LPG Gaz Dedektör ATtiny45

| Mayıs 12, 2023 Tarihinde güncellendi
LPG Gaz Dedektör ATtiny45

Gaz Dedektör ATtiny45 projesine ait kaynak kodlar devre şeması pcb baskı devre çizimleri ve detaylı anlatımı (ingilizce) var Devrede Atmel attiny 45 mikrodenetleyici kullanılmış.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Gaz sensörleri, güvenlik, sağlık, enstrümantasyon vb. alanlarda geniş bir uygulama yelpazesinde kullanılmaktadır… Yaygın örnekler, patlayıcı veya zehirli gazlar için evsel/ticari alarmlar veya LPG ile çalışan araçlar için gaz kaçağı dedektörleri ve iç egzoz dedektörleri olarak otomotiv uygulamasındadır. yakıtla çalışan herhangi bir kamyon/araba. Bu tür sensörler, günümüzde, hava kalitesi kontrol sistemlerini ve kirlilik izlemeyi içeren uygulamalarda da bulunmaktadır.

Bu proje, ADC, zamanlayıcılar ve dahili sıcaklık sensörü gibi çevre birimleri aracılığıyla Atmel AVR ATtiny45’in bu uygulamaya nasıl mükemmel bir şekilde uyduğunu ve karşılaştırılabilir bir maliyetle ekstra işlevsellikler eklerken birçok harici bileşeni değiştirmek için kullanılabileceğini göstermeyi amaçlamaktadır.

Ayrıca, bir AVR mikrodenetleyicisinin kullanılması, projenin çeşitli sensör tiplerine ve uygulama alanlarına uyarlanması ve uyarlanması olasılığını kolaylaştırır.
Nihai devre de boyut olarak çok kompakt ve uygun maliyetlidir.

Prototipte, donanım ve mikroişlemci aygıt yazılımı, evde veya otomotivde kullanım için akıllı bir LPG gaz alarmı (LPG, Sıvılaştırılmış Petrol Gazı anlamına gelir) uygulamak üzere optimize edilmiştir. Burada uygulanan ana özellikler şunlardır:

 • Maksimum güvenilirlik için tam sensör parametreleri kontrolü
 • En iyi ölçüm doğruluğu için sıcaklık kompanzasyonu
 • Ledli ve akustik göstergeli altı kademeli gaz alarm seviyesi
 • “Bakım” parametrelerinin geçici olmayan bir bellekte saklanması (ATtiny45 dahili Eeprom)
 • Herhangi bir alarm ve arıza olayının kaydı (saklanan tüm veriler RS232 seri arayüzü üzerinden aktarılabilir).

lpg-dedector-lpg-gaz-dedektoru

lpg-sense-schema

Gaz Sensörü modeli TGS2610, bu projede kullanılan sensördür. Bu bileşen, LPG gazlarına (propan ve bütan) karşı yüksek hassasiyete sahipken, alkol buharlarına karşı düşük hassasiyete sahiptir, bu nedenle evsel uygulamalar için idealdir.

Tedarikçi uygulama notunda önerildiği gibi, sensöre duyarlı eleman, havadaki LEL’in %10’u kadar bir gaz konsantrasyonu algıladığında sensörün dahili direncine eşit olan bir dirençle (devremizde R9) harici olarak yüklenecektir ( Alt Patlayıcı Limit). Bu değer, üreticinin üretim partisine bağlı olarak da değişebilir (parti kimliği, bileşen metal kasası üzerinde işaretlenmiştir). Bu nedenle kullanıcı, sensör tanımlama işaretine göre R8 ve R9 direnç değerlerini değiştirmelidir (daha fazla ayrıntı için TGS2610 veri sayfasına bakın).

PB3 (ADC3), dahili 10 bit analogdan dijitale dönüştürücü için ADC tek uçlu giriş (toprak olarak anılır) olarak yapılandırılır ve sensörün gaza duyarlı elemanı ve harici direnç R9 tarafından yapılan direnç bölücüye bağlanır. ADC referansı olarak devre voltaj beslemesi (Vcc) kullanılır. Mikrodenetleyici, gaza duyarlı eleman bütünlüğünü izlemek ve havadaki gaz varlığını ortaya çıkarmak için bu bölücü çıkış voltajını periyodik olarak okuyacaktır.

Tiny Gas Detector Circuit A simple project to build a smart gas alarm fully controlled by the Atmel ATtiny45 chip

Gas sensors are employed in a wide range of applications in the fields of safety, health, instrumentation etc… Common examples are domestic/commercial alarms for explosive or toxic gases or in automotive application, as gas leakage detectors for LPG powered cars and exhausts detectors inside any fuel-powered truck/car. Such sensors, nowadays, are found also in applications involving air quality control systems and pollution monitoring.

This project aims to show how the Atmel AVR ATtiny45, by means of its peripherals such us ADC, timers and internal temperature sensor, fits perfectly this application and it can be employed to replace a lot of external components while adding extra functionalities at a cost comparable to a simple integrated

lpg-gas-sensor-circuit

lpg-gas-sensor-circuit-board

gaz-dedektor-attiny45

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/01/12 Etiketler: , , , ,2 Yorum “LPG Gaz Dedektör ATtiny45

 1. aliali

  Arkadaşlar devreyi yapmak istiyorum,deneyen varmı ,verim nasıl

  CEVAPLA
 2. nötrboynötrboy

  Arkadaşlar devreyi ben bitirme projesi olarak aldım ancak baskı devre konusunda zorlanıyorum. Ayrıca Atmel mikroişlemci ve Figaro LPG sensörü de temini zor elemanlar haberiniz olsun. Elinde devre ile ilgili baskı devre bulunan veya bu konuda bana yardımcı olabilecek arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir