Enerji Tasarruflu Floresan Lambaya Power Led Sürücü Modülü

| Haziran 19, 2023 Tarihinde güncellendi
Enerji Tasarruflu Floresan Lambaya Power Led Sürücü Modülü

Yazar floresanı bozulan enerji tasarruflu lambanın elektronik güç kartını değerlendirmek için bu ek sürücü kartını yapmış amaç sağlam olan güç kartı ile power led (EDEX-3LA1-E1) çalıştırmak… Bunun için güç kartının trafosuna ek 14 turluk sargı ekliyor zaten bu trafolarda yeterli boşluk var.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Sonrasında sargıdan alınan voltajı doğrultup opamp kontrollü mosfetli (LM393, IRLMK6401) akım sınırlama devresinden geçirip ledi çalıştırıyor..

Benzer bir yöntemi eskiden tv ya da monitör tüplerini için kullanırdım artık şok tutmayınca işe yaradı EHT trafosuna ek sargı yapıp flamana verirdik bazende smps trafosuna ek yapmak gerekirdi basit modülleri çalıştırmak için hey gidi hey…..

fluorescent-energy-saving-lamp-power-led

power-led-energy-saving-lamps-lm393-irlmk6401-ecolight

power-led-driver-circuit-current-limit-power-led-driver-schematic

Devrenin resimlerde gördüğünüz PCB çizimi verilmiş pcb dosyasını sprint layout ile açabilirsiniz ek olarak klasik kondansatör ile voltaj düşürülüp led çalıştırılan devrede var onunda pcb çizimi ve şeması verilmiş..

220v-40-leds-hl-654h245wc-230v

Kullanılamayan bir enerji tasarrufundan bir LED lamba yapmak

Floresan enerji tasarruflu lambaların patlaması yavaş yavaş sona eriyor. İnkar edilemez avantajları olan LED lambalarla değiştirildiler: daha iyi verimlilik, anında başlatma, uzun hizmet ömrü, cıva buharı içermezler ve ampulün içindeki fosfor yandıktan sonra ultraviyole yaymazlar. Tek aksaklık, LED lambaların hala yüksek maliyetidir. Ancak arızalı bir floresan enerji tasarruflu lamba varsa, aşağıdaki yöntemler kullanılarak kolayca bir LED lambaya dönüştürülebilir.

Birkaç yıl önce satın alınan ECOLIGHT enerji tasarruflu lambalar oldukça hızlı bir şekilde arızalanmaya başladı. İlk olarak, bir lambanın ampulündeki filaman yandı, ancak kırılan filamana paralel olarak baskılı devre kartına bir jumper takılarak bu arıza hızla ortadan kaldırıldı. Lamba, kalan bozulmamış filamandan dikkat çekecek kadar iyi tutuştu. Sonra aynı kader ikinci lambanın başına geldi. Onarımdan sonra, yaklaşık altı ay çalıştıktan sonra, kalan filamentler önce bir lambada, bir ay sonra diğerinde yandı. Artık flüoresan lambalarla uğraşmak istemiyordum ve arızalı lambaları LED lambalara dönüştürme fikri doğdu.

İlk lamba 18 W’lık bir güce ve 55 mm çapında oldukça geniş bir gövdeye sahipti; bir diyot köprüsü üzerinden seri olarak ağ ve söndürme balast olarak bir kondansatör kullanmak. Sonuç, aşağıdaki şekilde gösterilen bir devredir:

Parlaklığı 1,5 Cd ve açısı 140° olan toplam 40 adet HL-654H245WC ø4,8 mm LED kullanılmıştır. Devre, tek taraflı folyo cam elyafından yapılmış iki baskılı devre kartı üzerine monte edilmiştir:

İlginç bir şekilde, aynı tipte ve aynı parlaklıkta ticari olarak temin edilebilen sıcak ve soğuk LED’lerin fiyatı 4 kat farklıdır, ancak uygulanan sıcak kızdırma LED’leri (daha pahalı) bile akkor lambaya kıyasla mavimsi bir renk tonuna sahiptir. Üretilen LED lambanın ortaya çıkan maliyetine gelince, aynı sayıda LED’e sahip hazır satın alınmış bir lamba seviyesinde olduğu ortaya çıktı. Doğru, bu bitmiş 220 V lambaların yumuşatma kapasitörlü bir doğrultucuya sahip olup olmadığı bilinmiyor. Büyük olasılıkla hayır, çünkü arka arkaya LED çiftlerini seri olarak bağlamak ve bir balast kondansatörü eklemek daha kolay ve daha ucuzdur. Ve çift frekanslı lambanın kendisi için yanıp sönmesine izin verin, çünkü Çinli üretici tüketicinin görüşünü umursamıyor.

Böylesine güçlü bir LED’e güç sağlamak için 700mA’ya kadar bir akım elde etmek için, yanmış bir flüoresan lambada mevcut bir dönüştürücünün kullanılmasına karar verildi. Böyle bir dönüştürücü, lamba ampulünün tüm bağlantı uçlarını kapatarak ve kart üzerindeki indüktöre ek bir sargı sararak, minimum maliyetle bir güç kaynağına dönüştürülebilir. Aslında lambadan hazır bir elektronik transformatör elde edilir, sadece LED’e güç sağlamak için stabilize bir akım sağlamak gerekir.

Elektronik transformatöre çevirmek için ampülün lehimini sökmek, kartın 2 ve 4 nolu noktalarını birbirine kapatmak ve L2 bobinine ek bir sargı sarmak yeterlidir. Ek sargıya filtreli bir doğrultucu bağlanır.

Akımı LED üzerinden stabilize etmek için, [1]’de önerilen yöntem başlangıçta test edildi. Özü, kontrol transformatörü T1 üzerine bir sargı sarmak ve çıkış voltajı (akım) aşıldığında dönüştürücünün salınımlarını bozmak için alan etkili transistörleri açarak şönt yapmaktır. Ancak, bundan iyi bir şey çıkmadı. Yukarıdaki devrenin çalışmasının analizinin gösterdiği gibi, dönüştürücünün salınımlarını eski haline getirmek için C3 kondansatörünü DB3 dinistorunun (30 V) kırılma voltajına şarj etmek yaklaşık 3 ms sürer.

T1’deki ek sargının çok kısa şöntünde bile, konvertörün yeniden başlama süresi yaklaşık 3 ms idi. Sonuç olarak, dönüştürücünün kontrol karakteristiği eksiktir.Sabit voltaj yerine doğrultucu filtresinin çıkışında (indüktörün ek güç sargısından) çıkış voltajını örneğin% 90 … 95’e sadece “biraz” düşürmeye çalışırken , kısa pozitif darbeler 3 ms’lik nispeten uzun düşüşlerle hemen ortaya çıktı. onlar. kontrol limitleri, dönüştürücü çalışmasının yalnızca ilk küçük bölümünde mümkündü.

Ek bir devre, yaygın bir ucuz eleman bazında özel mikro devreler kullanılmadan monte edilmiş bir anahtarlama akımı dengeleyicidir. Lamba indüktörüne, voltajı C1, C3 filtre kapasitörleri ile VD1 … VD4 diyot köprüsüne beslenen ek bir sargı sarılır. Bir köprü devresinin kullanılması, sınırlı alan nedeniyle L2 endüktansında ortadan bir dokunuşla iki kat daha fazla dönüş sarmanın zorluğundan kaynaklanır.

DA1 çipinde, DA2 karşılaştırıcısına ve dirençli referans voltaj sürücüsü R5, R6’ya güç sağlamak için +2,5 V voltaj regülatörü yapılır. 0,1 ohm dirençli direnç R7, akım sensörü görevi görür. VT1, VT2 transistörlerine bir güç anahtarı monte edilmiştir. İlk durumda, güç uygulandığında, HL1 LED’inden akım henüz akmamışken, karşılaştırıcı DA2’nin çıkışı yüksektir, VT1 kapalıdır ve R4 üzerinden VT2 açıktır. L1 indüktörü aracılığıyla yüke artan bir akım akar. Karşılaştırıcı DA2’nin evirici girişinde referans voltajı aşıldığında, DA2 çıkışta düşük seviyeli bir duruma geçer.VT1 aniden açılır ve s-ve VT2’den geçişi şöntler, ikincisini kapatır ve VD5, L1, C4, C5, HL1, R7 devresinde kendi kendine endüksiyon akımına neden olur. DA2 karşılaştırıcısının evirici girişindeki voltajı C4, C5 olarak düşürdükten sonra, ikincisi çıkışta tekrar yüksek seviyeli bir duruma geçer. VT1 kapanır, VT2 açılır ve tüm süreç tekrar eder. 7 V giriş voltajındaki salınım frekansı 50 … 70 kHz’dir. Anahtarlama akımı stabilizatörünün ölçülen verimliliği %86 idi.

LED’den geçen akımın değeri, daha yumuşak bir çalışma ve daha az ısınma için 0,6 A’ya eşit olarak seçilir.

Enerji tasarruflu lamba dönüştürme prosedürü

Lamba mahfazası düz bir tornavida ile açılır (mandallarla sabitleme). Şişenin üst kısmı dikkatlice atılır ( Dikkat! Şişedeki cıva buharı! Şişe hasar görmüşse, çevredeki nesnelere potasyum permanganat çözeltisi ile temas ettirilmesi gerekir ). Kondansatör C5 karttan çıkarılabilir, çünkü. işe karışmıyor. Tahtadaki 2 ve 4 noktaları kısa devre yaptı. L2 indüktörü lehimlenir ve MGTF-0.1 teli ile 14 turluk ek bir sargı sarılır (neredeyse boşluk tamamen dolana kadar). İyi galvanik izolasyon için MGTF kullanmak daha iyidir.

Gaz kelebeği yerine lehimlenmiştir. C3 elektrolitini bir ESR ölçer ile kontrol etmekten zarar gelmez. Mümkünse, 4,7 … 10 mikrofarad x 400 V (105 °C) kapasiteli yenisiyle değiştirmek daha iyidir. Bu, dönüştürücü çıkışındaki 100 Hz dalgalanmayı azaltacaktır.

İndüktör L1’in üretimi için 100 μH için hazır bir DP2-0.1 kullanıldı. Ondan bir bıçakla düzenli bir sargı çıkarıldı ve yenisi, 3 kat halinde çekirdeğin tüm uzunluğu boyunca eşit şekilde ø0,3 mm PEV2 teli ile sarıldı. Jikle endüktansı 51uH. 47 μH endüktans ve en az 1,5 … 2 A akım ile uygun boyutlarda satın alınmış bir bobin de kullanabilirsiniz.

VT2 IRLML6401 transistörünü bir IRLML6402 ile değiştirmeyi deneyebilirsiniz. VD1 … VD4 SS14 diyotları, en az 1A akım ve 30 … 40V ters voltaj için derecelendirilmiş herhangi bir uygun SMD Schottky diyotla değiştirilebilir, örneğin SM5818, SM5819. Diyot VD5 SS24 (2A, 40V) SS22, 10BQ015 veya benzeri ile değiştirin.
Yukarıda bahsedildiği gibi, LED, daha büyük bir radyatöre monte edilen hazır bir “STAR” radyatöre lehimlenmiştir. Bu durumda, eski bir anakarttan bir soğutucu kullanıldı. Sabitlemenin kesme “kulakları” ile boyutları 37,5 x 37,5 x 6 mm’dir. Ek radyatör, 3 M3x15 raftaki bir panoya takılır. Kartın kendisi, birkaç tur elektrik bandı ile lamba muhafazasının üstüne tutturulmuştur. Standart ve ek levhalar arasında, örneğin folyo olmayan cam elyafından kesilmiş bir yalıtım contası döşenmesi gerekir.

Seri bağlı bir ampermetre ile 5 … 6 Ohm dirençli 5 watt’lık bir direnç şeklinde bir yük ile değiştirilmiş lambanın ilk kez açılması arzu edilir. Geleneksel bir 40 … 60 W akkor ampul ile lambayı 220 V’luk bir ağa açmak daha güvenlidir. Normal çalışmada spirali parlamamalıdır. VD5 katodunda 50 … 70 kHz frekanslı dikdörtgen darbeler bulunmalıdır. C3’teki voltaj 5 … 8 V, yükteki akım 0,6 A olmalıdır. Daha kesin olarak, akım değeri R5 direncinin direnci seçilerek ayarlanabilir. Bundan sonra LED’i bağlayabilirsiniz.

Sübjektif olarak, bu şekilde değiştirilen lambanın parlaklığı 30 W’lık bir akkor lambaya karşılık gelir. Ton sıcak, ancak akkor lambaya kıyasla biraz daha soğuk. Ölçülen güç tüketimi 3,3 W idi:

DİKKAT Devreler yüksek voltaj ile çalışmaktadır dikkatli olun kondansatör bağlantılarına dikkat edin + – kutupları ters bağlarsanız yüksek voltajda büyük patlamalar olabilir devreyi çalıştırmadan önce Sigortalı Elektrik Hattı,koruyucu gözlük kullanın

Kaynak: radiokot.ru/lab/hardwork/69/

enerji-tasarruflu-floresan-lambaya-power-led-surucu-modulu

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2013/03/02 Etiketler: , , ,2 Yorum “Enerji Tasarruflu Floresan Lambaya Power Led Sürücü Modülü

 1. DarlingtonDarlington

  Çok güzel bir değerlendirme yapmışsınız sn.gevv;elinize sağlık diyerek sizi ayrıca tebrik ediyorum.Benim cfl(Compact flüoresan light) lambalarla ilgili başka bir değerlendirme şeklim uzun süredir de vardır,o da şudur:Elektronik balast devresi sağlam kalanları veya flüoresanı sağlam kalanları,ayni grupta yedek olarak stokta bekletip,bu tür flüoresan veya sürücü balast devresi bozulanları,elimdeki sağlam olan parçalarla lehimleyerek(Takas)etmektir.Zaten bunu yapmazsanız veya yapmaya da üşenirseniz,cfl ile tam tasarruf sağlayacağım derken,aniden sürpriz olan çabuk bozulmalarla,daha fazla tasarruf lamba parasını,aslında elde edeeceğiniz elektrik tasarrufu(Enerji) karşılığından çok daha fazla olarak da ödemiş olursunuz,yani tasarrufun bir önemi de kalmamış olur.Çünkü üzerlerinde yazan ömür-saat kavramı,bildiğiniz gibi,günde 3 saat üzerinden hesaplanıyor ve hemen satın aldığınız günün ertesinde bozulmama garantileri(Çalışma şartlarına da direk bağlı olarak)ne yazık ki yok.Ama sizin yaptığınız bu değerlendirmedeki gibi,ek devrelerle veya benim kendi bahsettiğim türden basit yöntemle,gereksiz lamba giderleri iyice azaltılmış,belirli bir seviyede tutulabilmiş olur.Yeşil renkli olan led soğutucu, yanılmıyorsam anakartların kuzey köprüsünde yer alan chipsete bağlı olan pasif bir soğutucudur.Kolay gelsin.Saygılarımla.

  CEVAPLA
 2. DarlingtonDarlington

  Az önce başka bir değerlendirme denemesi yaptım sn. gevv,neticesini de ayrıca size bildiriyorum.Çünkü çok başarılı bir eşleştirme gerçekleşmiştir.Flüoresanı bozulan 20 watt.lık bir tasarruf lambasının sağlam kalan balastını(Flüoresanın bir tarafı omaj gösterdi yani sağlamdı,diğer taraftaki flamanı ise yanmıştı,omajı yoktu),daha önceden balastı yanan energy saver(25 watt’lık) simit flüoresan tipte bir tasarruf lambasına bağladığımda,arada 5 watt.lık bir güç farkı bulunmasına rağmen,devre sanki orijinal balastlıymış gibi çalışarak ışık verdi.Her iki “A” enerji sınıfındaki tasarruflu lambanın da marka ve teknik detaylarını ayrıca aşağıda size yazıyorum;

  Marka:Scarlet,enerji tasarruflu lamba,20 watt=100 watt=1130 lümen,TEL-950,6000 saat,2700 K(Renk sıcaklığı),sodyum sarısı

  Marka:Phılıps,Energy saver,cırcular(Yuvarlak),25 watt=150 watt=1800 lümen,WW 827,6000 saat,2700 K,sodyum sarısı

  Lümen ve güç olarak da ayrıca bariz farklar bulunmasına rağmen her iki tasarruf lambasından düşük güçte olanının balastı diğerini yakmada başarılı olabilmiştir.Kolay gelsin.Saygılarımla.

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir