L298 74LS04 Bilgisayar Üzerinden Step Motor Kontrolü

| Mayıs 15, 2023 Tarihinde güncellendi
L298 74LS04 Bilgisayar Üzerinden Step Motor Kontrolü

Devreler basit göründese tefarruatlı bir proje bilgisayarın pralel portundan kontrol sağlanıyor 74LS04 üzerine kurulu olan devre 4n26 opto kublörler ile izole edilmiş ve IRF1010E Mosfetler ile güçlendirilmiş. Paralel port, step motorları hız, konum ve yön gibi istenen herhangi bir değişkende manipüle etmeye izin veren porttur. Bu süreçte küçük hatalar olsa da genel olarak ve örnek olarak motorun 500 pozisyon hareket etmesi için komut gönderilmişse gerçekte olan budur yani motordan pc ye pozisyonu bildiren enkoderler opsiyoneldir. ve yalnızca teleskopu manuel olarak hareket ettirmek istiyorsanız gereklidir.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

PC’nin paralel bağlantı noktası, 5V AC sinyallerini o kadar düşük güçle işler ki, kademeli motorların gerektirdiği yüksek gücü işlemek için bu tür bir devre gereklidir.

lpt-motor

MotoPap12V

Düşük dirençli motorlar (faz başına 2 Ohm veya biraz daha az) ve 12V kullanılıyorsa, çoğu durumda sistem işlevselliğinden fazla ödün vermeden akım sınırlama devresini atlayabilirsiniz.

Bu durumda kullanılacak devre aşağıdaki gibi olacaktır:

Her iki durumda da, sistem kullanılmadığında motorların enerjisinin kesildiğini doğrulamak her zaman gereklidir, çünkü bunlar ve paralel port çıkışları sürekli açıksa motor aşırı ısınma nedeniyle zamanla hasar görecektir. Tüm paralel port çıkışları aynı anda açık kaldığında bu durum daha da kötüleşir ki bu, motorları çalıştıran bilgisayarda Windows kullanılıyorsa çok olasıdır, çünkü paralel port çıkışlarının açık kalıp kalmayacağını bilmek mümkün değildir. Buradan izleme devresini kullanmak için bir neden daha elde ederiz.

L298 Motor sürücü entegresi (Dual full-bridge driver) kullanılan devrede güçlendirmeye gerek yok datasheet dosyasını incelediğinizde göreceksiniz

Bilsayar Bağlantısı yapmadan önce Bağlıntıların doğruluğundan Emin olunuz.

L298 DUAL FULL BRIDGE DRIVER

L298

The L298 is an integrated monolithic circuit in a 15- lead Multiwatt and PowerSO20 packages. It is a high voltage, high current dual full-bridge driver designed to accept standard TTL logic levels and drive inductive loads such as relays, solenoids, DC and stepping motors. operating . supply voltage up to 46 v .total dc current up to 4 a .low saturation voltage .overtemperature protection logical “0” input voltage up to 1.5 v (high noise immunity)

Kaynak: sites.google.com/site/mantsoft/circuiteriaprincipal

l298-ve-74ls04-ile-bilgisayar-uzerinden-step-motor-kontrolu

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/04/04 Etiketler: , , , , , , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir