Li-ion LifePO4 Pil Dengeleyici

| Ocak 27, 2024 Tarihinde güncellendi
Li-ion LifePO4 Pil Dengeleyici

Pil dengeleyici devre LifePO4 ve Li-ion pillerin şarj eşiklerini kontrol etmek için tasarlanmış dengeleyici üzerinde 2 direnç değerini değiştirerek Li-ion, LifePO4 pillerde kullanabilirsiniz.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Devreye T1 transistörü ve R5 direncini ekleyerek TL431’i Schmitt tetikleyicisine dönüştürmek mümkün olmuş. R3, R4 bölücü kontrollü voltajın eşiğini belirler. Kontrol elektrotundaki voltaj 2,5 Volt’a ulaştığında TL431 ve Q1 transistörü açılır.

Bu durumda, kolektör potansiyeli artar ve bu voltajın bir kısmı R5 direnci aracılığıyla TL431 kontrol elektrot devresine girer. Devre belirgin bir histerezis elde eder. Açma 3,6 Voltta gerçekleşir (LifePO4 pil için) kapatma 3,55 Voltta gerçekleşir.

Bu durumda mosfet transistörünün kapısında çok dik kenarlı bir kontrol darbesi oluşur ve güç transistörü aktif moda giremez. Dengeleme direncinden geçen akımın 0,365 Amper’e eşit olduğu devrede, drenaj-kaynak bağlantısındaki voltaj düşüşü yalnızca 5-6 mV’dir. Aynı zamanda mosfet transistör çok az ısınır.

Voltaj bölücü R3, R4 direnç değerleri değiştirilerek farklı voltaj için yapılandırılabilir. Maksimum dengeleme akımı, R7 direnci tarafından belirlenir.

LiFePO4 bataryası için dengeleme voltajları 3.6V 3.7 Volt aralığın da (LiFePO4 için izin verilen maksimum voltaj 3,75 Volt’tur). Montaj sırasında sıradan %5 toleranslı dirençler kullanılmış. buna rağmen iyi sonuç alınmış. Bence en azından R3 ve R4 direnç toleransları %1 olmalı

LifePO4 Li-ion Pil Dengeleyici Devre Şeması

Lifepo4 Li Ion Pil Dengeleyici Devre Semasi Lifepo4 Balancer Circuit Diagram

İlgili bir yazı; Li-iyon Li-polimer Pillerin Dengeli Şarj Edilmesi Pil Balans Devresi
Kaynak: cxem.net/pitanie/5-295.php

Sprint layout PCB ve diğer dosyalar;

Li-ion LifePO4 Pil Dengeleyici

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2024/01/27 Etiketler: , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir