BH1415 FM Verici Çıkışını Yükseltmek RF Amplifikatör 2N5770 MRF515

| Haziran 15, 2023 Tarihinde güncellendi
BH1415 FM Verici Çıkışını Yükseltmek RF Amplifikatör 2N5770 MRF515

BH1415F stereo FM verici entegresi üzerine kurulu bir FM verici cihazının çıkışını güçlendrmek için yapılmış bir devre..FM vericide kullanılan RF amplifikatör devresi 2N5770 (yerine NTE108 ya da diğer karşılıkları) MRF515 (2N5943 ya da NTE77) transistörleri üzerine kurulu 12v güç kaynağı ile çalışıyor. Yazar RF amplifikatör modifiyesi ile 10 metre vericiyi gücünü yaklaşık 5 kilometreye çıkartmış

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

bh1415f-circuit-rf-amplfier-fm-stereo-transmitter

the-fcc-says-only-150uvmeter-at-10-meters-is-allowed

Her zaman MP3’lerimi veya her neyse onu çalmak için kaliteli bir FM vericisi arıyorum ve Belkin tunecast 2 ile karşılaştım. büyük bir radyo istasyonu sesi. Soru, pil ömrü ne durumda ve ne kadar uzağa iletecek?

10 saate kadar sürdüğünü iddia ediyorlar, bu yüzden yeni bir AAA pil seti takarken akım yaklaşık 100 miliamper okuyor, sonra piller boşaldıkça 200 miliampere kadar çıkıyor ve sonra kesiliyor. Bunun nedeni voltajın yükseltilmesi ve ünite içinde 4,5 Volt’a ayarlanmasıdır. Bu, piller bitene kadar sabit performans sağlar ancak AAA piller oldukça küçüktür ve içlerinde bu kadar enerji olduğunu düşünmüyorum. Bunu doğrulamak isteyen var mı? Daha büyük AA ve hatta D piller çok daha iyi çalışır.

Diğer bir kötü şey ise, kapalıyken 1,5 miliamperlik sürekli akım boşalması, yaklaşık 3 hafta içinde depoda bırakılırsa pilleri boşaltacaktır. Tamamen boşalırlar ve sonunda sızıntı yapar ve üniteyi mahvederler. Birkaç gün de olsa kullanılmadığında pilleri çıkarmalısınız. Böyle bir kusurla pilleri koyacak yeri olmayabilir. Bu web sayfasına baktığınızı bildiğim için, Belkin’deki sizler taşınabilir cihazlarda enerji tasarrufu yapmanın daha iyi yollarını bulmanız gerekiyor.

Otomotiv kullanımı için DC girişi 12V 200ma, toplam 2,4 watt olarak işaretlenmiş harici bir güç girişi vardır. Yalan mı söylüyorlar? Bir dizel jeneratöre tam olarak ihtiyacınız olmayacak, ancak Intel Centrino dizüstü bilgisayarınızın pil paketi yeterince büyük olmayabilir. Bir değişken DC güç kaynağının bir metre ile bağlanması, herhangi bir voltajda yalnızca 41mA olduğunu gösterir. Ünite üzerinde işaretlendiği gibi 200 değil. DC girişi, doğrudan içerideki 5V’luk bir regülatöre gittiği için 7 ila 14 volt arasında olabilir. Herhangi bir harici düzenlemeye gerek yoktur, bu nedenle AC gücüyle çalıştırılıyorsa 9 V 200ma’lık düzensiz bir duvar trafosu en iyi sonucu verir. 12V için derecelendirilmiş bir tane kullanmayın çünkü tam olarak yüklenmediğinde voltajda 5V regülatörün derecesini aşabilecek bir artış olur. Örneğin, eski bir telsiz telefon adaptörü genellikle 9V’dur ve uygun uç takılırsa mükemmel şekilde çalışır.

Sinyal gücü biraz eksik ve sadece 30 fit uzakta bile solma ve statik veriyor. Sinyal neden birime bu kadar yakın? FCC, 10 metrede yalnızca 150uV/metreye izin verildiğini söylüyor, bu yüzden bunun FCC sertifikalı olamayacağından ve ülke çapındaki perakende satış noktalarında satılamayacağından daha fazla güç olduğunu tahmin ediyorum.

Tunecast’in daha eski gri renkli sürümleri, güç kesildiğinde bellek ayarlarını kaybeder ve 88.1 Mhz’e sıfırlanır. Kapattıktan sonra bir sabit sürücü konektöründen güç aldığında bu çalışmaz. Her zaman takılı olan kendi AC adaptörüne ihtiyacı olacaktır. Yeni beyaz olanlar sabittir.

Bazı iyi şeyler, faz kilitli döngü, iyi ses ve pil ihtiyacını ortadan kaldıran 12 V girişidir. Hepsinden iyisi, daha iyi alım için Belkin tunecast 2’nin aralığını genişletmek, yapımı kolay bir harici RF amplifikatörü ekleyerek mümkündür.

Mod Hakkında:

Aşağıdakiler yalnızca eğitim amaçlı teorik bir alıştırmadır ve daha iyi alım elde etmek için tunecast çıkış gücünü artırmaya yönelik kesin bir çözüm değildir. Satışa sunulamaz. Bu modun gerçekleştirilmesi cihaza zarar verebilir ve FCC sertifikasını geçersiz kılabilir. Ortaya çıkan herhangi bir FCC ihlali veya hasarın riski size aittir. Böyle bir proje için gerekli teknik uzmanlığa ve lehimleme becerilerine sahip değilseniz bu mod denenmemelidir. ESD güvenli yüzey montajlı bir lehimleme istasyonu ve mikroskop gereklidir.

Yapılacak ilk şey, içinde ne olduğunu görmek için üniteyi sökmek ve ardından bazı ölçümler yapmaktır.

The FCC says only 150uV/meter at 10 meters is allowed so I’m guessing any more power than what this has could not be FCC certified and sold at retail outlets nationwide. Example of a complete TuneCast system with all cables attached. RF output power is about 120 milliwatts. Although not verified with this setup previous road tests have shown this much power can be heard up to 3 miles away using an outside 1/2 wave vertical transmitting antenna.

fm-verici-anten-rf-amplifikator-kuvvetlendirici

Kaynak: sonic.net/~n7moe/

Yayım tarihi: 2012/09/08 Etiketler: , , , , ,4 Yorum “BH1415 FM Verici Çıkışını Yükseltmek RF Amplifikatör 2N5770 MRF515

 1. burakburak

  merhaba arkadaşlar bu devre ile radyoma gelen sinyali güçlendirebilirmiyim benim radyom işyerinde çekmiyor

  CEVAPLA
 2. receprecep

  gelen sinyali güçlendirmek için başka devreler var onları araştır,bu devre sadece vericiyi güçlendirir.

  CEVAPLA
 3. MehmeyMehmey

  sinyal kaynağı olarak sinyal jeneratörü kullanılabilirmi?
  düşük frekanslar için (radyo ses yayını amaçlı değil)

  CEVAPLA
 4. MerikMerik

  tranismister ler icin sinyal guclendirici kucuk bir dewre varmi

  CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir