LYNX anfi mini pcb

| Haziran 8, 2023 Tarihinde güncellendi
LYNX anfi mini pcb

Aslında LYNX anfi sürücü katı sayılır çıkış transistörlerinin sayısı arttırılarak 500w,…..1000w anfi devreleri yapılıyor sadece sürücü üzerinde ufak değişiklikler oluyor LYNX mini projesinde 2 adet güç transistörü kullanılmış buna görede çıkış gücü 100w gürültü thd oranı çok düşük (0.005) pcb tasarımıda mükemmel olmuş

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Güç transistörleri NPN: 2SC5200 yerine MJL21194 kullanılabilir PNP: 2SA1943 yerine MJL21193 kullanılabilir çalışma voltajı +-40v

lynx-pcb-100w-anfi-devresi-hifi-amplifier

“Baby of Lynx” amplifikatörünün temel versiyonundaki tasarımı, çok yüksek karmaşıklığı nedeniyle daha az deneyimli inşaatçılar için uygundur, ancak daha çok daha deneyimli inşaatçıları hedeflemektedir. Amplifikatörün ana avantajları arasında, daha düşük gereksinimlerine ek olarak, çok kanallı sistemlerde kullanımı teşvik eden nispeten küçük boyutlar da vardır. Ayrıca fiyat açısından bu amfinin yapımı pahalı değil.

Genellikle ve günümüzde bu özelliklerin ses kalitesiyle el ele gitmesi neredeyse hiç yaygın değildir. Amplifikatör sizi gerçekten şaşırtabilir. Yapısıyla ilişkili düşük maliyete rağmen, amplifikatör çok düşük distorsiyon ve yüksek sinyal-gürültü oranı sağlar. Mükemmel ses parametreleri, diğer şeylerin yanı sıra, doğrudan ses yükselticileri alanındaki uygulamalar için tasarlanmış, ON markasının mükemmel sürücü transistörleri ve Toshiba markasının yüksek kaliteli uç transistörleri kullanılarak elde edilir.

Amplifikatörün ses parametreleri, en talepkar dinleyicileri bile tatmin edecektir. Amplifikatörün bağlantısı, Phase Linear, SAE, GAS veya Revox gibi tanınmış markaların efsanevi stüdyo amplifikatörlerine çok benzer. Amplifikatörün şeması, Danimarkalı tasarımcı Jan Dupot tarafından web sitesinde Lynx Power Amplifier v. 2.2 [1] adı altında genel halk için ticari olmayan bir proje olarak yayınlanan bağlantıya dayanmaktadır.

Size üzerinde değişiklik yapmak ve prototipler oluşturmak için çok zaman harcadığım Baby of Lynx adlı amplifikatör versiyonumu sunuyorum. Ve sadece bu yüzden değil, amplifikatörün bazı tasarımcılara uzun süre ve güvenilir bir şekilde hizmet edeceğine ve kesinlikle bundan çok memnun kalacaklarına inanıyorum. Bileşen seçimine gelince, markalı bileşenleri ve kaliteli veya daha düşük kaliteli muadillerini seçmek her okuyucuya bağlıdır. Bununla birlikte, yaygın olarak bulunan bileşenlerle, sesi daha yüksek ses seviyelerinde bile çok temiz ve bozulmamış ses çıkaran, işlevsel ve güvenilir bir amplifikatör oluşturulabileceğini düşünüyorum. Nispeten düşük maliyetlerle, stüdyo koşullarında da kullanılabilen dinamik sesli bir amplifikatör oluşturmak mümkündür.

Tanınmış ve saygın Çek ses teknolojisi tasarımcısı Bay Pavel Dudek, orijinal Lynx 3 amplifikatörünün [1] tasarımına katıldı. Burada sunulan ve benim tarafımdan düzenlenen versiyon, “Elektronik” bölümünde SVOČ (Student Scientific Professional Activity) yarışmasında bir ödül kazandı.

Kalite parametrelerinin ölçümü Audio Precision SYS 2722 ölçüm cihazı ile yapılmıştır.Bu ses analiz cihazı hem akustik frekans aralığında analog sinyallerin hem de maksimum 192 kHz örnekleme frekansına sahip dijital sinyallerin ölçülmesini sağlar. Üreticinin web sitesine [3] göre, jeneratörün analog çıkışının toplam harmonik bozulması, 2 V’luk bir çıkış voltajında ​​-115 dB’den düşüktür. Bu ses analiz cihazının yardımıyla ölçüm yapmanın avantajı sadece yüksek ölçüm değildir. doğruluk, ancak aynı zamanda elde edilen ölçüm zincirinin düşük karmaşıklığı.

SYS 2722 analiz cihazının dengesiz analog çıkışı ve SYS 2722 analiz cihazının dengesiz analog girişi, amplifikatör örneğini ölçmek için kullanıldı. Amplifikatörün fonksiyonel örneğinin ölçülen frekans karakteristiğinden, amplifikatörün amplifikasyonu görülebilir, bu da 28.355 dB’dir. Amplifikatörün işlevsel örneğinin iletilen bant genişliğinin ortaya çıkan genişliği, frekans özelliği 3 dB değiştiğinde 180 kHz olan frekans özelliğinden de çıkarıldı. Böyle bir bant genişliği, bir ses yükseltici için oldukça yeterli kabul edilebilir.

Amplifikatörün güç bant genişliği, frekans yanıtı 0,05 dB azalarak 20,5 kHz (20 Hz-20,5 kHz) değerine düştüğünde belirlendi. Güç bant genişliğinin ölçülen değeri de tamamen tatmin edicidir. Amplifikatörün ölçülen örneğinin frekans karakteristiği bu nedenle tüm akustik frekans bandında dengeli olarak kabul edilebilir. Daha sonra, yükseltilen sinyalin çeşitli frekansları için toplam harmonik bozulma faktörü THD’nin yükseltici uyarımına (çıkış gücü) bağımlılığı ölçümleri yapıldı.

Elektronik üreticileri genellikle ürünleri için toplam harmonik bozulma faktörünü esas olarak 1 kHz’lik bir giriş sinyali frekansı için listeler. Amplifikatörün toplam harmonik bozulma faktörü, bu nedenle, 1 kHz frekansta ölçülen sonuçtaki karakteristikten tam olarak belirlenebilir. Ortaya çıkan THD değeri yaklaşık %0,004’tür. Tipik bir THD değeri %0,1’in altındadır.

Toplam THD distorsiyon faktörünün sonuç değeri bu nedenle verilen gereklilikleri tam olarak karşılar. Amplifikatörün çalışan bir örneği için, faydalı sinyal ile gürültü arasındaki güç farkı ölçüldü. Ölçüm iki koşul altında gerçekleştirildi. İlk ölçümde, sinyal-gürültü oranı, iletim yoluna ağırlık filtresi dahil edilmeden ölçülmüştür. Ortaya çıkan sinyal-gürültü oranı 89 dB idi. Sonraki ölçüm sırasında, iletim yoluna bir A tipi ağırlıklandırma filtresi dahil edildi.

Bu filtre, frekans bandının kenarlarında (20 Hz-20 kHz) rahatsız edici gürültü daha az algılandığında, insan işitmesinin frekans bağımlılığını hesaba katar. Bu filtre dahil edildiğinde, faydalı sinyal-gürültü oranı 121dB’ye kadar bir değere ulaştı. Amplifikatör böylece ölçülen tüm kalite parametrelerinin tatmin edici değerlerine ulaşır.

LYNX Baskı devre pcb, yerleşim planı, şema, malzeme listesi gerekli tüm dosyalar var;

lynx-anfi-mini-pcb

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2011/06/10 Etiketler: , , , , ,2 Yorum “LYNX anfi mini pcb

  1. mustafa kuşcumustafa kuşcu

    bu devrenin üzerinde değişiklik yapacağım ve watını yükselteceğim

    CEVAPLA
  2. BarışBarış

    bobinin sarım tahkiki hakkında bilgi verebilirmisiniz

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir