Bazı Li Ion Pillerin İçindeki Devreler

| Haziran 28, 2020 Tarihinde güncellendi
Bazı Li Ion Pillerin İçindeki Devreler

Lion, Lipo piller boyutları, güçleri ile bir çok proje için oldukca uygun kullanılabilirliği yüksek güç kaynakları… fakat şarj işlemi hassas ve ek koruma devreleri ile kullanılmaları gerekli.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Slim tip li-ion pillerin içinde küçük devre kartı görmüşsünüzdür bu devreler pilin aşırı deşarj korumasıdır. Her hangi bir arıza veya uzun süre şarj yapılmamasına karşı pilin voltajı 2.5v…2.7v civarına düştüğünde bağlı olduğu yük ile arasındakı – eksi hattını ayırır. Mp3 oynatıcılar, tablet bilgisayarlar, cep telefonları vb. bir çok cihazda slim tip olan lion pillerin geneli içinde ek deşarj koruma devresi bulundurur.

Ömrünü doldurmuş, şarjı az giden pillerin içinde ki koruma devrelerini söküp farklı projelerinizde pillerinizi korumak için kullanabilirsiniz maliyeti düşürmek için bazı slim tip pillerde deşarj koruma devresi yok ayrıca laptop bataryalarından sökülen pilleri (18650) kullanmak içinde deşarj devresi işinize yarayabilir..

mp3-li-ion-pil

200ma-li-ion-batt

slim-tip-li-ion-pillerin-icinde-kucuk-devre-karti

desarj-sarj-yapilmamasina-karsi-pilin-voltaji-2-5v-2-7v

protection-cs213-5n20v-mosfet-battery-pack

5n20v-cs213

Pil Koruma Devre Şeması

5n20v-cs213-battery-protection-circuit-schematic-desarj-koruma-devre-semasi

Düşük güçlü uygulamalarda en sık kullanılan mosfet 5V20V oldukca düşük geyt voltajı (2.7v) ve omajı ile 3.7v lion pillerde kullanım için uygun 5 amper gücü var bazı uygulamalarda CS213 kontrol entegresine birden fazla 5n20v mosfet paralel bağlanarak daha yüksek akımlar kontrol edilebiliyor.

Pile monte edilmiş koruma kartının bağlantıları kolay anlaşılabilir genelde 4 lehim bölümü bulunur bunlar; sol ve sağ kenarlarda + artı – eksi pil bağlantısı ve ortalarda kullanılacak olan + ve – çıkışlar artı direkt pilden alınır – eksi hattı mosfet çıkışından alınır.

PCB üzerinde pilin ana bağlantısının yapıldığı bölümler genelde B+ B- çıkışlar ise P+ P- olarak belirtilir

5N20V CS213 Modül Kullanımı

5n20v-cs213-li-ion-laptop

li-ion-pil-koruma-desarj-devresi-5n20v-cs213

Son olarak önemli bir detay pil koruma modülünün pil bağlantısını yaptıkdan sonra modül çıkış vermeyebilir. Bu durumu test ettiğim bir çok pil koruma modülünde gördüm çıkış vermesi için şarj voltajı vermek gerekli sonrasında normal çalışıyor.

Bu koruma modüllerinin yurtdışı fiyatı uygun 1$ civarı ama eldekini değerlendirmek iyidir. Bu tip pilleri geri dönüşüme vermeden önce devrelerini sökün bir gün işinize yarayacaktır beni büyük zahmetten kurtardı..

Yayım tarihi: 2018/02/18 Etiketler: , ,24 Yorum “Bazı Li Ion Pillerin İçindeki Devreler

 1. Bülent NURBülent NUR

  Her zaman işe yarayacak bilgiler çok teşekkürler Sn. Gevv Hocam.

  CEVAPLA
 2. UtkumUtkum

  Teşekkürler servisde bi sürü pil atmıştım acıdım şşmdi

  CEVAPLA
 3. DoğanDoğan

  İnanılmaz güzel, değerli bilgiler. Fotoğrafları görünce hatırladım daha önce 1 kere söküp atmıştım bu devreyi. Piller hakkında bilgiye sahip olmadığım için anlam verememiştim ne işe yaradığına. Teşekkürler.

  CEVAPLA
 4. İrfanİrfan

  Hocam bu devreyi çıkarıp düz bağlasam bi’ sıkıntı çıkar mı acaba? Devre aşırı küçük ve lehimlemem imkansız gibi duruyor. Motosiklet kaskının içine 2030mAh kapasiteli çıkma bir batarya yerleştireceğim için korkuyorum. Kafamda patlamasın? Devreyi yakarsa yaksın da yeter ki patlamasın. 😀

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   anladığım kadarı ile koruma devresi olan bir pili söküp yerine 2030mAh li-ion pil takacaksınız?

   öyle ise direkt bağlayabilirsiniz fakat devrenin çektiği akıma göre direnc tipi bir sigorta eklemenizi öneririm

   bu arada yazıda belirttiğim gibi bu modül pilin aşırı deşarj olmasını engelliyor sizin kullandığınız devre artık çalışmayana kadar pili kullanacak anca çalışmadığı zaman pilin bittiğini anlayacaksınız voltaj aşırı düşerse pilin ömrü kısa olur

   CEVAPLA
  2. Çağatay GalolarÇağatay Galolar

   Yahu gece gece apartman ayağa kalktı kahkahamdan, Allah’da sizi güldürsün, çok yaşayın.
   “Kafamda patlamasın?..”

   CEVAPLA
 5. serhatserhat

  hocam bilgileriniz için teşekkürler.lityum pillerden 3s şarj devresi aldım bir arkadaşım bunlar balanslı şarj etmiyor üzerinde büyük direnç olanlarından almalıydın dedi.çin malı balanslı sarj devresi alırken nelere dikkat etmeliyiz yardımcı olurmusunuz.

  CEVAPLA
 6. fatih altınerfatih altıner

  selam bazı pillerden çıkan devrelerde p- ve p + yazan yer yok bağlantıyı nasıl yaparız p – var bazılarında p + yok

  CEVAPLA
 7. HasanHasan

  Hocam peki pil koruma devresindeki b- ile p- birbirine bağlı mi? Bendeki bozuk galiba kısa devre gozukmuyorda

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   B- P- kısa devre göstermez mosfetler üzerinden geçtiği için..

   B+ ve P+ kısa devre görünür

   B+ battery + P+ Power +
   B- battery – P- Power –

   Genelde koruma devreleri – eksi hattı kesiyor + artı hattı keseni görmedim ama p-kanal mosfet ile uygulaması vardır büyük ihtimal bu durumda tam tersi olurdu B- yani – eksi hat kısa devre görünürdü + artı hat kısa devre olmazdı

   CEVAPLA
 8. BurakBurak

  selam uzun süre şarj edilmeyen. bluetooth kulaklığı şarj almadığından açtım batarya üzerinden pil koruma devresi vardı pil koruma devresinden sonra + – uçlarını ölçtüğümde hiç bir değer göremiyordum. bataryayı TP4056 kart ile pil korumayı aradan çıkararak direk bataryayı şarj ettim. Şarj olduktan sonra pil koruma devresinden ölçüm yaptım ve olması gereken 3.7v civarı değer aldım.Not: Kulaklık üzerindeki pili şarj eden devredeki + – uçları ölçtüm ordan akım geliyor. Batarya uzun süre şarj edilmeyince pil korumadan akım geçmiyor mu? elimde bir kaç tane daha kulaklık var bunları eski haline çevirmek için ne yapmam lazım.
  Temel seviyeden elektronik bilgim var bazı şeyleri yanlış anlamış olabilirim.

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   merhaba,

   pil voltajı belirli bir seviyeye düştüğünde koruma devresi çıkışı keser

   CEVAPLA
 9. UğurUğur

  Merhaba, Reeder marka tabletimin bataryası bozuldu. Aslında devrenin bozulduğunu saptadım bile. Batarya toplamda iki adet uzunlamasına yerleştirilmiş 2 bataryadan oluşuyor(ortadan bantlanmış). 3.8V 7200Mah olarak gözüküyor. Sağ taraftaki yani anakarta giden lehimli yerden voltaj alamıyorum. Galiba devrede bir sorun var. Onun dışında pilleri tek tek ölçtüğümde ise (- + & – + şeklinde) gayet güzel 3.8 volt alıyorum. Acaba bu devreyi söküp eksiyi eksiyle artıyı artıyla bağlasam o bağlantıyı da anakarta lehimlesem çalışır mı? Bu kartın tam olarak işlevi nedir? Eğer pilin 4.2 3.7 arasında çalışmasını sağlamak ve bataryanın sağlığını koruma amaçlı belli bir voltaj altına düşmesini engellemekse ben tableti çöpe atmaktansa devreyi sökmeyi tercih ederim. Çünkü orijinal bataryasını satın almak istesem de bulamadım.

  https://ibb.co/LknsVxT
  https://ibb.co/Fws4ZxV

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Merhaba, imkanınız varsa devreyi söküp test edin bunun için ayarlı güç kaynağı ve ölçü aleti gerekecek.

   Belki de tabletin şarj katında arıza var fazla voltaj veriyor devre de bunu algılayıp şarjı kesiyordur pil koruma devresini söküp bağladığınızda yüksek voltaj ile sarj olup aşırı ısınabilir, şişip patlayabilir tespit için ölçüm gerekli

   CEVAPLA
 10. ERDEM CAN ALDIRMAZERDEM CAN ALDIRMAZ

  MERHABALAR bende samsung tablet var p602 modeli ve batarya soketi 6 pinlı 2 adet kırmızı dc+ ve iki adet siyah- son olarakda 2 adet yeşil var ID ve TH yazıyor pcb kartında lakın bu tablete pcb kartından 4.1 v veya 3.8 veriyorum cihaz acılıyor ve 5 sn sonra tekrar kapanıyor pcb kartında siyah entegre var SP45AM isimli cihaz acılmaya başladıgında akım cok cekildigi için baya fazla ısınıyor el degmez hale geliyor BATARYAnın olmadıgını algılayıp korumaya alıp kapanıyor cihaz bununla ilgili bir devre yada direnc yapabilkirmiyim tesekkurler.

  CEVAPLA
 11. Ahmet demirAhmet demir

  Meraba hocam
  Hp dm1 notbook çok az kullanıldıktan sonra kırıldı paramparça oldu.bataryası yepyeni bir şekilde duruyordu.yıllar sonra aynı bataryayı aynı model notbookta kullanmak istediğimde şarj edilemediğini gördüm.batarya yı uyandırma yöntemi varmı.şoklama v.s.kıymetli bilgilerinizi bekliyorum.(cihazı şarja taktığımda önce 4 saatte100% şarj oldu diye gösterdi.çihaz çalıştı bende kapattıp yattım.sabah kalktım cihazı açtığımda sıfır oşduğunu gördüm)

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Merhaba, bataryayı kullanamazsınız içinde ki devrede bir sorun olduğunda eeproma kayıt yapan bir sistem var örneğin; pilin biri bozuldu, pil değişsede çalışma gibi.. içinde ki sağlam pilleri ayıklayıp farklı şeyler için kullanabilirsiniz. Eskiden batarya paketlerinin pahalı olduğu zamanlar eepromları programlardık ücretli yazılımlar satılırdı ama şuan pek gerek kalmadı çün muadillerinin fiyatı uygun..

   CEVAPLA
 12. Ahmet demirAhmet demir

  Teşekkür ederim.desteğiniz için.
  Birşey daha öğrenmek istiyorum.
  Bu bataryanın bağlı olduğu kartı tamamen iptal etsek yerine yeni bir 3s bms montajlasak bataryayı cihaza taksak.cihaz çalışmazmı.
  Peşinen teşekkürler.☺

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Büyük ihtimal çalışmaz pil paketinde bir veya bir kaç pil bozuktur bunları tespit edip yenisini takmanız gerekli ayrıca termistör, clock, data vb. bağlantıları var bms bunları sağlamaz

   CEVAPLA
 13. Ahmet demirAhmet demir

  Hocam bu konu hakkında en bilimsel açıklamayı sizden aldım.çok çok teşekkür ederim.you toube ta kanalı olan 5/6 ağzı laf yapan teknık kişi ile yazıştım.neden çalışmayacağını iki kelime ile sizden öğrendim.👏👏👏

  CEVAPLA
 14. tevfiktevfik

  Hocam eski bluetooth hoparlörümün şarjı fazla dayanmadığı ve şarkının ritmi yükseldiğinde anlık kapanıp açılması sebebi ile içini söktüm. Normalde pil seviyesi düştükçe bip sesi ile 30 saniyede bir uyarıyor. Ama son zamanlarda uyarmadan anlık kapanıp açılma sorunu iyice artmıştı ve açılınca kaldığı yerden devam ediyor sadece yüksek bas ve tizlerde tekrarlıyor. İçinden 18650 1500 mah pil çıktı ve üstünde koruma devresi ile birlikte. pili söküp nitecore şarj aletinde doldurmaya başladım. minimumdan başladı %25 civarında doldurmayı bıraktı. pili tekrar kullanıp tekrar doldurdum. gösterdiği üzere %20-%25 üzerinde doluma müsaade etmiyor. onun yerine paralel 2 adet 18650 sony vtc6 pil ekledim koruma devresini iptal etmeden. eskisine göre daha uzun gidiyor fakat hala tam performanslı kullanamıyorum. telefondan %40 hoparlörden %90 ayarını geçince kapanıp açılıyor. yeni piller sağlıklı ve ses daha kısık şekilde yaklaşık 3 gün kullanıyorum. hoparlörün kendi şarjı ile doldururken %20 lerin altına inmeden tekrar doluma müsaade etmiyor kısa sürede kesiyor. Tamamen bitmeye yakın takınca 1-2 saatlik süren 4 yada 5 periyot ile anca doldurabiliyorum. Genel olarak bakarsan bu şarj olmama ve yüksek sesteki kapanıp açılma sorununun kaynağı koruma devresi olabilir mi? Devreyi iptal etmem büyük bir soruna neden olur mu? Cevaplarsanız sevinirim.

  CEVAPLA
  1. gevvgevv

   Merhaba,

   Eski pillere yeni pilleri paralel mi bağladınız ? öyle ise eskileri sökün sadece yeniler ile deneyin.

   Sorun devam ediyorsa koruma devresini sökün deneyin sorun çıkmaz ise koruma devrenizi arızalıdır vb.

   Durumu bildirin ona göre devam ederiz.

   İyi çalışmalar.

   CEVAPLA
   1. tevfiktevfik

    Eski pili dahil etmedim sadece yeni 2 adet vtc6 bağlamıştım. Koruma devresini söküp bağlantıyı yeniden sağladım. Hatta tek pille deneme yaptım ve sorun çözüldü ses seviyesi %100 de sıkıntısız çalışıyor. 2 pil paralel testi de başarılı. Şimdi şarj testini yapıyorum bir sorun yaşarsam ekleme yaparım.
    Koruma devresi arızalı olabilir fakat bana daha çok sistemin ihtiyacı olduğu akımdan daha azına müsaade ediyor gibi geldi.
    İlginiz için teşekkür ederim.

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir