Çok Bölgeli IR Mesafe Sensörü CD4011 TSOP1838

| Haziran 12, 2023 Tarihinde güncellendi
Çok Bölgeli IR Mesafe Sensörü CD4011 TSOP1838

Çok Bölgeli IR Mesafe Sensör devresi cd4011 (2 girişli 4x NAND ) entegresi üzerine kurulu devre üzerindeki 1k trimpot ile hassasiyet ayarlanabilir. Çeşitli robot, alarm projeleri ya da farklı uygulamalarda kullanılabilecek basit kullanışlı bir devre ayrıca proteus şeması ve ares baskı devreside bulunuyor.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Yapılan devreye ait resimler;

ir-proximity-sensor-mobile-robot-project-pinging-infrared-light-detecting-reflection

Çok bölgeli IR yakınlık sensörü

Bu tür bir sensör, bir mobil robot projesi için gereklidir; Kızılötesi ışığa ping atarak ve yansımayı algılayarak engellerden kaçınmak veya duvarları takip etmek için kullanılabilir.

Sensör üç bölgeyi algılayabilir, birincisi sol IR Ledinin yansımasıdır, ikincisi sağ IR ledinin yansımasıdır ve üçüncüsü her iki Ledin yansımasıdır. Sensörde 2 adet güç kaynağı, 2 adet kanal seçimi ve bir adet çıkış olmak üzere 5 pin bulunur.

U1A ve U1B’den oluşan devre 38 kHz’lik bir osilatörün rolünü oynar. Çıkış, yalnızca “Aktif sol” veya “aktif sağ” satırları tarafından seçildikleri takdirde iki kızılötesi Ledi süren U1C ve U1D tarafından oluşturulan iki NAND geçidini besler.
Yansıyan kızılötesi ışık TSOP1838 IR sensörü tarafından algılandığında çıkışı düşer ve seçilen kanala göre D1 veya D2 Ledleri yanar.

Kullanıcı, sol, sağ veya ön engelleri algılamak için sol, sağ veya her iki kanalı seçebilir. RV1 potansiyometresi, IR Ledlerinin akımını ve dolayısıyla algılama mesafesini azaltır. Ortam ışığı gürültüsünü en aza indirmek için IR Ledleri ve IR sensörü siyah kapaklarla kapatılmalıdır.

Kaynak: nabilkarami.com/projects.php?show=project&id=3

Proteus simülasyon ve ares PCB dosyası;

cok-bolgeli-ir-mesafe-sensoru-cd4011-tsop1838

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2012/03/22 Etiketler: , , ,6 Yorum “Çok Bölgeli IR Mesafe Sensörü CD4011 TSOP1838

 1. TacettinTacettin

  Paylaşımınız için teşekkürler.
  Bu sitedeki paylaşımlardan çok memnunuz.
  Site yapımcılarına ve yazarlarına müteşekkiriz.
  Başarılarının devamını dilerim.
  Bir çok devre yeni araştırmalarımızda bizlere yardımcı olmaktadır.

  CEVAPLA
 2. haydarhaydar

  burada kullanılan parçalar hakkında bilgi alabilirmiyim

  CEVAPLA
 3. mehmetmehmet

  bu başarılı çalışma için sizi tebrik ederim gerçketen çok başarılı bir deney olmuş. Ama size bi konu hakkında danışmak istiyorum. Bu mesafe ölçer devresinin maksimum menzili ne kadar öğrenmek istiyorum çünkü bu devreyi yapacağım ama hoca 10m den mesafeyi ölçmesini istiyor bunu nasıl uzun menzilli nasıl mesafe ölçerim bilmek istiyorum

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir