Çin Malı Üniversal Şarj Cihazı Şeması

| Ağustos 8, 2013 Tarihinde güncellendi
Çin Malı Üniversal Şarj Cihazı Şeması

Yıllar önce piyasaya sürülen (ilk tahtakale de görmüştüm) basit ama çok kullanışlı şarj cihazı.. genelde örümcek şarj ya da böcek şarj olarak bilinir 🙂 gücü düşüktür uzun sürede şarj eder ama mekanik tasarımı değişik boyutlarda cep telefonu, fotoğraf makinesi vb. bir çok cihazın pilini yerleştirip şarj edecek şekilde tasarlanmış. Şarj devresi LM358 op amp üzerine kurulu

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Devre şeması;

cim-mali-universal-sarj-cihazi-semasi

Aynı devrenin yüksek çözünürlükde ki şeması ve benzer bir şema daha;

orumcek-sarj

Kullanımı;

Şarj edilecek pil cihazın kıskaç sistemini açarak yerleştirilir.

Ardından kıskaçlar pilin (+) ve (-) kutuplarına oturacak şekilde ayarlanır .

Ardından “TEST” butonuna basılır. (şemada K1 TE Butonu)

Adaptörü prize takar takmaz “PW” ledi sönük kırmızı olarak sabit yanacaktır, “CH” ledi ise yeşil olarak yanıp sönmeye başlar.

Bu pilin şarj edilmeye başlanıldığının göstergesidir.

Eğer “CH” yazılı led yanmazsa pilinizin kutuplarını yanlış bağlamışsınızdır “CO” yazılı butona basarak cihazın şarj kutuplarını otomatik olarak değiştirmesini sağlayabilirsiniz.

Şarj işlemi sona erdiği ve bataryanız dolduğu an “PW” ledi parlak kırmızı olarak sabit yanmaya başlar.

cin-mali-her-turlu-bataryayi-sarj-eden-sarj-aleti

Yayım tarihi: 2013/08/08 Etiketler: , , ,7 Yorum “Çin Malı Üniversal Şarj Cihazı Şeması

 1. DarlingtonDarlington

  Çok fonksiyonlu bir İngiliz çakısına da benzettim bu üniversal şarj cihazının fonksiyonlarını tam olarak bakınca.Pnp tipindeki S8550 transistörü de şarj akımının(Amperinin) transistörün fazla ısınmadan yüksek olmasını sağlıyor sanırım.Çünkü datasheet’inde düşük sinyalle,düşük voltajda yüksek çıkış akımı karekteristik özelliği şeklinde bu belirtilmiş.

  CEVAPLA
 2. UfukUfuk

  İyi günler. L200 entegresiyle 5 Volt / 500 mA bi devre buldum ve isiste çizdim. pek aktif olmasamda ilgileniyorum elektronikle.
  benim sıkıntım li ion pilin uçlarındaki gerilim farkı 4.2 Volta çıkınca devrenin tum akımını kesmek istiyorum. Ustalar sizce bu mümkün mü ?

  CEVAPLA
  1. Adem EsenAdem Esen

   4.2 volt zener kullan ters polarlamayı unutma yoksa pili uçurursun almazdan önce datasheet ine bak kod numarası ile iste bilmiyorlar kafadan veriyorlar sonra günlerce uğraşıp duruyorsun niye olmadı diye

   CEVAPLA
 3. SenolSenol

  Aynısı bende var satın almıştım şarj aleti çalışmayınca 🙂 her türlü bataryayı sarj ediyor gerçekten .

  CEVAPLA
 4. salihsalih

  herkese hayırlı günler hayırlı işler….bende bu altten var ..Yalnız sıkıntılı…led şarj eder gibi yanıp sönüyor fakat iki gündür halâ doldu diye yeşil ışık yanmadı…sizce sıkıntı hangi parçadadır…cevaplarsanız çok sevinirim

  CEVAPLA
 5. Ufuk G.Ufuk G.

  Merhaba usta bi sorum olacak yanıtlarsanız sevinirim.

  Bu universal şarj aletlerinin malesef şarj süresi uzun. Bu süreyi kısaltmak örn.; telefonu kısa sürede şarj eden bir cep telefonu şarj aletini bu aletlere entegre edebilir miyiz?

  Aklımda olan şey süreyi kısaltmak bu mümkün müdür? Ya da başka bir yöntem varsa ne yapabilirim.

  Elektrik ve elektronik bilgim sıfır diyebilirim sadece lehim yapabilirim : )

  CEVAPLA
 6. mXmmXm

  bende bundan kullanıyorum ama son zamanlarda garip davranıyor 🙂 ben bataryanın bağlandığı uçlardan kablo çekip timsah klip bağladım o şekil pil şarj ediyordum ama ne hikmetse adaptörün + ve – uçları yer değiştiriyor.bende şu CO tuşu yok ve pili ters bağlasam bile yeşil ışık yanıp sönüyor 🙂 adaptörü prize çıkar-tak yapınca kutuplar bazen sabit kalsada zaman zaman yer değiştirmeye devam ediyorlar 😀 adaptörü kullanmıyorum ama bu nasıl oluyor onu da merak ediyorum 🙂

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir