LM3914 NE555 ile Su Depoları için Seviye Göstegesi

| Mayıs 20, 2023 Tarihinde güncellendi
LM3914 NE555 ile Su Depoları için Seviye Göstegesi

LM3914 entegresini genelde vu-metre devrelerinde göürüz bu uygulama`da farklı sayılmaz su deposu seviyesini ledler ile gözlemlemek için tasarlanmış kontrol katına ek olarak seviye algılama için tos soket üzerinden direnç gurubu bağlanıyor besleme voltajı 12..18v AC 1N4004 ile dc doğrultucu ve 78L12 ile regüle bölümleri üzerinde

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Tank Su Seviyesi Göstergesi

Su depoları hiç şüphesiz iyi bir fikir. Ancak bir kez kurulduktan sonra, tankınızın gerçekten ne kadar dolu (veya ne kadar boş!) Olduğunu nasıl belirleyebilirsiniz?

Su seviyesini bulmak için aralarında çeşitli geleneksel yöntemler vardır: (1) ses aniden değişinceye kadar tankın tarafını hafifletmek; (2) sıcak bir günde, sıcaklıktaki bir değişiklik için depoyu aşağı hissetme; (3) kaynar suyun tankın yanına dökülmesi ve yoğuşma çizgisinin aranması ve (4) tank kapağının çıkarılması ve bir ölçüm çubuğuna daldırılması.

İlk iki yöntem meşhurca güvenilmez, son ikisi de kendi sorunlarına sahip. Sadece sonuncusu doğrudur. Ancak, her bir tankın içinde ne kadar su olduğunu bulmak istediğinizde kim bir tankın üzerine tırmanmak ister?

İşte bu basit cihazın devreye girdiği yer. Su kaynağının nasıl tutulduğunu net bir şekilde göstermek için bir çubuk grafik ekranında düzenlenen on renkli LED dizisini kullanır. Ne kadar çok ışık yanarsa, tanktaki su o kadar yüksek olur.

LED’ler, bir bakışta göreceli seviyeleri (yeşil, iyi, sarı, çok iyi değil ve kırmızı, kötüdür!) Yanı sıra, bir bakışta göreceli seviyeleri anında göstermek için, bilinen “trafik ışığı” renklerinde yeşil, sarı ve kırmızı renklerle düzenlenmiştir.

Depo seviyesi kritik bir eşiğin altına düştüğünde kırmızı bir LED daha yanar.

Bu projede kullanılan süslü mikrodenetleyiciler veya dijital göstergeler bulunmamaktadır. Bunun yerine, maliyeti olabildiğince düşük tutmak için yalnızca LM3914 NE555 ve bir avuç pasif bileşen kullanır.

Geleneksel bir metal tankta veya yeni ince plastik işlerden birinde kullanılabilir. Tankın içinde üstten alta doğru erişebildiğiniz sürece, bu devre çalışacaktır.

Su Seviyesi ölçüm devre şeması

su-seviyesi-olcer-water-level-meter-circuit-schematic

Devre açıklaması

Bu tasarım LM3914 doğrusal LED nokta / çubuk ekran sürücüsüne (IC1) dayanmaktadır. LM3914’ün pimi 9, ekran çubuk grafik modunda olacak ve LED kolonunun yüksekliği tanktaki suyun seviyesini gösterecek şekilde bağlanmıştır. Bununla birlikte, (ve bu yaptığımız küçük ayarlardan biridir), bu pin kolayca izole edilebilir, ekranı nokta tipine getirerek güç tasarrufu sağlanır. bir batarya kaynağından kullanıyorsanız, her miliamper değerlidir!

Çubuğun tam ölçekli aralığı, pim 6’daki gerilime bağlıdır. Bu gerilim, VR1 kullanılarak yaklaşık 1,61V ila 2,36V arasında değişebilir. Pim 4 üzerindeki 390Ω direncinin karşısındaki voltajı hesaba kattıktan sonra bu, yaklaşık 1.1V (VR1 0W’a ayarlanmış) ve 2V (VR1 470Ω’ye ayarlanmış) arasında değiştirilebilen tam kapsamlı bir aralık verir.

Bu arada, yukarıdaki voltajların nereden geldiğini merak ediyorsanız, IC1’in 7 ve 8 numaralı pimler arasında 1,25V değerinde bir dahili voltaj referansı olduğunu unutmayın. Bu, akımı VR1 ve 1kΩ serisi ile hesaplamamızı sağlar. Aynı akım 1.5kΩ ve 390Ω dirençler dizisinden de geçtiğinden, 6 ve 4 pinlerindeki gerilimleri hesaplayabiliriz.

Bargrafın tam ölçekli aralığını ayarlamanın yanı sıra, VR1 ayrıca 1-10 LED’lerin parlaklığını küçük bir aralıkta ayarlar. Bununla birlikte, bu yalnızca ikincil bir etkidir – burada önemli olan tam ölçekli aralıktır.

Tank-Water-Level-Indicator-circuit

Kaynak: siliconchip.com.au/cms/A_109005/article.html

lm3914-ne555-ile-su-depolari-icin-seviye-gostege-devresi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/09/02 Etiketler: , , , , , , , ,1 Yorum “LM3914 NE555 ile Su Depoları için Seviye Göstegesi

  1. günaygünay

    bu devre ile motorsiklete benzin göstergesi yapılabilir mi,benzinin iletkenliği nasıldır suya göre?

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir