L4970A 13.8V 10 Amper Güç Kaynağı

| Haziran 13, 2023 Tarihinde güncellendi
L4970A 13.8V 10 Amper Güç Kaynağı

L4970A Anahtarlamalı regülatör entegresi tek başına yani çıkışına mosfet, bjt transistör bağlanmadan 10 amper güç verebiliyor. Buna göre de kılıfı diğer regülatör entegrelerine göre daha büyük (multiwatt15v) L4970A 13.8 Volt 10 Amper güç kaynağının çıkış voltajı 5k potansiyometre ile 9.14v arası ayarlanabiliyor yazar çıkışı 13.8v olarak belirleyip kullanmış. Toroid nüvenin genişliği 23.6 mm, iç çapı 14.4 mm, yüksekliği 9 mm çapında L4970A DCDC çevirici devresine ait şema, pcb, yerleşim planı ve malzeme listesi var.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

l4970a-dcdc-pcb-power-supply-switch-mode

Tüm güç kaynağı, iki kapaklı 110 x 35 x 40 mm ölçülerinde 0,3 mm’lik kalaylı bir demir kutu içine yerleştirilmiştir ve ısı dağıtımı ve montaj için bir tutucu olarak kullanılan 30 mm genişliğinde ve 3 mm kalınlığında düz bir alüminyum kiriş üzerine monte edilmiştir. bir soğutucu üzerinde (örneğin, PA’nın arka duvarı). Kaynağın girişinde ve çıkışında, tantal bloke edici kapasitörlerle (güvenlik için) desteklenen kapasitör burçları vardır.

Resimden her şey güzel görülebilir, belki sadece 5k düzeltici yerine (sahip olmadığım) 10k düzeltici kullandığımı ve susturucunun altından ona paralel başka bir 10k sabit direnç koyduğumu eklerdim . Ben tavsiye ediyorumBu noktada çok turlu bir düzeltici kullandığınızı duydum. Kontrol döngüsünde önerilen direnç kombinasyonu ile, kaynağın çıkış voltajı kabaca 9 ila 14V arasında ayarlanabilir ve dönüştürücünün çıkışındaki blokaj kapasitörleri de bu sınıra karşılık gelir (16V’dadır). Paralel 39R ve 47R dirençleri, yukarıdaki resimde tek bir 1W 22R dirençle değiştirilmiştir çünkü invertör PCB’nin önceki bir sürümü üzerine kurulmuştur. Tek taraflı baskılı devre kartı üzerinde toplam 5 adet telli konnektör bulunmaktadır.

Çift taraflı bir kart üzerindeki bağlantılarla değiştirmek mümkün olsa da, bu tasarımı daha çok tavsiye ederim, çünkü kablo konektörleri baskılı devre kartının terminalleri arasından geçer ve dirençlerinin mümkün olduğunca düşük olması gerekir, bu da baskılı devre tasarımının ince jumper’ları ile elde etmek imkansızdır. Amaç, entegre devrenin salınım eğilimi göstermemesi için mümkün olan en düşük empedansı sağlamaktır. L4970A entegresi yalıtım pedi olmadan doğrudan soğutucu üzerine yerleştirilmiştir, dönüştürücünün verimlilik diyodu polariteden dolayı mika tampona sahiptir. Bir kontrol yeşil LED’i, 1k8’lik bir direnç üzerinden sürücünün çıkışına bağlanır. Ayrı bir bölüm, uygun depolama endüktansıdır.

Her durumda, bir ferrit toroid değil, bir demir tozu kullanılmalıdır. Kullanılan toroide ait veriler ve dönüş sayıları aşağıda verilmiştir. Böyle bir toroid iletken olduğu için, sarmadan önce ek olarak sıyrılması ve sarımdan sonra, bireysel dönüşlerin epoksi reçine ile sabitlenmesi tavsiye edilir. Kaynağı test ederken kaynaktan çekişin en az 300mA olduğundan emin oluyoruz. Muhtemelen daha fazla bir şey tarif etmeye gerek yoktur. Ayrı bir bölüm, uygun depolama endüktansıdır. Her durumda, bir ferrit toroid değil, bir demir tozu kullanılmalıdır. Kullanılan toroide ait veriler ve dönüş sayıları aşağıda verilmiştir.

Böyle bir toroid iletken olduğu için, sarmadan önce ek olarak sıyrılması ve sarımdan sonra, bireysel dönüşlerin epoksi reçine ile sabitlenmesi tavsiye edilir. Kaynağı test ederken kaynaktan çekişin en az 300mA olduğundan emin oluyoruz. Muhtemelen daha fazla bir şey tarif etmeye gerek yoktur. Ayrı bir bölüm, uygun depolama endüktansıdır. Her durumda, bir ferrit toroid değil, bir demir tozu kullanılmalıdır. Kullanılan toroide ait veriler ve dönüş sayıları aşağıda verilmiştir. Böyle bir toroid iletken olduğu için, sarmadan önce ek olarak sıyrılması ve sarımdan sonra, bireysel dönüşlerin epoksi reçine ile sabitlenmesi tavsiye edilir. Kaynağı test ederken kaynaktan çekişin en az 300mA olduğundan emin oluyoruz. Muhtemelen daha fazla bir şey tarif etmeye gerek yoktur.

Ayrıca L4970A 0-35V 10A ayarlı dcdc güç kaynağı uygulamasıda var Kaynak: ok2kkw.com/00003016/step_down_ps/step_down_ps.htm

l4970a-13-8v-10-amper-guc-kaynagi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2012/05/16 Etiketler: , , , ,3 Yorum “L4970A 13.8V 10 Amper Güç Kaynağı

 1. peapea

  Bu devrede çıkışa neden 9 tane 100nF konmuş , bir fikri olan var mı?
  ESR’ı azaltmak için koymuştur diyorum ama 9 taneye ne gerek var?
  Bir de 10A verebilen ayarlı step-down entegresi çok iyi değil mi , neden bundan başka uygulayan göremedim acaba?

  CEVAPLA
 2. peapea

  Bu fiyata 10A , ayarlı ve verimi %80 civarında.Karaköy’de de 9TL’ye sahte de olsa bulunabiliyor.Pahalı demezdim ben.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir