Komple Hoparlör Koruma Devresi

| Haziran 22, 2023 Tarihinde güncellendi
Komple Hoparlör Koruma Devresi

Transistörlü anfiler için hoparlör koruma devresi daha önce paylaştığım “Gecikmeli ve Led İkazlı Hoparlör DC Koruma Devresi” uygulamasının farklı gelişmiş halidir.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Hoparlör Koruma Devresinin Özellikleri; hoparlöre zarar verebilecek dc voltaj kaçaklarını algılar hoparlör bağlantısını keser, amfi kısa devre (aşırı akım koruması), termostat ile aşırı sıcaklık koruma ve led ikazı mevcut.

hoparlor-koruma-speaker-delay-circuit

speaker-protection-circuit

Hoparlör Koruma Devre Şeması

pcb-schematic-speaker-delay-circuit-speaker-protection-circuit

Devrenin kurulumu hakkında açıklamalar;

-R ve L pro yerleri, transistörlü amfilerdeki + besleme hattından gelen trnin emiter ucuna, çıkış direncinden önce bağlanmalı.Amfide kaç tr varsa o kadar paralel. Yani bu haliyle 2+2 trli amfilere uygun.

-Res dirençleri 12v röle için 12v u aşmayacak seviyede hesaplanarak seçilmeli,

-Devre beslemesindeki gnd hattı eğer amfi beslemesi ayrıysa oradaki yıldız gndden alınmalı.

-Metal kutular için vida padinden gnd bağlantısı yapmak isteyenler ise ‘Earth‘ yazan yerin yakındaki ile ledlerin arkasında bulunan toprak simgesine kablo ile atlama yaparak kullanabilirler.

-Therm A, normalde akım geçiren (yani soğukken) 60-70 derece isteğe bağlı termostat.Kullanılmayacaksa kısa devre yapılmalı.

Hoparlör Koruma PCB Görüntüleri

2pcb-schematic-speaker-delay-circuit-speaker-protection-circuit

speaker-protection-circuit

speaker-protection-circuit

Hoparlör koruma devresine ait PCB dosyaları;

komple-hoparlor-koruma-devresi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2015/08/13 Etiketler: , , , ,17 Yorum “Komple Hoparlör Koruma Devresi

  1. Ahmed YerliAhmed Yerli

   Tüm amfilerle uyumludur ancak kısa devre koruması bu haliyle olmaz.O kısımdaki malzemeleri kullanmazsanız dc koruma, gecikme ve termostat ile aşırı sıcaklık koruma olarak kullanılmaya devam edilebilir.

   CEVAPLA
   1. aliali

    çok uzun zamandır elektronikten uzağım.yeni fırsat buldabiliyorum öncvelikle bu güzel çalısmalarından dolayı seni kutluyorum ahmed.emeğine sağlık.

    CEVAPLA
 1. selahattin biyikliselahattin biyikli

  merhaba dc kaç voltla beslenebilir teşekürler

  CEVAPLA
  1. Ahmed YerliAhmed Yerli

   Merhaba, açık şemada besleme voltajını belirttim. Eğer giriş voltajınız 12v üstü ise Res dirençleri ile voltaj düşümü yaparak röleye uygun hale getirebilirsiniz. Onların değeri ve gücünü ise hesaplamalısınız.

   CEVAPLA
 2. Mehmet ÇarparMehmet Çarpar

  merhaba ahmet bey ben bu devreyi yapacam 4+1 sistemim için 4x50w ve 1×100 amfide kullanacam devrenizde anladığım kadarıyla sıcaklık kontrolu dc koruma ses çıkışı kısa devre koruma özellikleri var fakat ben tam anlayamadım aşırı akım korumanın nasıl aktif olacağını ve fan kontrolunun nasıl ekleneceğini birde devrede gecikme süresini ayarlayacak pot göremedim
  sizden ricam bu devreyi tam full özellikli olarak nasıl kullanabilirim yardımcı olurmusunuz
  dc koruma
  aşırı ısınma
  ses çıkışı kısa devre ( aşırı akım koruma )
  olarak kullanmak istiyorum

  CEVAPLA
 3. Ahmed YerliAhmed Yerli

  Merhaba, aşırı akım ve kısa devre koruması transistörlü ve çıkış emiter direncine sahip modellerde kullanılabilir.

  R14 direnç değerini arttırarak gecikme süresini uzatabilirsiniz.

  Aşırı sıcaklık koruma da basit yöntem olan termostat vasıtasıyla işlemektedir. Normalde kapalı(akım geçiren) ısınınca kesen tip ve amfinize göre 60-70 ‘C’lik kullanabilirsiniz.

  4 çıkışlı amfiler için sayfamdaki 4x100w’lık mosfet amfi projesindeki devreyi öneririm.

  CEVAPLA
 4. Mehmet ÇarparMehmet Çarpar

  eğer kısa devre ve aşırı akım koruması olarak kullanamayacaksam bu kadar teferruatlı devreye gerek yok
  http://www.videorockola.com/tutoriales/sonido/construya-un-protector-de-parlantes/
  adresindeki devre fazlasıyla işimi görür
  ayrıca tda7560 entegresi ile yaptığınız devreyi kullanıyorum zaten 4x50w bana yeter yapacağım sistem için
  yine sizin yaptığınız tda7294 amfi devresi ile tamirci hasanın 150w amps devresini editleyip birleştirdim
  https://elektronikprojeler.com/index.php
  adresinde aktif olarak yaptığım sistem hakkında paylaşımlar yapıyorum ordan takip edebilirsiniz Malicarpar kullanıcı adım ordaki
  yapmaya çalıştığım ses sistemi komlike bir sistem olarak yapmaya çalışıyorum
  hem 220v hem akü ile çalışacak şekilde sistemde
  tda7560 ve tda7294 den oluşan amfi katı , smps katı , kontaktör ( yada şebeke/akü ayırıcı röle katı ) aktif ton kontrol katı ( kendi tasarımım ) , 5 x tda2003 ön yükselteç katı , akü şarj ve şarj kesme katı , red zobel katı , hapörler koruma katı , vumetre katı , trafo filtre katı aklıma gelenler bunlar şimdilik bu yüzden haporler koruma devresini eklemişken aşırı akım koruması ve kısa devre koruması da eklemek istiyorum fakat malesef interneti yedim içtim bulamadım

  https://ibb.co/0ZKR4Vx sistemin bağlantı şeması
  https://ibb.co/5sdt8xg Yapmak istediğim sistemin ön görünüşü

  CEVAPLA
 5. Ahmed YerliAhmed Yerli

  Kullandığınız amfilerde zaten gerekli korumalar mevcut, size sadece açılışta ses gelmemesi için geciktirme bile yeterli.

  Ben Tda7560 ile bir uygulama paylaşmadım bu arada, pek de tavsiye etmem zira klasik yüksek distorsiyonlu oto amfisidir. Onun yerine lm1875 kullanırsanız Hifi kalitesine sahip olursunuz.

  Bu tarz komplike devrelerde sonucun kaliteli olabilmesi için mümkünse tek kart ve kurallara uygun pcb tasarımı yapılmalıdır ki bu aralarında en çok zaman alacak işlerden biridir. Aksi halde ortaya ses çıkar ama kaliteden eser olmaz, sorunlarla uğraştırır:

  Kolay gelsin.

  CEVAPLA
  1. Mehmet ÇarparMehmet Çarpar

   ustam lm1875 22w güç veriyor yani yapmak istediğim gücün yarısı oluyor peki tda7560 yerine lm3886 ile 4x50w yapmak istesem hifi kalitesinde olurmu yada bütün entegrelerin lm3886 kullanıp ikisini köprü mudunda kullansam toplam 6 tane lm3886 ile yapsam devreyi olurmu

   bir diğer konu ise sizin ziya doğu için yaptığınız projede

   https://320volt.com/lm3886t-bridge-projesi-komple-amplifikator/

   devre kat ları ayrı ayrı olduğu için ben de öyle yapmayı tercih ettim bu konuda sizinle iletişim halinde olmak istesem çünkü kaliteli birşey yapmak istiyorum şuan 5x25cm lik haporlerim var elimde bir tane subwoofer 4 tane midbass olmak üzere kabin tasarımını autocad ile tasarladım ölçülerini doğrumu yanlışmı hesapladım tam bilmiyorum çünkü internetten bulduğum bilgiler doğrultusunda yaptım
   tda7560 entegresini tercih etmemin sebebi akü ile de çalışabilmesi için olduğundandı mcarpar020 @ gmail.com mail adresim eğer uygun görürseniz sizinle bu projemde iletişim halinde olmak isterim

   CEVAPLA
   1. Ahmed YerliAhmed Yerli

    Öncelikle çoğu kişinin düştüğü şu güçlü amfi iyidir yanılgısı kesinlikle doğru birşey değil, kalite yeterli olmadığı sürece gücün pek de bir önemi yoktur. Kaldı ki her iki entegrenin de datasheetlerini incelerseniz Lm1875’in çok daha iyi teknik verilere sahip olduğunu görebilirsiniz.

    Hifi kalitesi sadece entegreye de bağlı değildir, kullandığınız her bir malzemenin kaliteli olması, pcb tasarımının kurallara uygun yapılması( bu iş ciddi bilgi ve tecrübe ister), hoparlör vs. tüm etkenler birleştiğinde Hifi’dan söz edilebilir.

    6 adet lm3886 ile eğer ufak bir konser vermiyorsanız ihtiyacınız var mı bilmiyorum ama sırf bunlar için 1kva bir trafoya ihtiyacınız olur. Bütçe sorunu yok sanırım ki bunları hesapladınız.

    Kabini tasarladım demişsiniz peki fabrika önerilen ölçülerine göre mi yaptınız, eğer ezbere bir ölçü ise hiç yapmayın daha iyi.

    Akü ile yapacaksanız ab sınıfı yerine verimi çok daha yüksek d sınıfı bir amfi yapmanız ya da satın almanızı öneririm.

    Son olarak kişisel algılamayın ancak şimdiye kadar olan tecrübelerime göre bir projeyi ne kadar hızlı yaparsanız o kadar verimsiz olabilir, işten soğumanız ve en önemlisi sonuçtan tatmin olmayabilirsiniz.

    Tavsiyem ev için kaliteli bir 2+1 amfi yapmanız yönünde. Lm3886 ile işleri kolaylaştırabilirsinz. Ya da daha uyguna Tda7294 2+1 de iş görecektir.

    Amaç sadece kalite ise Class A öneririm.

    Örnek devreler için instagram sayfamı inceleyebilirsiniz.

    CEVAPLA
 6. Mehmet ÇarparMehmet Çarpar

  ahmet abi şuan elimde 5 tane 25cm lik hapörler mevcut
  1 tane pioner 150w rms
  2 tane üniversal 150wrms(resimdeki kırmızı)
  2 tane kenwuut 150wrms (resimdeki mavi)
  senin yaptığın devrelerden oluşturuyorum zaten şuan amfi devrelerini ayrıca Last Loaded Profosyonel Subwoofer Filtre(Ahmed YERLİ) devreni kullanacam şimdiye kadar bir çok devreyi çizip hazırladım sonra vazgeçtim en son sen lm3886 dan bahsedince bütün devreyi yine senin hazırlamış olduğun ton kontrollu haporler korumalı stereo lm3886 devresinden ton kontrol kısmını çıkardım yeniden çizdim 4 lü olarak

  ben amfiyi akü ile kullanmayacam abi elektirik kesildiğinde yada dışarı bir yere elektiriğin olmadığı bir yere götürdüğümde akü ile çalıştıracam

  akü ile çalıştırmak için tamirci hasan ustanın ei33 trafolarından yapmış olduğu 600w lık smps devresini kullanacam

  drive.google.com/file/d/1GwYZS2iwRUUyMD8a7BfiTfG8WfOShjbM/view?usp=sharing

  VERDİĞİM ADRESTEKİ DOSYALARA BİR BAKARSAN SEVİNİRİM USTAM DOSYALAR
  PROTEUS 8.9 İLE HAZIRLANMIŞTIR
  basit bir 4+1 devre yapacaktım aslında sonradan yap boz yap boz derken yapmışken iyi birşey yapayım istedim ve 5 aydır bu noktaya geldim
  son olarak kabin ölçülerini internetten edindiğim bilgiler doğrultusunda ölçülendirdim
  içten içe 30cm kare olarak dıştan dışa 34x30cm yükseklik 90cm hapörleler rahat sığacak şekilde

  CEVAPLA
  1. Ahmed YerliAhmed Yerli

   Dosyalara ulaşamadım. Çizdiğiniz devrelerin resimlerini mail atabilirsiniz, adresim sayfamda mevcut.

   CEVAPLA
 7. özkanözkan

  Ahmet bey merhabalar. Öncelikle çalışma için emeğinize sağlık.Merka ettiğim nokta kısa devre koruması mevcutmu dur? Ben skt 4241ii amfisinde kullanmayı planlıyorum.Malum stk amfileri kısa devreden direk yanıyor.Stkları 2x50vac yani 2x71vdc ile besleyeceğim trafoda 18vac çıkışımda mevcut. teşekkürler.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir