Led Sürücü Devresi

| Haziran 26, 2023 Tarihinde güncellendi
Led Sürücü Devresi

Uzun zamandır 350ma Luxeon Led sürücü devresi yazısında ki şemayı uygulamak istiyordum. Şemada gözüken BD911 ve kocaman bobinler bana biraz abartılı gelmişti. Şemayı modifiye edebilirsem daha mütevazi bir şeyler olur diye düşündüm. Öncelikle transistörler BC337 veya muadili olarak seçildi. R1 ve R2 820 ohm dan 1K ohm a çıktı.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Bobinleri direnç tipi seçerek şansımızı denedik ve yeterli akımı aldık gibi. Hatta iki adet aynı değerde direnç tipi bobini paralel bağlayarak daha fazla akım elde etmek mümkün.

Led Sürücü Devre Şeması

led-350ma-led-surucu-devresi

Elimde 150uH vardı ben onları kullandım. Elinizde 50 – 100uH gibi değrelerde eleman varsa denemekten çekinmeyin. D1 ve D2 yerine bulunması bulunması çok daha kolay olan 1N4148 ler seçildi.BAT49 gibi schottky diyot değillerse de hızlı diyot sayılırlar.

R3 yerine 1,2 ohm denedim ama 1 – 1,5 ohm denenebilir kullanılacak led in akım çekme eğilimine göre. Kondansatörleri de yine 100 – 220uF civarına indirdim. Yaptığım denemelerde 1W lık power led doğru düzgün uzun süre yanmadı doğal olarak.

led-surucu-devresi-350ma-pcb-board

led-surucu-devresi-smd-led-driver-circuit

led-surucu-devresi-smd-led-driver-circuit-3

led-surucu-devresi-smd-led-driver-circuit-4

Bu haliyle devrenin nefesi pek yetmedi fakat bobinlerin akım kabiliyetini bir tık artırabilirsek ve transistörleri BD135 gibi biraz daha güçlü bir tip seçersek bir şeyler olabilir.

Daha çok yarım watt lık smd tip ledleri yakabilsin diye düşünmüştüm en başından ve istediğimde oldu. Videoda, Solda görülen ölçü aletinde giriş gerilimi, sağda görülen ölçü aletinde ise LED üzerindeki gerilim gözüküyor.

Led Sürücü Devresi Test Videosu

Led Sürücü devresine ait PCB çizim dosyaları;

led-surucu-devresi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2020/09/09 Etiketler: , , ,6 Yorum “Led Sürücü Devresi

 1. seronseron

  Merhabalar elinize sağlık. Ben de daha geçen gün bu devreyi el feneri yapmayı kolaylaştırmak açısında dairesel plakaya çizmekle uğraşıyordum. Birkaç noktada uyarmak istiyorum. Devrenin orjinaline sadık kaldığınız takdirde sıkıntı yaşamazsınız. Çünkü o devrede dikkat edilecek şeylerden en önemlisi transistör güçleri ve frekans uyumlulukları(bildiğim kadarıyla söylüyorum). İkincisi bobinleri de kondansatör tip ve daha güçlü seçmelisiniz. 4148 ile BAT49’u da kıyas edecek kadar tecrübeli değilim ama bunu şuna benzetebiliriz, bir zamanlar RF tansistörlerle yapılan FM vericiler daha kaliteli oluyordu. Şimdi piyasada bulunamamaya başlayınca muadil transistörler kullanıcıların hevesini kırdı. BAT49’ların durumunu da buna benzetiyorum. En azından aynısı olmasa da DO-41 kılıf güçlü bir şotki kullanır ve diğer unsurlara dikkat ederseniz 1W LED’i uçura uçura yakar o devre. Çünkü bununla ilgili olarak bildiğimiz joule thief devresi ile bir power LED’i gayet tatminkar şekilde yaktım. O bunu yapabiliyorsa elinizdeki devre daha iyi iş çıkartır.
  İyi çalışmalar.

  CEVAPLA
 2. NazmiNazmi

  LED’ler genelde akım kontrolü yapılarak sürülür ama bu devrenin akım regülasyonu yok. step-up converterden başka bişey değil bu. pil şarj durumuna göre ledin parlaklığı değişir.
  bence iyi bir power led sürücü yapmak istiyorsanız PT4115 entegresini kullanınız.
  birde, power ledler max akımda çalışırken çok iyi soğutulması gerekir aksi halde zarar görür.

  CEVAPLA
  1. KapibaraKapibara

   Aynen dediğiniz gibi, led’e seri bağlı dirençten başka hiç bir koruması yok, sadece dc to dc converter.
   Uygun besleme gerilim ile örneğin iki adet nimh pil veya az biraz kullanılmış iki adet alkaline pil sorunsuz çalışıyor.
   Besleme gerilimini 2,4V – 2,8 gibi düşürdünüz mü 150mA civarı düşük maliyete iş görüyor.

   CEVAPLA
  2. KapibaraKapibara

   Sonuç olarak pcb hariç parçalar neredeyse teki bir BD911 parasına temin edildi.

   CEVAPLA
 3. BilginBilgin

  Güzel bir proje. Sormak istediğim şey hangi çizim proğramını kullanıyorsunuz.

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   @Kapibara hocam PCB çizimi için alışılmışın dışında Coreldraw programını kullanıyor.

   CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir