soğutucu ile uğraşmak istemedim.

pcb-full-cpu-electronic-load-circuit-elektronik-yuk-devresi

Kutulama için en uygunu ATX güç kaynağı kasası oldu fan, giriş, çıkış vb. her şey hazır işlemeside delik delme dışında kolay. Kutuya CPU soğutucusu fan, devre tam denk geldi ileride gerekirse volt amper metre modülü ekleyeceğim. Akım ayarı için çokturlu pot iyi olur ama kalitesiz potla bile bana göre yeterli hassasiyette ayarlama yapılıyor.

electronic-load-circuit-elektronik-yuk-devresi-montaj-atx-cpu-mosfet

cpu-atx-fan-electronic-load-circuit-elektronik-yuk-devresi

electronic-load-circuit-elektronik-yuk-devresi-final-project-mosfet-lm358

mosfetli-elektronik-yuk-devresi-lm358

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2020/10/30 Etiketler:11 Yorum “Mosfetli Elektronik Yük Devresi LM358

  1. gevvgevv

   Merhaba, yazıda belirttiğim gibi orjinal devrenin aynısını yapıldı 2 pcb basıp mosfetlerin drain ve source bağlantılarını birleştirip yük dirençlerinide 0.22ohm kullanırsınız orjinal şema yazıda ekli

   iyi çalışmalar

   edit: orjinal lm324 klonu;

   china_4.zip

   CEVAPLA
 1. ErolErol

  Burhan kardeşim tebrikler,
  Tasarım yapan bir elektronikçinin çok işine yarayacağını düşündüğüm bir devre olmuş bu.

  CEVAPLA
 2. bülentbülent

  ltspicefiles.wordpress.com/2018/07/01/switch-mode-current-source/

  smcs2 devresini yapın.

  CEVAPLA
 3. NecipNecip

  Devre bir balta yaramaz. 324 ile ve 7808 kullanarak birebir yaptım. Ancak piyasada ne kadar 75n75 m8sfet varsa hepsini brm aldım aq. Devre toptan mosfet yakıyor. Direnç 0.22 50w direnç kullandım. Ancak ne hikmetse tek mosfet akımı 600ma gördükten sonra aşırı ısınma yapıyor. 10cm 20cm soğutucu ve 12*12cm fana rağmen maalesef ülkede mosfet bırakmadım. Tavsiyem ihtiyacı olan gitsin elin çinlisine 3 kuruş verip hazırını alsın.

  CEVAPLA
 4. Mikail TaşarMikail Taşar

  MERHABA GEVV.
  Kolay gelsin. Aynı devre modifiye edilerek 300 amperlik tır akülerini test etmek için kullanılabilir mi?
  Bu konuda ne yapılabilir? Cevabını bekliyorum.

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Merhaba, bir önceki yorumlarda paylaştığım 4 mosfetli devreyi daha güçlü elemanlar kullanarak deneyebilirsiniz. Ama baya masraflı olacak. Sabit bir kaynak test edeceğiniz için ayarlı yük çok gerekli değil bence.

   Aküyü lamba ile test edebilirsiniz. Geçmişte sanayide ki arkadaş için lambalı test düzeneği yapmıştım 2 tane atx güç kaynağı kasasını birleştirip içine 12v 100w, 50w lambaları yerleştirip anahtarlara bağlayıp kullandık.

   @bülent hocam sitenizde bir tane yazı görünüyor o da “Transformer, and Coupled Inductor”

   CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir