12V 24V 32V Motor Sürücü Devresi 30A Gaz Kolu, Potans Kontrol

| Haziran 18, 2023 Tarihinde güncellendi
12V 24V 32V Motor Sürücü Devresi 30A Gaz Kolu, Potans Kontrol

Yüksek güçlü kontrol devresi motor yönü değiştirilebilir DC motor hız kontrolör devresi yumuşak başlatma, motor yönünün röle değiştirilmesi ve PWM hız kontrolü özelliklerine sahiptir. Devreyi daha önce paylaşmıştım. “Yüksek Güçlü 30 Amper DC Motor Hız Kontrol Devresi” yazısında detaylar var ama uygulayıp akülü motorlarda kullandığım için yeni bir yazı hazırladım. PCB çizimide hazırlanmış oldu…

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Motor sürücü devresi çocuklar için olan 3 tekerli motorsiklet de üzerinde bulunan hall efekt sensörlü gaz kolu ile kontrol edildi. Diğer devre ise akülü olmayan hurda ATV üzerinden sökülen motor ve tesisatı ile akülüye çevirilen traktörün kontrolü için kullanıldı.

Motor sürücü devresinde ki trimpotu tam hızdan biraz daha düşük ayarlandı ayakları koymak için ahşap parçası yerleştirip sağ ayağın olduğu yere elektrikli dikiş makinelerinde kullanınan bas bırak anahtar bağlandı bu anahtar LCK yazan bölüme bağlı. Diğer devreler çocuklar için olan ATV ve benzer akülü motorlarda kullanıldı

Test ve Detaylar Hakkında Video

 

Motor Sürücü Devresinin Özet Açıklaması

schematic-circuit-motor-driver-circuit-for-kids-motorcycle-atv-repair-2

Motor yönü değiştirilebilir DC Motor Hız Kontrol Cihazı, motoru sürmek için paralel bağlanmış bir çift yüksek güçlü MOSFET kullanır. 12V’dan 32V’a kadar voltaj ile, 30A’e kadar akımlarda çalışabilir.

Röle değiştirme devresi lojik kontrolüdür, sadece motor durdurulduğunda yön değiştirir. Ünitenin iki katı vardır . ilki, iki paralel MOSFET ve darbe genişliği modülasyonu (PWM) sağlamak için bir çift op amp ile temel hız kontrolüdür.

İkinci kat, röleli motor yönü değiştirme devresidir. Motor yönü değiştirme özelliğine ihtiyacınız yoksa, yalnızca sürücü katını kullanabilirsiniz. Hız kontrolü, yerleşik bir trimpot, harici bir 5k potansiyometre veya Hall efekt sensörüne dayalı bir motosiklet gaz kolu aracılığıyla olabilir. Motor Sürücü Devresi Tekerlekli sandalye veya elektrikli bisikletler için kullanılabilir.

LM358 op amp ve ilgili komponenler üçgen dalga osilatörü oluşturur. Frekansı 300hz civarındadır ve çıkış genliği tepeden tepeye 1v civarındadır. Bu üçgen dalga formunun ortalama DC seviyesi, 5k hız kontrol potansiyometresinin ayarına bağlı olarak yukarı veya aşağı kaldırılabilir. bu çıkış dalga biçimi, IC1-B’nin ters çevirmeyen girişine, pin 5’e bağlanır. IC1-B, karşılaştırıcı olarak bağlanır ve üçgen dalga biçimini, pin 6’daki 3.5v sabit referansıyla karşılaştırır.

Hız kontrolü, pim 5’teki üçgen dalga formunun tepe noktaları 3.5V’yi aşacak şekilde ilerletildiğinde üçgenin tepe noktaları pim 5’teki dalga biçimi pin 6’da 3,5V referans voltaji aşar, pin 7’deki çıkış yükselir ve bu gücü açar.

Yumuşak başlatma Soft Start

Voltaj kontrolör devresine ilk uygulandığında, IC1-B’nin 6 numaralı pinindeki 100μf kapasitör deşarj olur daha sonra pim 6’daki 39k dirençler aracılığıyla şarj olmaya başlar, böylece pim 6’daki voltajı 3,56’ya çeker. bu nedenle, güç verildiği anda, gaz kelebeği tam olarak ilerletilmiş olsa bile motor çalışamaz.
buda devreye soft start özelliği verir ve motorun ilk açılışta sarsıntı ile çalışması engellenir (yaklaşık 3…5 saniye geç çalışıyor).

Motor Yönü Değiştirme Röle Anahtarlama

DC motor hız kontrolörünün motor yönünü değiştirmek için röleli ek devresi var. 5A…20A arasında akımlar için daha önce “İki konumlu anahtar ile dc motor yönünü değiştirme” yazısında bahsettiğim gibi çift kontaklı anahtar kullanılabilir ancak daha yüksek akımlar söz konusu olduğunda röleler gereklidir. Tek bir büyük çift kutuplu çift yönlü (DPDT) röle ile yapılabilir veya iki tek kutuplu çift yönlü (SPDT) rölenin aynı anda anahtarlanmasıyla yapılabilir. Devrede rölelerin kontrolü CD4093 dörtlü 2 girişli Schmitt tetikleyici entegresi ile yapılmış buton ile motor yönü değişitriliyor ayrıca led göstergeleride var.

anahtarli-motor-yon-degistirme-cocuk-atv-motorsiklet

Kullandığım motor sürücüye şarj diyotu ve aç-kapa için girişler ekledim bahsettiğim modülün üzerinde akü 3 amper diyot üzerinden şarj oluyor yani orjinal şarj aletini kullanmak için bu diyot gereklidir CP yazan yere şarj soketinin artı uzundan gelen kablo bağlanacak LCK yazan bölüm aç-kapa için ben traktörde bu kısmı gaz pedalı için kullandım.

Devreyi 12V ile çalıştıracaksanız (akü veya adaptör) R1 4.7K direnç yerine tel takılacak harici 5K Potansiyometre veya hall efekt sensörlü gaz kolu kullanacaksanız kart üzerinde ki 5K tirimpotu kullanmanıza gerek yok montajını yapmayın. VR2 (2kΩ) trimpot sıfır ayarı için hall efekt sensörlü gaz kolu
kullandığımda kol çevirilmediği halde motor fafiften dönüyordu bu tirmpotu ayarlayarak boşta dönmmesini sağlıyoruz. Elimde 2k trimpot olmadığı için 2.2k kullandım.

Elimde IRF2804 mosfet olmadığı için IRF3710 mosfet kullandım ilk motorsikletin gücü yüksek olmadığı için sorun çıkartmadı traktörde de IRF3710 kullandım sorun yok imkanınız varsa IRF2804 mosfet kullanın RDS(on) direnci 2.0mΩ akım ise 75A IRF3710 mosfetin RDS direnci yüksek 23mΩ akımı ise57A IRF2804 yerine IRF1405, IRFB3607 mosfetler kullanılabilir BDX37 transitörlerin yerine de BD139 kullandım.

Son olarak bu tip motorsikletlerde YK31 serisi motor sürücü kullanılıyor 12V, 24V, 32V, 48V voltaj aralığında ve mosfet, diyot güç sayısına göre 250W, 350W, 500W, 800W arasında modelleri var. Bu modülden bir kaç tane tamir edip motorları çalıştırdım yanık olan kartların yerine bu devreyi kullandım.

connection-diagram-motor-driver-circuit-for-kids-motorcycle-atv-1

connection-diagram-motor-driver-circuit-for-kids-motorcycle-atv-2

Kaynak: http://www.siliconchip.com.au/cms/A_112070/article.html

30A Motor sürücü devresine ait PCB dosyası;

12v-24v-32v-motor-surucu-devresi-30a-gaz-kolu-potans-kontrol

Şifre-Pass: 320volt.com

Eski yazı; https://320volt.com/yuksek-guclu-30-amper-dc-motor-hiz-kontrol-devresi/

Yayım tarihi: 2022/08/06 Etiketler: , , , ,7 Yorum “12V 24V 32V Motor Sürücü Devresi 30A Gaz Kolu, Potans Kontrol

 1. Ahmet BurakAhmet Burak

  Merhaba Hocam, 72V 1500W Fırçasız Motor Sürücü yapmak istiyorum da, nasıl yapabilirim ? Önerebileceğiniz bir kaynak var mı ?

  CEVAPLA
 2. ahmet taşkömürahmet taşkömür

  hocam merhabalar ben youtubedan yazmıştım buradan resim iletmemi istemiştiniz. buradaki gibi pwm kontrol kartını hall effect sensorle çalıştırmak istiyorum ama başaramadım desteklerinizi rica eder minnettar kalırım.
  devremin resmini ekledim elimdeki hall effect sensor 49e karta takınca malesef bir hareket almıyor dip not potansı sökünce orta devir bir hareket alıyor kendi kendine ama pot takılıyken 0-100 arası mükemmel işlev görmekte.

  https://ibb.co/2ZMkgcm

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Merhaba, kitin açıklamasın da “DC motor hızını kontrol etmek için 0-5V harici voltaj kullanabilir.” yazıyor hall sensörün çıkışını ve bağlantıları kontrol edin. Bulduğum kit resminde pot soketin sol tarafı gnd orta 0-5v sağ ise 5v görünüyor. Aşağıda ki bağlantıyı deneyin.

   Hall Effect Sensor 49e Dc Motor Driver Connection

   CEVAPLA
   1. Ahmet Cengiz TaskomurAhmet Cengiz Taskomur

    evet hocam bende bu şekilde bağladım ama tık yok anlamadım gitti

    CEVAPLA
    1. gevvgevv

     o zaman hall sensörü devreye bağlamadan test edin harici bir kaynak üzerinden 5v verip çıkış bacağına multimetre bağlayp voltajı ölçün

 3. ahmet cengiz taskomurahmet cengiz taskomur

  evet o şekilde test etmiştim 2,5v boşta tam manyetikte 3,5v elektrik gördüm ama karta bağlıyken hereket yok potu sökmeden de üzerine paralel de bağladım olmadı belki yanlış bir uygulamaydı bilmiyorum.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir