Elektronik Flux Pompası

| Şubat 24, 2020 Tarihinde güncellendi
Elektronik Flux Pompası

Elektronik devre vaya tamir işlerinde lehimleme, sökme işlerini kolaylaştıran Flux için belirli bir oran ve hızda dağıtmanızı sağlayan bir flux sürme, dağıtıcı sistem veya flux pompası projesi.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Şaftın dönüşünü hassas bir şekilde kontrol edilmesi için step motor kullanılıyor. Step motor sürücü için A4988 modül kullanılmış kontrol devresi NE555 zamanlayıcı entegresi üzerine kurulu ayrıca çift 555 entegresi ile farklı zamanlama kullanımı için ek şema paylaşılmış. Ek olarak L293 motor sürücü entegresinin kullanmak içinde devre şeması verilmiş.

R2, trimpot ile sinyalin frekansını ayarlayabilir, böylece motor hızı ayarlanabilir frekans yaklaşık 7 ila 500 Hz arasında değişecektir.

Dönüş yönü DIR pimindeki sinyale bağlıdır artı verirseniz, dağıtıcı piston sola yönde hareket eder eksi verirseniz – tersi. motor yön değişimi kontrolü için S1 Toggle Switch kullanılıyor.

Flux dağıtıcı kontrol devre şeması

schematic-electronic-dispenser-for-flux-and-solder-paste

En büyük zorluk, motor dönerken şırınga pistonunu iten geri çekilebilir bir mekanizma bulmak olmuş hazır bir malzeme bulunamadığı için ankraj cıvatası, çelik boru ve bir dişli çubuktan oluşan bir yapı kurulmuş

Krem Flux lehim pastaları genelde standart tüplerde satılmaktadır, ancak bunların çoğunda pratikte piston yoktur, bu yüzden tıbbi şırıngana kullanılıyor flux dağıtıcı için şırınganın 20 ml’lik bir kısmı kullanılmış.

flux-dagitici-elektromekanik-otomasyon-devresi

Kaynak: cxem.net/master/110.php

Yayım tarihi: 2020/02/23Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir