Microchip RFID tasarım notları

| Mayıs 31, 2023 Tarihinde güncellendi
Microchip RFID tasarım notları

Rfid bu sıralar paylaşılan uygulamalar ile popüler olan bir konu microchip Rfid konusunda bolca formülün bulunduğu faydalı tasarım notları hazırlamış kaynaklar ingilizce fakat ilgilenen kişilerin az çok işine yarayacağını umuyorum

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Dosya içeriği;

RFID Coil Design: In a Radio Frequency Identification (RFID) application, an antenna coil is needed for two main reasons: To transmit the RF carrier signal to power up the tag To receive data signals from the tag An RF signal can be radiated effectively if the linear dimension of the antenna is comparable with the wavelength of the operating frequency. In an RFID application

Passive RFID Basics: Radio Frequency Identification (RFID) systems use radio frequency to identify, locate and track people, assets, and animals. Passive RFID systems are composed of three components – an interrogator (reader), a passive tag, and a host computer. The tag is composed of an antenna coil and a silicon chip that includes basic modulation circuitry and non-volatile memory.

MCRF 355/360 Applications:The MCRF355 passive RFID device is designed for low cost, multiple reading, and various high volume tagging applications using a frequency band of 13.56 MHz. The device has a total of 154 memory bits that can be reprogrammed by a contact programmer.

Antenna Circuit Design: Passive RFID tags utilize an induced antenna coil voltage for operation. This induced AC voltage is rectified to provide a voltage source for the device. As the DC voltage reaches a certain level, the device starts operating.

Optimizing Read-Range of the 13.56 MHz Demonstration Reader: The 13.56 MHz Anticollision Reader in the DV103003 microID™ Developer’s Kit is designed to demonstrate basic operation of the MCRF355, but not to show the limits of its performance.

RFID – Vikipedi: Radyo Frekansı ile Tanımlama teknolojisi, radyo frekansı kullanarak nesneleri tekil ve otomatik olarak tanıma yöntemidir (bkz Otomatik Tanıma ve Veri Toplama). RFID, temel olarak bir etiket ve okuyucudan meydana gelir. RFID etiketleri Elektronik Ürün Kodu (EPC) gibi nesne bilgilerini almak, saklamak ve göndermek için programlanabilirler. Ürün üzerine yerleştirilen etiketlerin okuyucu tarafından okunmasıyla tedarik zinciri yönetimi ile ilgili bilgiler otomatik olarak kaydedilebilir veya değiştirilebilir.

RFID etiketi, radyo frekansı ile yapılan sorguları almaya ve cevaplamaya olanak tanıyan bir silikon yonga, anten ve kaplamadan meydana gelir. Yonga, etiketin üzerinde bulunduğu nesne ile ilgili bilgileri saklar. Anten, radyo frekansı kullanarak nesne bilgilerini okuyucuya iletir. Kaplama ise etiketin bir nesne üzerine yerleştirilebilmesi için yonga ve anteni çevreler.

Microchip RFID tasarım notları;

microchip-rfid-tasarim-notlari

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2010/05/14 Etiketler: , , , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir