Elektrik Tesisat Hesapları Proje Hazırlama Esasları Aydınlatma,Toplakmala, Kompanzasyon

| Haziran 17, 2023 Tarihinde güncellendi
Elektrik Tesisat Hesapları Proje Hazırlama Esasları Aydınlatma,Toplakmala, Kompanzasyon

Proje Hazırlama Yönetmeliği ve getirdiği yenilikler, Öneri raporu hakkında kısa açıklama, Ön proje hakkında kısa açıklama, Güç belirlenmesi ve eşzamanlı güç, Varsa yedek güç ihtiyacının belirlenmesi, Toprak özdirencinin tesbiti, Topraklama sisteminin belirlenmesi.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Kesin proje: Enerji bölümü hesapları, Aydınlatma, Kesit seçimi, Gerilim düşümü, Topraklama direncinin hesabı
En büyük ve en küçük kısadevre akımlarının hesabı, Dokunma gerilimi kontrolu ve koruma cihazlarının açma kontrolu, Harmonik miktarı hesabı ve kesitlerin harmoniklere göre kontrolu, Kompanzasyon, Yedek güç hesabının kontrolu, Yangın ihbar – alarm, Acil çıkış işaretleme – Acil aydınlatma, Giriş kontrol – Koruma, Seslendirme

elektrik-ic-tesisat-hesaplari-artik-akimi-anahtari
elektrik tesisat hesap aydınlatma hesap toplakmala kompanzasyon elektrik proje hazırlama
elektrik-tesisat-hesaplari-karuma-hatlari-sema

Elektrik tesisleri projeleri: Elektrik tesislerinin yapılış şeklini gösteren ve her türlü ana ve yardımcı donanımın miktarının belirlenebildiği çizim, hesap ve şartnamelerden oluşur. Etüt-öneri raporu: Genel olarak, hazırlanacak projenin esaslarına ilişkin açıklamaları, bu esasların kabulü için zorunlu nedenlerle, teknik ve ekonomik hesapları gösteren rapordur.

Ön proje: Tesisin hangi gereçlerle ve nasıl yapılacağını gösteren açıklama, şema, plan ve resimlerle, bunların düzenlenmesine dayanak olan hesap ve raporlardan oluşan projedir.

Kesin proje: Ön projede belirtilen tesis gereçleri ve kabul edilmiş ilkelere uygun nitelikteki ayrıntılı açıklama, şema, plan ve resimlerle bunların düzenlenmesine dayanak olan teknik özellikler, hesap, keşif (metraj listesi) ve
şartnamelerden oluşur.

tn-sistem-sebeke-kisa-devresi-elektrik-ic-tesisat-hesaplari

Uygulama projesi (Yapım çizimleri ve hesapları): Tesisin yapımına başlanmadan önce, onaylanmış kesin projesine göre, imalatçı firmaların seçilen cihazlarının tip ve ölçüleri kullanılarak elektrik işleri yüklenicisi tarafından hazırlanacak çizimlerdir.

Son durum projesi (Yapıldı projesi): Uygulama aşamasında, varsa yapılan değişikliklerin işlendiği elektrik işleri yüklenicisi tarafından hazırlanacak, tesisin geçici kabule esas son (gerçek) durumunu gösteren projedir.

Bu Yönetmelikte yer alan kesin proje ve son durum projesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı veya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının ya da yasaların yetkili kıldığı kuruluşların onayından sonra geçerlidir. Projenin onayına yetkili kılınmış kuruluş dilerse bunların dışındaki projeleri de ister. Diğer proje aşamaları işveren ile proje müellifi arasındaki sözleşme ile geçerlilik kazanır.

TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI Y.Müh.İsa İlisu İ.T.Ü.Elektrik-Elektronik Fakültesi Emekli Öğretim Görevlisi – Emeği geçen hazırlayan kişilere teşekkürler

Yukarıda özetler verildi dökümanın tamamı:

elektrik-ic-tesisat-hesaplari-proje-hazirlama-esaslari

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2012/12/01 Etiketler: , , , ,1 Yorum “Elektrik Tesisat Hesapları Proje Hazırlama Esasları Aydınlatma,Toplakmala, Kompanzasyon

  1. receprecep

    güzel çalışma Y.Müh.İsa İlisu ya ve paylaşım için teşekkürler

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir