Mosfet Hifi Amplifikatör RAS100 ve RAS300 Yeni PCB Çizimleri

| Haziran 19, 2023 Tarihinde güncellendi
Mosfet Hifi Amplifikatör RAS100 ve RAS300 Yeni PCB Çizimleri

Tasarımı Nico Ras`a ait olan diyaudiotr.com sitesinde paylaşılan RAS100 (100w ve RAS300 300w mosfet güç amplifikatörlerine ait hazırladığım PCB çizimlerini paylaşıyorum PCB çizimleri proteus ares ile hazırlandı ek olarak ros300 çiziminde besleme devreside bulunuyor aynı devreyi ras100 içinde kullanabilirsiniz

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

RAS100 Yeni PCB Tasarımı;

100w-mosfet-amp-ras100-proteus-ares

RAS300 Yeni PCB Tasarımı;

300w-mosfet-amp-ras300-proteus-ares
ras100, ras300, mosfet hifi, güç amplifikatörü, Nico Ras

Not: ras100 ve ras300 yeni pcb çizimleri denenmemiştir dosya içinde bulunan orjinal şema ile karşılaştırıp devreyi yapınız

mosfet-hifi-amplifikator-ras100-ve-ras300-yeni-pcb-cizimleri

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2012/12/23 Etiketler: , , , , , , ,21 Yorum “Mosfet Hifi Amplifikatör RAS100 ve RAS300 Yeni PCB Çizimleri

 1. beyazıtbeyazıt

  dosyaları düşük versiyonda tekrara yüklermisiniz

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   ares pcb çizimleri için “”.RGN”” dosyarı var aresde file/ import region/ menüsinden “”.RGN”” dosyasını açabilirsiniz

   CEVAPLA
 2. hawkehawke

  kac volt besleme vermemiz gerekiyor
  elimde 200 250w lık 2×12 ac veren bir trafom var yeterli olabilirmi

  CEVAPLA
 3. Ahmed YERLİAhmed YERLİ

  hawke, 2×24-35Vac besleme kullanılabilir.Elindeki trafo oldukça yetersiz gelicektir.Eğer simetrik beslemeli istersen lm1875 ile hifi amfi yapabilirsin.Gücü az olucak ancak entegre olarak oldukça başarılıdır.4 kanal yaparsan ses gücü ve kalitesi tatmin edicektir, kolay gelsin.

  CEVAPLA
 4. foresterforester

  arkadaşlar sigortanın sağındaki ve solundaki elektrolitik kapasitörlerin değeri nedir birde çıkış GND nerden bilgi verebilirmisinz.

  CEVAPLA
 5. DeKaDeKa

  ahmet abi ben ras 300 modelini yapmak istiyorum fakat sigortalara değer biçmemişsiniz ve iki tane yapacağım bular aynı besleme katından 900wlık trafo yeter mı birde kaç volt simetrik besleme vereceğiz. köprünün altında boşlık var o speaker gnd mı

  CEVAPLA
  1. Ahmed YERLİAhmed YERLİ

   Sigortaların değerini yazmama sebebim, besleme voltajı ve hoparlör empedansına göre değişmesi sebebiyle.Ancak ort. 5A kullanılabilir.900W lık trafo toroid olmasa ses gücü açısından dahi yeterli gelecektir.
   Hoparlör şaselerini direk besleme kartından(PGND) almalısınız.

   CEVAPLA
   1. DeKaDeKa

    teşekkürler abi son sorum daha var kaç voltla beslenecek devre ve sağ tarafta 47uf altında belirtilmemiş bir kondansatör var

    CEVAPLA
 6. فو هونغفو هونغ

  oh ! I see it have Bridge , But i unknow it connection ? Can you help me ? Please !!!

  CEVAPLA
 7. MehmetMehmet

  Hocam merhabalar tasarımlarınız cidden çok iyi ben ras100 modelini kendime refarans mönitörü olarak kullanmayı düşünüyorum besmele olarak ne önerirsiniz bir de ras100 modelinde soldaki sigortanın yanında değer verilmemiş kutuplu bir kondansatör vardır onun değeri nedir acaba yardımcı olursanız sevinrim.

  CEVAPLA
  1. Ahmed YerliAhmed Yerli

   Merhaba, teşekküler. 4 ohm çıkış için 2x24vac kullanabilirisiniz. O kondansatörler 50vdc’lik ne kapasite sığarsa bağlanabilir.

   CEVAPLA
   1. özkanözkan

    Ahmet bey komple hoparlör koruma devresini bu hali ile stk4241 amfi çıkışında kullanabilir miyim ? Stk 4241ii 2×71 dc voltta test etmeyi düşünüyorum fikriniz nedir ?

    CEVAPLA
 8. Ahmed YerliAhmed Yerli

  Özkan Bey elbette kullanabilirsiniz. Stk’lı amfiler için uPC1237 de yaygın olarak kullanılır, dilerseniz onu da inceleyebiliniz.

  CEVAPLA
 9. özkanözkan

  Ahmet bey upc devrelerini buldum.sizinde öneriniz mevcut ise açığım daha iyi olur.Stk 4241 ii 2×71 voltta besleme konusunda çekincelerim var düşüncelerinizi öğrenebilirmiyim. Genellikle transistörlü amfiler ile uğraştım biraz üzerinde mastır yaptım nerdeyse entegreli sistemlerde sorunlarım oluyor.Stk ise hiç hata affetmiyor.Malum stk 4241 adet fiyatı 120 tl 2 adet yapacağım eskilerden kalma sanyolar mevcut elimde yazık zayi olmasın yakmayalım.

  CEVAPLA
  1. Ahmed YerliAhmed Yerli

   İlk önce daima datasheet’i inceleyin. 8 ohm için +-54vdc ile test yapılıp teknik verileri paylaşılmış. Eğer 4 ohm olacaksa oralara bile çıkılmamalı zaten.

   CEVAPLA
 10. özkanözkayaözkanözkaya

  Evet Ahmet bey 2×50 vac 2 adet 500va toroid trafom var bunları değerlendirmek istedim..Ahmet bey kısacası böyle 54vdc evet önderilen değer ama bu voltajlarda beslenir diyede not düşülmüş. Datayı daha önce inceledim.Pik değerlerde değilim ona göre bir işlem yapmak istedim.Stklarda bir nevi trasistörlü entegre gurubuna girdiği için besleme volataj aralıkları biraz geniş.Tabi bu konu tartışmaya açıktır.Kolonlara gelince 8 ohm kolonlarım mevcut.

  CEVAPLA
 11. OğuzOğuz

  Ahmet bey elinizde güzel A sınıfı amfi önerebilirmsiiniz güçlü olması şart değil ev ortamında kolonlardan kaliteli ses almak istiyorum.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir