Mikroişlemci ile Sulama Sistemi

| Mart 26, 2021 Tarihinde güncellendi
Mikroişlemci ile Sulama Sistemi

Devremizin amacı daha önceden ayarlanmış saat dilimleri arasında bir motoru otomatik olarak çalıştırıp, durdurmaktır. Bunun için bir günün 24 saatini 10’ar dakikalık dilimlere böldük. 144 adet 10 dakikalık dilim de kullanıcı istediği saat aralıklarında sulama yaptırabilmektedir.

Hazırlayanlar Tuğrul Çorbaci Mutlu Doğan

Sistemin Çalıştırılması

Devreye güç verildiği zaman LCD ekranda saat ve program satırları gözükür. Klavyede belirtilen tuşlarla önce saat ayarı yapılır. Sonrasında programlamaya geçilerek sistemin hangi zaman dilimlerinde çalışıp çalışmayacağı ayarlanır. Programlama yapıldıktan sonra sistem çalışmaya hazır duruma gelmiş olur.

Örneğin: sistem saat 00:00 ile 00:10 arasında bir sulama yapsın ve 14:00 ile 14:10 arasında tekrar sulama yapsın. Şimdi sistemi bu verdiğimiz bilgiler doğrultusunda programlayalım; Klavye üzerindeki program tuşuna basınız(saatin güncellemesini yaptığınızdan emin olun). Daha sonra LCD ekranda program satırı aktif olur. Klavyeden shift tuşu ile program saatini 00:00’a ayarlayınız ve * tuşuna basarak ilk sulama saatini belirtmiş oluruz.

Sonra ikinci sulamayı ayarlamak için tekrar shift tuşu ile program saatini 14:00’a ayarlayın. Sulamanın yapılması için * tuşuna basınız. Daha sonra ENTER tuşuna basarak programı onaylayın. Artık sistemimiz ayarlanan saatlerde çalıştırılmak üzere programlanmıştır. Şu anda sistemimiz sadece günün 00:00 ile 14:00 saatlerinde sulamaya başlar ve 10 dakika devam eder.

Not:Sadece sulamanın yapılacağı zaman dilimlerinde * tuşuna basılacağını unutmayınız.diğer zaman dilimlerinde * tuşuna basılmayacaktır.

sulama_pcbpic16f877_sulama_sistemi

Sulama sistemi projesi Asm ve hex kodlarını Buradan indirebilirsiniz

Malzeme Listesi

9 V pil
9 V pil başlığı
L7805
10uF kondansatör
PIC16F877
40 pin soket
2*16 LCD
4*4 tuş takımı
10K direnç
330 ohm direnç
1 K direnç
led
10K pot.
4 Mhz kristal
2 adet 22 pf kondansatör

Ek olarak @Power19 Kardeşimizin Çiçek sulama projesi PIC16F628A ile gerçekleştirilmiş

Sulama işlemini akvaryum filitre motoru ile rahatlıkla yapabilirsiniz.Buzer yerine uygun bir role bağlayarak istediğiniz yükü çalıştırabilirsiniz.Saat ayarlarından sonra çiçek sulama işleminin kaç günde bir yapılacağı ve sulama işleminin süresini butonlarla ayarlama imkanına sahipsiniz.

isis simulasyon ve hex Dosya indirme LINK listesi (TXT formatında) link-678.zip şifre-pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/03/07 Etiketler: , , , , , ,4 Yorum “Mikroişlemci ile Sulama Sistemi

 1. emrah

  Öncelikle proje için teşekkür ederim eline sağlık, sormak istediğim birkaç husus var ilki burada sulama yapılacak zaman gunde maksimum kaç kez olabiliyor (144 kezmi)? ikinci olarak bu sistemi birden fazla noktanın farklı aralıklarla sulana bilmesi için değiştirmek mümkünmü (yani 3 motorum var sulama yapılacak 3 tanede bahcem var gibi ) üçüncüde devrede motor çalışırmak için denmiş fakat motor çalıştırmak için gerekli herhangibir devre eklenmemiş acaba neden?
  şimdiden zaman ayırdığınız için teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  CEVAPLA
 2. ismail köse

  Selam ben adnan menderes ünüverstesinde peyzaj uygulama ve süs bitkileri bölümünde okuyorum ve sulama dersi olıyoruz.Hocamızda bizden bir sulama projesi istedi bütün ayrıntılarıyla bana bir sulama projesi verebilirmisiniz. ilginizden dolayı teşekkür ederim böyle bir site kurdugunuz için kolay gelsin

  CEVAPLA
 3. Naci

  selamun aleyküm bu devrede zaman ayarı yapmak için illa ki asm kodundan mı değişiklik yapmak gerekli yoksa mevcut keypad’den de değişiklik yapılabiliyormu eğer keypad’den değişiklik yapılıyorsa bunu nasıl yapacağımı anlatırsanız sevinirim. Saygılar …

  CEVAPLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir