Led Bar Graph Peak Hold Vu Metre Devresi

| Haziran 27, 2023 Tarihinde güncellendi
Led Bar Graph Peak Hold Vu Metre Devresi

Peak hold ve normal şekide çalışabilen vu metre devresi 2×20 LED’li zirve göstergesine sahip. Ledler Atmega8 mikrodenetleyici tarafından kontrol ediliyor. Gösterge aralığı -34 ila +4 dB’dir.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

LED’ler 4 LED’lik 10 adımda çoğullanarak kontrol edilir, multipleks frekansı yaklaşık 100Hz’dir. R1 … R4, dirençleri (270-ohm) LED akımını sınırlar, LED’lerin parlaklığını belirler. Sol ve sağ kanal sinyalleri, analogdan dijitale dönüştürücü ADC0 ve ADC1’in girişlerine bağlanır. Zirve ledinin iniş süresi yaklaşık 600ms’dir.

Vu metre devresini 8…..15V DC güç kaynağı ile çalıştırabilirsiniz 5V ile çalıştırmak isterseniz 78L05 regülatör kullanmanıza gerek yok.

PCB Baskı devre tasarımı Sprint layout 6 ile hazırlandı PCB boyutları 67x65mm. PCB çizimin tek ve çift katlı versiyonu var. Tek katlı PCB test edildi çift katlıda sorun olacağını sanmam büyük değişiklik yok atlamalar üst katmana taşındı.

Piyasamızda 20’li led bar graph yok yerine iki tane 10’lu led bar graph kullanabilirsiniz. Ben RGB Led graph ve kırmızı Led graph kullandım fakat RGB barda mavi led yönü işi bozdu normalde mavi, yeşil, sarı, kırmızı şeklinde gidiyor devamına komple kırmızı led bar graph ekleyince görüntü uyumlu olacaktı ama RGB led barın devreye göre başlangıç ledi kırmızı oluyor.

Neyse çözümü çift katlı PCB kullanmak led bar graphları baskı devrenin altından monte edebilirsiniz. Tek katlıyada olur ama ince işcilik gerekli ben bir sırayı test amaçlı lehimledim ikincisi çok uğraştıracaktı vaz geçtim 🙂

 

led-bar-graph-vumeter-circuit-rgb-bot

peak-hold-vu-meter-circuit-pcb

Peak Hold Vu Metre Devre Şeması

peak-hold-vu-meter-circuit-schematic-diagram-atmega8

Yazılımı Basit Atmel Programlayıcı (Seri Port ISP) devresini kullanarak ponyprog ile yükledim. Vu metre devresinin kaynak .asm ve hex kodları var. PonyProg’da ATmega8 sigorta ayarları aşağıda verildi. (Onaltılık değerler: Düşük Sigorta: A4, Yüksek Sigorta: D9’dur.)

Ses kaynağı olarak mp3 player, telefon, bilgisayar vb. kullanılabilir veya mikrofon preamp ile kullanabilirsiniz test videosunda “Şerit Ledli Mikrofon Vu Metre Devresi” yazısında ki devreyi kullandım.

fuse-pony-prog vumeter

peak-hold-vumeter-connection

led-bar-graph-vumeter-circuit-rgb-leds-peak-hold-vu-meter

red-led-bar-graph-vumeter-circuit-rgb-leds-peak-hold-vu-meter

Kaynak: danyk.cz/avr_iv2.html

40 Led peak hold vu metre devresine ait pcb, yazılım dosyaları;

led-bar-graph-peak-hold-vu-metre-devresi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2021/09/11 Etiketler: , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir