ATtiny25 Delphi ile Usb Kontrollü Sayıcı (Hit Counter)

| Mayıs 21, 2023 Tarihinde güncellendi
ATtiny25 Delphi ile Usb Kontrollü Sayıcı (Hit Counter)

Web sitesine yapılan girişleri sayan ilginç bir devre.. Devre ATtiny25 ve MAX7219 üzerine kurulu gösterge bölümü için 7-segment 8 adet display kullanılmış kaynak avr ve delphi 6 kodları var delphi ile elektronik uygulamalar konusunda örnek olabilir.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

AVR ATtiny25 tabanlı USB Fiziksel Hit Sayacı Bu sürüm, PC ile 7 segmentli ekran sürücüsü arasında iletişim kurmak için bir MCU gerektirir. AVR kullanmaya karar verdim ve bu benim ilk AVR projem. Bu projenin amacı hala önceki sürümle aynı. Bu nedenle, sadece PHP, Java, CGI vb. gibi genel komut dosyalarını kullanmak yerine herhangi bir web sitesindeki toplam sayfa ziyaretlerini saymak ve görüntülemek için kullanılır. Ana bilgisayar yazılımı USB sürücü programlaması gerektirmez.

usb-physical-hit-counter-interface

Kullandığım ekran, MAX7219 ve 7-segment x 8 olan sürüm 2’den geliyor. MAX7219, MCU’dan yalnızca 3 G/Ç gerektirir.ATtiny25, bu projenin kalbidir. Bu proje için AVR-GCC’de yazılmış aygıt yazılımı. Objective Development’tan Christian Starkjohann tarafından geliştirilen EasyLogger örneğinden değiştirilen bellenim. Ayrıca, Christian Starkjohann, Atmel’in AVR mikrodenetleyicileri için USB 1.1 uyumlu düşük hızlı bir aygıtın yalnızca bellenim uygulaması olan AVR-USB adlı mükemmel bir USB bellenimi geliştirdi. AVR-USB sürücüsü, özel USB donanımı olmadan veya FT232 gibi herhangi bir USB – RS232 aygıtı gerektirmeden AVR mikrodenetleyici projesinde USB arabirimini uygulamak kolaydır.

Bu devrenin üstündeki devreden, USB veriyolunda aşırı yüklenmeyi önlemek için MAX7219 için en az 300mA,9-12V DC veya AC harici güç kaynağı gerekir. Regülatör(IC1) uygun bir ısı emiciye ihtiyaç duyar. IC3, veriyolundan güç alır.

Program bellek alanını (ATtiny25 için 2k) azaltmak için kod çözme modunda MAX7219 kullanıyorum, çünkü bu mod 7-segment yazı tipini korumak için program belleği alanı gerektirmiyor.

Ana Bilgisayar Yazılımı

Delphi 6’daki host yazılımını ve bilgisayarımda yüklü olan Indy 10 bileşenini önceki sürüm olarak yazmıştım. Ancak bu sürüm, Windows işletim sistemlerine (Win98SE) USB kitaplığı libusb’un bir bağlantı noktası olan “LibUSB-Win32” adlı bir uzaysal kitaplık gerektirir. , WinME, Win2k, WinXP). Kitaplık, kullanıcı alanı uygulamalarının herhangi bir çekirdek sürücü kodu satırı yazmadan Windows üzerindeki herhangi bir USB aygıtına genel bir şekilde erişmesine izin verir. Ayrıca, bu ana bilgisayar yazılımı delphi için CoolTrayIcon ve TextTrayIcon bileşenini gerektirir.

Bu bileşen, bu ana yazılımın aşağıdaki resimde gösterildiği gibi sistem tepsisine küçültülmesini sağlar. Ana bilgisayar yazılımım sadece bir örnektir ve internet bağlantısını kontrol etme veya değil, kontrol metin dosyası (hits.txt) var ya da yok. Ancak, yeni yazılımınızı değiştirebilir veya yazabilirsiniz.
Daha önce olduğu gibi, ana bilgisayar yazılımı her 10 saniyede bir veya daha fazla (timer1 aralığı) web sunucusundan metin dosyasını (hits.txt) okuyacak ve ardından USB aracılığıyla devreyi görüntülemek için veri gönderecektir.

Bu Delphi bileşeni aşağıdaki bağlantıdan indirilebilir veya google’da “Delphi CoolTrayIcon” için arama yapılabilir. Web sunucusu komut dosyası Web sunucumda, dosya iznini chmod 755 veya 777 olarak ayarlayarak isabet sayısını (örn. .php benim durumumda. Hits.txt, ana bilgisayar yazılımı tarafından getirilecek.

The display I have used come from version 2 which it is MAX7219 and 7-segment x 8. MAX7219 requires only 3 I/O from MCU.ATtiny25 is the heart of this project.The firmware for this project written in AVR-GCC.

Kaynak: bobhobby.com/2008/04/22/usb-physical-hit-counter-based-on-avr-attiny25 (kapalı)

attiny25-delphi-ile-usb-kontrollu-sayici-hit-counter

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2008/10/12 Etiketler: , , , , , , , , ,Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir