DC Motorlar için Yumuşak Başlatma Devresi

| Haziran 25, 2023 Tarihinde güncellendi
DC Motorlar için Yumuşak Başlatma Devresi

DC motorları, birçok belirgin avantaja ek olarak, bazı dezavantajlara sahiptir. Bunlardan biri, güç kaynağını aşırı yükleyebilen normal çalışma sırasında tüketilen akıma kıyasla başlatma sırasında çok daha yüksek bir akım tüketimidir.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Yumuşak başlatma ” sisteminin şematik diyagramı şekilde gösterilmiştir. 555 zamanlayıcı tipik multivibratör uygulamasında çalışır ve yaklaşık 2.2 kHz frekanslı ve yaklaşık% 85 dolumla kare dalga üretir. R3 direnci ve C5 kondansatörü 100NF’den oluşur

Bu sinyal LM311 karşılaştırıcısının evirmeyen girişine gider. Ters çevirme girişine yaklaşık 4,5 V voltaj veren bir voltaj bölücü bağlanır. C6 22UF kapasitör, güç açıldığında voltajın neredeyse güç kaynağına (78L09 9 V) eşit olduğu anlamına gelir, ardından yavaşça nominal değere düşer.

İnvertör girişindeki azalan voltaj ve invertör olmayan girişteki üçgen dalga formu “karşılaştırılarak”, sıfırdan% 100’e kadar dolgulu dikdörtgen bir sinyal elde edilir.

Şarj kondansatörü dolgunun belirlenmesinde kilit bir rol oynar. Güç verilmesinden 7 saniye sonra doldurma %100’dür ve N kanallı MOSFET IRF3205 transistörü ietime geçer.

Devre, tek taraflı 23 mm × 50 mm baskılı devre kartı üzerine monte edilmiştir. T1 transistörü ve D2 transil hariç tüm bileşenler yüzeye monte edilmiştir. Transistöre küçük bir soğutucu monte edilmesi tavsiye edilir. besleme gerilimi; 12… 35 V arası güç tüketimi yaklaşık. 10 mA.

Yüksek güçlü mosfet kullanılarak daha güçlü motor, lamba vb. için kullanılabilir.

dc-motor-soft-start-yumusak-baslatici-devre

Yumuşak Başlatma Devre Şeması

dc-motor-yumusak-baslatma-devre-semasi

srcb2

dc-motorlar-icin-yumusak-baslatma-devresi

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2020/02/05 Etiketler:1 Yorum “DC Motorlar için Yumuşak Başlatma Devresi

  1. cemcem

    merhaba
    DC MOTORLAR İÇİN YUMUŞAK BAŞLATMA DEVRESİ nasıl temin edebilirim

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir