Atmel ATmega32U4 Çok Fonksiyonlu Led Göstergeli Kol Saati

| Haziran 20, 2023 Tarihinde güncellendi
Atmel ATmega32U4 Çok Fonksiyonlu Led Göstergeli Kol Saati

Atmel ATmega32U4 mikrodenetleyici üzerine kurulu Led göstergeli kol saati projesinde yok yok usb bağlantısı SD kart bağlantısı, gelişmiş şarj sistemi, piezo sensör vb. PCB baskı devre tasarımıda çok iyi kaynak kodlar dahil eagle pcb şema dosyaları verilmiş. Daha önce paylaşılan “Atmel ATmega168PA Çok Fonksiyonlu Dijital Kol Saati” projesinin çok daha gelişmiş bir versiyonu…

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly

Ana yazılımda kullanılan kütüphaneler hakkında bilgiler;

display.h – ekran fonksiyonları içerir.
motor.h – titreşim motorunu kontrol eden fonksiyonlar.
piezo.h – piezo sensörü kontrol eden fonksiyonlar.
rtc.h – RTC fonksiyonları
sd.h – csv ya da dat dosyasından yükleme yapmak için gerekli fonksiyonlar

dijital-kol-saati-dijital-saat-devresi-led-saat-led-clock-high-level-design-atmega32u4

Bu projeye ilk başladığımızda, aklımızda çok net kısıtlamalar ve spesifikasyonlar vardı. Belli ki zaman algısını takip edebilen bir saat yapmak istiyorduk ama aynı zamanda insanların kullanmaktan zevk alacağı bir saat olmasını da istiyorduk. Bu, cihazın yaklaşık bir kol saati boyutunda olması ve çıkıntılı kablolar olmadan kendi kendine yeterli olması gerektiği anlamına geliyordu.

Ayrıca insanların giymekten gurur duyacağı kadar şık olmasını da istedik. Bu hedefe ulaşmak için , son proje süresi başlamadan önce seed studio tarafından üretilen bazı harika PCB’lerimiz vardı . Ayrıca günlük kullanım kolaylığı, dolayısıyla USB verisi ve şarj etme kapasitesi olmasını istedik. Son olarak, verilerin kolayca erişilebilir ve anlaşılır olmasına ihtiyacımız vardı.

Bu amaçla TicTocTrac web sitesini oluşturduk.. Genel olarak, kullanıcıların zaman algılarını takip etmelerini sağlayan küçük, kullanışlı ve şık bir cihaz istiyorduk.

Tüm kısıtlamalarımızı ve spesifikasyonlarımızı karşılamak için projeyi iki panoya ayırmaya karar verdik. Projeyi iki panele ayırmak, üst panelin temiz ve basit görünmesini sağlarken, saatin içindeki devrelerin çoğunu alt panelde saklamamıza izin verdi. Üst kart, mikro denetleyiciyi, ekran LED’lerini ve piezo kademe sensörünü içerir.

Alt kart, gerçek zamanlı saati (RTC), yükseltici dönüştürücüyü, motor için mosfet’i, şarj devresini, SD kartı, USB konektörünü ve motor ve pil konektörlerini içerir. İki kart, mikrodenetleyicinin çevre birimleriyle konuşmasına ve güç almasına izin vermek için düşük profilli bir başlık ve soket ile bağlanır. Bu panoların her biri hakkında daha fazla ayrıntı aşağıda bulunabilir.

Üst kart, Seeed Studios tarafından imal ettiğimiz bir PCB’dir . Ekran, ana mikrodenetleyici ve harici osilatör için 60 LED içerir. Tüm dakika LED’lerini Charlieplexing adlı bir çoğullama şemasıyla kontrol edebiliyoruz .

Charlieplexing, her bir LED’in ayrı ayrı adreslenmesine izin verirken, çok sayıda LED’i kümelerde birbirine bağlamak için mikrodenetleyicilerin üç durumlu mantığına dayanır. Saat LED’leri, başlangıçta giriş için LED algılamayı kullanacağımızı düşündüğümüzde tasarladığımız bir dizide düzenlenmiştir.

Kaynak: tictoctrac.com/

atmel-atmega32u4-cok-fonksiyonlu-led-gostergeli-kol-saati

Şifre-Pass: 320volt.com

Yayım tarihi: 2013/08/08 Etiketler: , , , , , , ,1 Yorum “Atmel ATmega32U4 Çok Fonksiyonlu Led Göstergeli Kol Saati

  1. ibrahimibrahim

    bu saat çok harika alışılmışın dışında görünüm ve fonksiyona sahip. satılmak maksatlı üretiliyor mu? acaba mikro sd girişi saatte ne işe yarıyor. bu konularda bilgi varmı

    CEVAPLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir